Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

XI Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych

Ideą Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Wspaniałych jest promocja dorobku artystycznego osób niepełnosprawnych z Polski i Europy, tworzenie warunków do rozwoju osób niepełnosprawnych na płaszczyźnie artystycznej oraz tworzenie warunków do integracji. Koncepcja MPTW zakłada udział uczestników w prezentacjach scenicznych oraz w warsztatach artystycznych. Poprzez te działania uczestnicy projektu mogą prezentować swoje dokonania artystyczne, mają okazję doskonalić talent z zakresu sztuki teatralnej oraz nabyć nowych umiejętności.

Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych był imprezą pięciodniową. Podczas tych dni uczestnicy wzięli  udział w warsztatach artystycznych, w przeglądzie prezentacji, w Biesiadzie Kaszubskiej oraz w zajęciach rekreacyjnych, które były dodatkowym działaniem w ramach integracji.

Warsztaty artystyczne, Biesiada Kaszubska i zajęcia rekreacyjne odbywały się w Gołuniu, w miejscu zakwaterowania uczestników. Prezentacje sceniczne odbywały się w Tczewie, w sali Centrum Kultury i Sztuki.

Ważnym elementem Przeglądu był happening. Happening Tacy Sami odbył się w poniedziałek w Tczewie. Uczestniczyli w nim niepełnosprawni tczewianie, reprezentujący Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Jana Pawła II.

Najważniejszymi działaniami tworzącymi projekt były:

1.Przygotowanie i promocja projektu.

2. Warsztaty artystyczne.
Warsztaty artystyczne odbywały się każdego dnia trwania Przeglądu w miejscu zakwaterowania uczestników, w Gołuniu na Kaszubach. W warsztatach tych udział brali wszyscy uczestnicy zarówno z Polski jak i zagranicy. Uczestnicy, podzieleni w grupy, w obecności tłumaczy, pracowali nad głosem, ciałem, uczyli się ruchu scenicznego, wyrażania własnych emocji, poznawali tajniki gry na scenie, uczyli się ekspresji. Warsztaty prowadziło 10 animatorów: terapeutów oraz aktorów teatralnych. Animatorzy pracowali  w grupach; każdy z animatorów przeprowadził średnio po 15 godzin warsztatów. Z uwagi na międzynarodowy charakter imprezy w każdej grupie obecni byli tłumacze.

3. Spotkanie dla opiekunów, wychowawców, wolontariuszy.
Podczas realizacji MPTW odbyły się spotkania dla osób zajmujących się aktywizacją
artystyczną niepełnosprawnych. Spotkania te były świetną okazją do wymiany doświadczeń,
dzielenia się stosowanymi metodami, wypracowywania wspólnych form z zakresu wyzwalania aktywności artystycznej niepełnosprawnych. Efektem spotkania było podpisanie Wspólnego Porozumienia o wielostronnej współpracy. Dokument  podpisywany przez przedstawicieli placówek kształcenia specjalnego w Polsce i zagranicą jest podstawą do wymiany kulturalnej, edukacji osób niepełnosprawnych, wymiany młodzieży, budowania modeli współpracy między nauczycielami w zakresie kształcenia osób niepełnosprawnych i powstania międzynarodowego centrum transferu
systemów wsparcia osób niepełnosprawnych.

4. Prezentacje sceniczne.
Podczas prezentacji scenicznych na scenie Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie zaprezentowały się wszystkie zespoły zakwalifikowane do udziału w wydarzeniu. Zespoły prezentowały się zgodnie z harmonogramem ustalonym przez organizatora. Przegląd prezentacji scenicznych realizowany był w dniach od wtorku do czwartku. Przegląd rozpoczął się uroczystym otwarciem, podczas którego mieliśmy możliwość obejrzenia pierwszych przedstawień a zakończył się Koncertem Finałowym. Podczas Koncertu Inauguracyjnego dla uczestników wystąpił zespół Farba.

5. Działania dodatkowe.
Podczas pobytu uczestników w Gołuniu odbyły się także zajęcia rekreacyjne dla uczestników i Biesiada Kaszubska. Podczas zajęć rekreacyjnych ( gry zespołowe, marsze na orientacje, pływanie) uczestnicy mieli dodatkową okazję do integracji a także do odkrycia urokliwych miejsc regionu. Biesiada Kaszubska pozwoliła uczestnikom poznać stroje regionalne stroje ludowe, poznać muzykę kaszubską, poznać język kaszubski a także skosztować specjałów kuchni regionalnej.

Daty wydarzeń:

10.6.2013 - 14.6.2013

Autor wpisu: Aleksandra Beśka

Stowarzyszenie na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie
województwo: pomorskie
83-110, Tczew, Grunwaldzka 1
aleksandrabeska@poczta.onet.pl, 58 531 55 50
www.sosw.tcz.pl

Miejsce wydarzenia
Tczew-Gołuń
województwo: pomorskie


Liczba odsłon: 1249
20.06.2013