Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Seminarium: Wymiary integracji społecznej w lokalnej polityce publicznej, Toruń

Partycypacyjny wymiar tworzenia i realizowania lokalnej polityki publicznej w obszarze działań integracyjnych i korzyści wynikające z inwestycji w mechanizmy partycypacyjne to zagadnienia, którym poświęcone zostanie kolejne seminarium organizowane w ramach "Decydujmy razem". 20-21 czerwca 2013 r.

Będziemy ujawniać i poszukiwać odpowiedzi na, czasem wykluczające się, pytania: Czy możliwe jest osiągnięcie pożądanej podmiotowości klientów lokalnych bez ich podmiotowego traktowania? I czy realna jest wówczas zmiana życiowa w sferze życia społecznego w tym aktywności obywatelskiej i zawodowej? Czy położenie akcentu na podmiotowość uczestników działań w obszarze integracji społecznej oznacza to samo co partycypacja publiczna? Czy z uwagi na rozmaite deficyty osób i grup możliwy jest ich podmiotowy/partycypacyjny udział czyli współdecydowanie w sprawach ich dotyczących?

Dyskusje prowadzone w kolejnych panelach powinny doprowadzić do sformułowania dyspozycji, które służyć będą przezwyciężaniu słabości w aktualnie wdrażanej polityce integracyjnej. Poruszymy kwestie: wyznaczania celów, planowania oraz osiągania korzyści poprzez pracę z jednostkami i grupami, zwiększania aktywizmu instytucjonalnego oraz świadomego programowania i planowania lokalnej polityki publicznej (dokumenty strategiczne).

Czerwcowe seminarium rozpocznie się w Instytucie Socjologii Uniwersytetu M. Kopernika, dyskusją o partycypacyjnych dylematach i strategiach konstruowania programów integracji społecznej. O podmiotowości uczestników programów integracyjnych i klientów lokalnych oraz o tym, czy świadoma zmiana społeczna to mrzonka, dyskutować będziemy podczas panelu drugiego. Panel trzeci to próba zidentyfikowania instytucjonalnych blokad dla partycypacyjnego mechanizmu w realizacji polityki integracji społecznej. Drugiego dnia będziemy o sztuce społecznie zaangażowanej i o tym, do czego służy festyn.

Zapraszamy przedstawicieli środowisk akademickich, praktyków, reprezentantów samorządów, organizacji pozarządowych, animatorów, przedstawicieli centralnej administracji publicznej i wszystkich tych, dla których partycypacja publiczna ma znaczenie.

Wymiary integracji społecznej w lokalnej polityce publicznej. XII seminarium z cyklu Teoria i praktyka animacji lokalnych polityk publicznych w ramach projektu "Decydujmy razem".

Toruń, Instytut Socjologii, Uniwersytet M. Kopernika 20 – 21 czerwca 2013 r.

Do pobrania:
Program
Formularz zgłoszeniowy

Źródło: Decydujmy Razem
Daty wydarzeń:

18.6.2013 godz. 15:39 - 15:39

Liczba odsłon: 729
14.06.2013