Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Miejskie polityki kulturalne

„DNA Miasta” to program, który od 2009 r. upomina się o włączenie mieszkańców miast – ich opinii, oczekiwań i potrzeb – do kształtowania miejskiej polityki. 28 maja 2013 r. zaprezentujemy efekty naszej pracy badawczej – raport „DNA MIASTA: Miejskiej Polityki Kulturalne”. To projekt, którego nadrzędnym celem jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jak wygląda polityka kulturalna polskich miast.

Tematy: 

  1. procesów tworzenia i realizacji polityki kulturalnej;
  2. wartości i zasad stojących za wyborem określonej polityki i jej realizacji;
  3. możliwości ewaluacji i określania efektywności przyjętej i realizowanej polityki kulturalnej;
  4. włączania środowisk twórczych i odbiorców kultury w tworzenie i realizację polityki kulturalnej;
  5. wpływu istnienia oficjalnych dokumentów strategicznych odnoszących się do obszaru kultury bądź ich braku na jakość organizowanych wydarzeń kulturalnych.

 

Za realizację projektu był odpowiedzialny zespół badawczy DNA Miasta w składzie: Artur Celiński (szef zespołu), Aleksandra Niżyńska, Marta Sienkiewicz i Michał Wenzel. Współtwórcą projektu badania była również Ewa Jarosz. Badanie przeprowadzali także: Jędrzej Burszta, Łukasz Dalecki, Adam Kadenaci, Agnieszka Kleszcz, Katarzyna Kucharska, Ewa Niedziałek, Anna Migdał, Zofia Penza oraz Klementyna Świeżewska.

Badanie zostało przeprowadzone w 2012 r.

Projekt został zrealizowany z wykorzystaniem dofinansowania ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem merytorycznym badania, zarówno na etapie jego realizacji, jak i pracy nad stworzeniem systemów wsparcia merytorycznego dla miejskich polityk kulturalnych jest Narodowe Centrum Kultury.

Publikację można pobrać tutaj.

Opis projektu  DNA Miasta na Platformie Kultury.

 

Źródło: kwartalnik Respublica
Respublica Nowa, 2013
Liczba odsłon: 1969
29.05.2013