Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

V Rajd Szlakiem Hymnu: Dał nam przykład Bonaparte

Projekt Poznajmy wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego” to przedsięwzięcie realizowane przy finansowym wsparciu Urzędów Dzielnicy Targówek i Śródmieścia. W ramach projektu po raz piąty wyruszy Rajd Szlakiem Hymnu „Dał nam przykład Bonaparte”. W tym roku uczestnicy Rajdu, 29 laureatów wyłonionych w dwóch konkursach o tematyce patriotycznej ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz 70 motocyklistów przemierzy Francję, Hiszpanię i Portugalię, by poznać ważne dla dziejów Polski postacie, wydarzenia historyczne i miejsca.

Projekt ma na celu wychowanie patriotyczne młodzieży, rozbudzenie w niej dumy z przynależności do narodu polskiego i ojczyzny narodów – Europy. Poprzez udział w wieloetapowym projekcie złożonym z konkursów, organizowanych przez dzielnicowe placówki edukacyjne i Dom Kultury Zacisze, uczniowie poznają ważne dla dziejów Polski postacie, wydarzenia historyczne i miejsca pamięci naszego narodu oraz uświadamiają sobie, że historia Polski jest nierozerwalnie złączona z historią Europy. Dla laureatów konkursów udział w Rajdzie Szlakiem Hymnu to prestiż i nagroda, ale też zachęta do nauki języków obcych, poznania geografii i kultur innych krajów oraz nawiązania kontaktów z Polonią, które wielokrotnie owocują długoletnią przyjaźnią.

W tym roku postawiono przed młodzieżą dwa zadania: wykonanie pieśni patriotycznej z własnym akompaniamentem oraz przygotowanie prezentacji multimedialnej z mapą trasy pieszej lub rowerowej, która uwzględniałaby miejsca związane z ludźmi, którzy przysłużyli się lokalnemu rozwojowi, odznaczyli się charyzmą, byli piewcami wartości ponadczasowych. Ogólnopolski Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej zorganizowało Gimnazjum nr 144 z Oddziałami Integracyjnymi im. Szarych Szeregów, a Ogólnopolski Konkurs Multimedialno-Plastyczny „Mój lokalny Bonaparte” - Dom Kultury Zacisze. Wyłoniono w nich 29 laureatów, dla których nagrodą główną jest udział w 15 dniowy Rajdzie przez wiodącym przez Niemcy, Francję, Hiszpanię i Portugalię.

Specyfiką rajdu jest połączenie młodzieżowego przedsięwzięcia z rajdem motocyklowym (70 motocyklistów), którego komandorem jest ks. Jan Zalewski, proboszcz parafii Haderslev w Danii. Ksiądz Jan jest również pomysłodawcą i duchowym opiekunem historycznego szlaku.

Wspólna trasa uczestników młodzieżowych i motocyklistów będzie przebiegała w tym roku z Barcelony do Paryża, ok.9.500 kilometrów. W planach jest m.in. zwiedzanie współczesnej Barcelony, zwiedzanie Gibraltaru – 70 rocznica katastrofy i śmierci gen. Wł. Sikorskiego, wizyta w Santiago de Compostela, wizyta przy kaplicy i tablicy pamiątkowej w wąwozie Samosierra upamiętniającej zwycięstwo polskich żołnierzy pod dowództwem Jana Kozietulskiego, a tu inscenizacja motocyklowa bitwy.  Przejazd przez Tudelę – miejsce bitwy zakończonej zwycięstwem wojsk francusko-polskich pod dowództwem marszałka Lannesa nad siłami hiszpańskimi generała Castañosa. W Paryżu - wizyta w Ambasadzie RP, zwiedzanie Cmentarza Montmorency, Kościoła Inwalidów – wizyta przy grobie Napoleona Bonaparte oraz wspólna „parada” przez miasto z paryskimi motocyklistami.

Przenikanie doświadczenia, wiedzy, wiary i autorytetu dorosłych z młodością i entuzjazmem wszystkich uczestników daje szanse na sukces projektu.

Napoleon powiedział o nas: „Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych.” Chcielibyśmy, aby nasz rajd stanowił potwierdzenie tych słów. 

 

Trasa: Polska - Francja - Hiszpania - Portugalia -  Hiszpania - Francja - Polska

Wyjazd: 10 maja, piątek, godz. 16.00

Powrót: 25 maja 2013 

 

Zapraszamy do przeglądania relacji i dodawania komentarzy: 

Daty wydarzeń:

10.5.2013 - 25.5.2013

V Rajd Szlakiem Hymnu „Dał nam przykład Bonaparte"

V Rajd Szlakiem Hymnu „Dał nam przykład Bonaparte V Rajd Szlakiem Hymnu „Dał nam przykład Bonaparte V Rajd Szlakiem Hymnu „Dał nam przykład Bonaparte V Rajd Szlakiem Hymnu „Dał nam przykład Bonaparte V Rajd Szlakiem Hymnu „Dał nam przykład Bonaparte V Rajd Szlakiem Hymnu „Dał nam przykład Bonaparte V Rajd Szlakiem Hymnu „Dał nam przykład Bonaparte V Rajd Szlakiem Hymnu „Dał nam przykład Bonaparte V Rajd Szlakiem Hymnu „Dał nam przykład Bonaparte

Autor wpisu: Marzena Szychułda

Dom Kultury Zacisze
województwo: mazowieckie
03-641, Warszawa, ul. Blokowa 1, Warszawa
dk@zacisze.waw.pl, 22 679 84 69
www.zacisze.waw.pl

Miejsce wydarzenia
Polska - Francja - Hiszpania - Portugalia - Hiszpania - Francja - PolskaLiczba odsłon: 1369
09.05.2013