Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Pożyteczne wakacje 2013

Fundacja Wspomagania Wsi ogłasza kolejną edycję konkursu „Pożyteczne wakacje 2013” pod hasłem „Pokaż co masz na strychu - wystawa staroci”. Konkurs skierowany jest do organizacji, które przygotują projekty zajęć w czasie letnich wakacji dla dzieci i młodzieży ze wsi i miasteczek do 6.000 mieszkańców.

Celem konkursu jest umożliwienie dzieciom/młodzieży, spędzenia części wakacji w swojej społeczności w sposób pożyteczny dla siebie i innych.

Najciekawsze i najlepiej przygotowane projekty zostaną nagrodzone dotacjami na ich realizację w wysokości do 3.000,00 zł.
Pula nagród wynosi 300.000,00 zł.

Głównym zadaniem tegorocznego wakacyjnego konkursu jest przygotowanie wystawy przedmiotów codziennego użytku, sprzętów z dawnych lat, już dzisiaj nie używanych. Przedmioty te w wielu wypadkach znajdują się jeszcze na strychach i w piwnicach domów wielu mieszkańców Waszych wsi i miasteczek. Często są przechowywane jako pamiątki lub ozdoby mieszkań. Trzeba je odnaleźć, oczyścić, może przy pomocy miejscowej „złotej raczki” zreperować, pomalować, zakonserwować, odnowić, itp. Uczestnicy musieliby popytać wśród sąsiadów, własnej rodziny i uzyskać zgodę na ich wypożyczenie.

Wystawa taka mogłaby być zorganizowana w świetlicy, szkole lub innym dostępnym miejscu przez jakiś czas (np. miesiąc). Wszystkie eksponaty powinny mieć metryczkę z nazwiskiem właściciela, nazwą przedmiotu, opisem, do czego służyły i/lub jego historię.
Informacja o wystawie powinna być podana do ogólnej wiadomości mieszkańców (plakaty, inf. na tablicy ogłoszeń, itp.)

Fotografie z wystawy prosimy wysłać do Atlasu Wsi z opisem, czego wystawa dotyczyła i roku, w którym się odbyła. Prosimy również o pokazanie nam, jak wyglądały eksponaty przed przygotowaniem ich na wystawę.

Druga część programu to zajęcia wypoczynkowe. Mogą to być niedalekie wycieczki, zajęcia sportowe, wyjazdy do kina, teatru, muzeum, na basen, itp.

Sposób realizacji projektu: należy zapewnić grupie liczącej nie mniej niż 15 osób zajęcia przynajmniej przez 4 godziny dziennie przez 10 dni, nie licząc dni świątecznych, sobót i niedziel. Organizacja realizująca projekt powinna dysponować miejscem (np. stodoła, namiot, świetlica), w którym można przygotować się do zajęć terenowych, podać poczęstunek (drugie śniadanie), odpocząć itp.

O dotację w konkursie mogą występować organizacje lokalne realizujące projekt w miejscowościach nie będących siedzibą gminy jak np.: stowarzyszenia, towarzystwa, fundacje, koła gospodyń wiejskich, ochotnicza straż pożarna, świetlice wiejskie i środowiskowe, parafie, sołectwa, kluby sportowe nie związane i nie działające przy szkole i inne lokalne organizacje, które wykażą we wniosku, że potrafią zorganizować czas dzieciom/młodzieży w czasie wakacji tak, aby osiągnięty został cel konkursu.

W miejscowości gminnej mogą realizować program tylko te organizacje, które działają samodzielnie i posiadają własne konto bankowe.

O dotacje nie mogą występować: organizacje religijne, szkoły i organizacje szkolne przy nich działające (szkolne kluby sportowe, samorząd uczniowski, rady rodziców), przedszkola, drużyny harcerskie, placówki TPD, gminy i gminne ośrodki kultury, rekreacji i sportu, gminne domy/centra kultury, biblioteki i ich filie, filie organizacji o dużym zasięgu oraz Lokalne Grupy Działania.
O dotacje nie mogą występować organizacje prowadzące działalność dla zysku.

Harmonogram konkursu

1) do 30 kwietnia 2013 (decyduje data stempla pocztowego) składanie wniosków,
2) do 10 czerwca 2013 – rozstrzygnięcie konkursu. Lista grantobiorców zostaje umieszczona na stronie internetowej Fundacji,
3) do 1 lipca 2013 wysłanie umów o dotację z prośbą o ich podpisanie,
4) przekazywanie dotacji w ciągu 2 dni od dnia otrzymania jednego egzemplarza podpisanej umowy o dotację,
5) do 1 września 2013 – realizacja projektów,
6) do 30 września 2013 złożenie do Fundacji sprawozdań z wykorzystania dotacji.

Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać do Fundacji wniosek o dotację (nie ma formularza) wraz z metryczką projektu. Materiały do pobrania oraz szczegóły dotyczące brania udziału w konkursie: http://www.fundacjawspomaganiawsi.pl/index.php/component/k2/item/173-po%C5%BCyteczne-wakacje-2013.

Dodatkowych wyjaśnień dotyczących konkursu udzielają Jolanta Plater i Jan Leopold pod numerem (22) 636 25 71 – 75. Zapytania można wysyłać również na adresy e-mailowe: jplater@fww.org.pl, jleopold@fww.org.pl.
 

Źródło: Fundacja Wspomagania Wsi
Daty wydarzeń:

30.4.2013

Fundacja Wspomagania Wsi
województwo: mazowieckie
01-022 Warszawa, Bellottiego 1
jplater@fww.org.pl, 22 636 25 71
http://www.fundacjawspomaganiawsi.pl
Liczba odsłon: 1402
16.04.2013