Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Sztuka Na Giełdzie Edycja II - Otwarty nabór projektów artystycznych

Sztuka na giełdzie II : Na wschodzie bez zmian. Otwarty nabór projektów artystycznych - termin nadsyłania zgłoszeń: 26 maja 2013 roku. Realizacja będzie miała miejsce 16 czerwca 2013 roku na Giełdzie Rolno – Spożywczej w Elizówce pod Lublinem. Organizatorem wydarzenia jest Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry" działająca przy Centrum Kultury w Lublinie.

OPEN CALL 2013:
Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry" zaprasza do zgłaszania swoich pomysłów do akcji Sztuka na Giełdzie edycja druga: „Na wschodzie bez zmian”. Oczekujemy projektów instalacji, realizacji typu site-specific oraz pokrewnych, ukazujących lub komentujących wybraną grupę zagadnień z poniższej listy haseł zawierającej najważniejsze problemy, z którymi spotyka się dzisiejszy statystyczny Polak:

 1. Urzędy / prawo / biurokracja
 2. Bezrobocie / brak perspektyw / ubóstwo
 3. Przestępczość / agresja / cwaniactwo / mentalność
 4. Media / tania sensacja / manipulacja
 5. Służba zdrowia / godność / łapówkarstwo
 6. Kościół / bigoteria / fanatyzm religijny
 7. Wieś / rolnictwo / poziom życia
 8. Relacje międzypokoleniowe / komunikacja
 9. Kultura popularna / jarmarczność / disco polo
 10. Alkoholizm
 11. Problemy mieszkaniowe / pracoholizm / start w dorosłość
 12. Władza / polityka / afery
 13. Nietolerancja / nacjonalizm / rasizm
 14. Prawa kobiet / patriarchat / równouprawnienie
 15. Sport / kibice / wandalizm


Liczymy na maksymalną interaktywność proponowanych realizacji wchodzących w dialog z odbiorcą i zachęcających do współuczestnictwa. Z pewnością jest to wyzwanie, biorąc pod uwagę charakter miejsca oraz osób, które giełdę odwiedzają. Wyzwanie, które postanowiliśmy podjąć: jak za pomocą artystycznych zabiegów mówić o sprawach ważnych i trudnych zarazem w sposób interesujący, intrygujący i przystępny dla przeciętnego, hipotetycznie niezorientowanego na sztukę odbiorcy.

Akcja odbędzie się 16 czerwca 2013roku na największej lubelskiej giełdzie rolno-spożywczej w Elizówce i poprzedzona będzie adekwatnie wymaganym czasem przygotowań.

 Zgłoszenie powinno zawierać:
1. Numer wybranej z listy grupy zagadnień oraz nazwę projektu.
2. Opis projektu.
Szkice/wizualizacje pomysłu – mile widziane.
3. Informacje o autorze/autorach – mogą zawierać linki do stron, portfolio, wcześniejszych realizacji etc.
4. Rider techniczny – jaki sprzęt wymagany jest do realizacji pomysłu oraz ewentualne wymagania co do aranżacji przestrzeni.
5. Kosztorys realizacji pomysłu: materiały – z zastrzeżeniem, że koszty realizacji pomysłu nie mogą przekroczyć 2.000 PLN brutto.
6. Kontakt do zgłaszającego: email + nr telefonu.

Uwaga! Prosimy o zawarcie wszystkich powyższych informacji (z wyjątkiem zdjęć, szkiców i wizualizacji)w jednym pliku tekstowym w formacie .doc, .txt lub .odt.

Spośród nadesłanych zgłoszeń zostaną wybrane najciekawsze i najpełniej wpisujące się w założenia ideowe projekty. Ich autorzy zostaną zaproszeni do ich realizacji na giełdzie 16 czerwca 2013 roku oraz otrzymają honoraria.

ZASADY:
• Zgłoszenia zostaną wybrane na podstawie następujących kryteriów:
- merytoryczna spójność z tematyką;
- oryginalność, kreatywność;
- stopień społecznego zaangażowania projektu i jego krytyczny i/lub komentujący charakter;
- koszt realizacji.
• Przewidujemy wynagrodzenie dla autorów prac.
• Zgłoszenie pomysłu na pracę nie jest jednoznaczne z jej realizacją w ramach akcji.
• Prosimy o przesłanie zgłoszenia najpóźniej do 26 maja 2013 roku wyłącznie na adres e-mailowy: rewiry.lublin@gmail.com. Maila ze zgłoszeniem prosimy zatytułować w następujący sposób: „SNG / nr wybranej z listy grupy haseł / tytuł projektu”.
Prace przesłane po tym terminie nie będą brane pod uwagę.
• Przesłane materiały nie będą zwracane.
• Zgłaszający może zaproponować jeden lub kilka pomysłów.
• O wynikach autorzy nadesłanych pomysłów zostaną indywidualnie powiadomieni drogą mailową na adres podany w zgłoszeniu.
• Autorzy wybranych pomysłów otrzymają honoraria na podstawie umów zawartych z Centrum Kultury w Lublinie, organizatorem konkursu. Umowy będą negocjowane indywidualnie.
• Odmowa podpisania umowy oznacza rezygnację autora wybranego pomysłu z jego realizacji w ramach akcji.
• Żaden ze zgłoszonych pomysłów nie zostanie wykorzystany bez zgody autora.

IDEA PRACOWNI:
Podstawowym założeniem pracowni "Rewiry" jest przekonanie, że kultura i sztuka mogą stać się mechanizmem zmiany społecznej i realnie wpływać na życie mieszkańców miasta.

Artyści są proszeni o wykonanie pracy poruszającej problemy występujące w miejscu ich pobytu. Tworzą, na ile jest to możliwe, wspólnie z mieszkańcami danego obszaru. Istotą podejścia jest aktywizacja dotąd marginalizowanej grupy społecznej, potraktowanie jej jako równorzędnego partnera. Jest to zupełnie inna perspektywa od tej, jaka dotychczas przyświecała tego typu działaniom. Zazwyczaj jedynym rezultatem pracy artysty było tworzenie dzieła komentującego dany problem, funkcjonującego w oderwaniu od kontekstu społecznego, często schowanego za ścianami galerii bez możliwości szerszego oddziaływania.

NA WSCHODZIE BEZ ZMIAN:
Nie jest tajemnicą, że życie we współczesnej Polsce, zwłaszcza na jej wschodnich krańcach określanych nierzadko mianem „Polski B”, nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych w Europie. Życie wielu mieszkańców tego regionu kraju napiętnowane jest bezustanną walką z szeregiem problemów społecznych. Niektóre z nich są tutaj szczególnie widoczne, inne w równym stopniu dotyczą niemal wszystkich Polaków. Planowana akcja na największej giełdzie rolno-spożywczej we Wschodniej Polsce ma na celu ukazanie szerokiego wachlarza tych trudności życia codziennego za pomocą serii realizacji z pogranicza instalacji, happeningu i site-specific. Artyści wybrani do realizacji zostaną poproszeni o zaprojektowanie i wykonanie prac, które, ukazując konkretne zagadnienia, będą jednocześnie wspólnie stanowić pewną całość – obraz współczesnych trudności trapiących przeciętnych mieszkańców regionu.

Daty wydarzeń:

5.4.2013 - 26.5.2013

Autor wpisu: Kamil Filipowski

Centrum Kultury w Lublinie
województwo: lubelskie
20-007 Lublin, Peowiaków 12
rewiry.lublin@gmail.com, 81 536 03 14
http://www.rewiry.lublin.pl

Miejsce wydarzenia
Lublin
województwo: lubelskie


Liczba odsłon: 1471
08.04.2013