Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

3D czyli Dizajn Dla Dzieci

3D czyli Dizajn Dla Dzieci to projekt edukacyjno-artystyczny, będący częścią programu edukacyjnego Galerii Dizajn – BWA Wrocław, realizowanego dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu 3D czyli Dizajn Dla Dzieci trwającego od 2010 roku, organizujemy warsztaty dla dzieci, warsztaty rodzinne, pikniki oraz duże projekty zmieniające galerię w przestrzeń świetlicy, kawiarni i pracowni ("Teraz dizajn!" i "Dizajn dla wszystkich!").

Celem projektu jest edukacja w zakresie designu pojmowanego jako wiedza o naszym otoczeniu - wszystko wokół nas jest przecież zaprojektowane. Istotnym aspektem projektu jest również rozwijanie kreatywności dzieci poprzez pracę twórczą, a nie od-twórczą. Stawiamy na własne poszukiwania, odwagę, próbowanie i nieszablonowe decyzje, nigdy na efekt.

Projekt 3D czyli Dizajn Dla Dzieci jest również zapraszany przez wydarzenia oraz instytucje kultury i sztuki w całej Polsce. W ramach warsztatów wyjazdowych odwiedziłyśmy Łódź Design Festival 2012, Rezydencję Twórczego Recyklingu - PRZETWORY 6 w Warszawie, Design Festival 2012 - Edycja dziecięca w Szczecinie, I Festiwal Designu i Kreatywności Dla Dzieci w Poznaniu, Galerię Kordegarda w Warszawie, Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu czy Galerię Bunkier Sztuki w Krakowie.

Tym samym 3D czyli Dizajn Dla Dzieci jest jedynym, tak regularnym i kompleksowym projektem edukacyjnym, dotyczącym dizajnu dla dzieci i ich najbliższych, w Polsce.

Twórczynie i realizatorki : Magdalena Kreis, Natalia Romaszkan

PO CO?
Naszym celem jest edukacja w zakresie dizajnu pojmowanego jako wiedza o otaczającej człowieka rzeczywistości. Wszystko czego używamy zostało przecież przez kogoś zaprojektowane. W ramach warsztatów przypatrujemy się bacznie naszej codzienności. Skupiamy się jednak nie tylko na materialnych efektach działań projektantów, ale również tych zmieniających ludzkie zachowania i praktyki. Chcemy kształtować świadomość dzieci i ich najbliższych, która pozwoli na podejmowanie przemyślanych decyzji dotyczących naszego otoczenia. Zależy nam również na rozwijaniu kreatywności dzieci poprzez pracę twórczą, a nie od-twórczą.

JAK?
Pokazujemy uczestnikom nietypowe materiały, których można użyć do działań twórczych. Są to przede wszystkim śmieci – plastikowe i papierowe pojemniki, kawałki folii, zakrętki, rolki po papierze toaletowym, a także gazety, resztki tkanin czy fragmenty wykładzin podłogowych – wzbogacone zawsze tradycyjnymi materiałami plastycznymi.

Uczestnicy naszych warsztatów zamieniają się w projektantów. Eksperymentują tworząc własne konstrukcje. Każdy warsztat to poważny proces projektowania – rozmawiamy o pomysłach, tworzymy projekty, wybieramy materiały i budujemy prototypy. Wymaga to od dzieci wyobraźni, logicznego myślenia, zastanowienia się nad przyczyną i jej skutkiem. Stawiamy na własne poszukiwania, odwagę, próbowanie i nieszablonowe decyzje, nigdy na efekt.


DLACZEGO DIZAJN?

Jeśli wszystko dookoła nas jest dizajnem, to dobrze jest znać swoją rzeczywistość – wiedzieć jak i po co działa. Podczas naszych działań zachęcamy do badawczych spacerów po mieście i domu, by wnikliwie szukać konkretnych elementów czy tworzyw.


W ramach projektu powstała również książka „Zeszyty do dizajnu”. Publikacja prezentuje dizajn w odniesieniu do przestrzeni domowej. Pokazuje różne dziedziny dizajnu na przykładach z życia codziennego. Z jednej strony jest zbiorem wiedzy na temat dizajnu, z drugiej – zeszytem ćwiczeń z miejscami do uzupełniania oraz zadaniami twórczymi do zrealizowania w domu.


Dowiedz się więcej na temat książki: 
http://www.zeszytydodizajnu.pl


GDZIE?

Choć projekt 3D czyli Dizajn Dla Dzieci podróżuje po całej Polsce jest związany z konkretną instytucją – Galerią Dizajn - BWA Wrocław. Galeria działa od 1993 roku i zajmuje się szeroko rozumianym dizajnem. Wspiera inicjatywy z pogranicza dizajnu i sztuki, w oparciu o autorski program prowadzi działalność wystawienniczą i edukacyjną. Celem programu galerii jest promocja projektowania „poszerzonego”, nie ograniczającego się jedynie do tradycyjnie pomyślanego obiektu użytkowego. Od 2009 roku galeria rozwija unikalny program edukacyjny pod nazwą „Teraz Dizajn!”. Formuła wykładów, prezentacji specjalnych i warsztatów została opracowana tak, by spełniać oczekiwania różnych grup wiekowych i środowiskowych.


Kuratorka Galerii Dizajn:
Katarzyna Roj


Aktualne wystawy i wydarzenia w galerii:
http://www.bwa.wroc.pl

Przeczytaj o nas więcej:

http://www.facebook.com/3DczyliDizajnDlaDzieci
http://www.bwa.wroc.pl

Daty wydarzeń:

10.4.2010 - 11.5.2015

Autor wpisu: Magdalena Kreis i Natalia Romaszkan

Galeria Dizajn - BWA Wrocław
województwo: dolnośląskie
Wrocław, Świdnicka 2-4
3d@bwa.wroc.pl, 71 790 11 93
www.facebook.com/3D.czyli.Dizajn.Dla.Dzieci
Plakat: Grupa Projektor
Liczba odsłon: 2643
31.07.2013