Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Dorota Ogrodzka

Moja przygoda z animacją kultury zaczęła się chyba wcześniej niż byłam tego świadoma. W dzieciństwie i młodości były chóry, teatr szkolny i różne ogniska artystyczne, niezależne i spontaniczne inicjatywy podejmowane z przyjaciółmi, na podwórkach, na wakacjach, w szkole radio węzeł, redakcja gazety, harcerstwo. To z tych miejsc czerpię do dziś przekonanie o tym, że warto twórczo pracować z innymi.

W pełni i świadomie wszystko ruszyło się na studiach – w Instytucie Kultury Polskiej, gdzie dziś piszę doktorat i prowadzę zajęcia. To tu, w ramach studiów kulturoznawczych i specjalizacji animacja kultury zaczęłam myśleć o moich badaniach, działaniu, aktywności, o używaniu bliskich mi narzędzi i form w kontekście pracy twórczej w terenie.

Kolejne projekty, które realizowaliśmy razem z innymi studentami (Guide My Future 2006, Słuchając Gozdowa 2007), potem już w Stowarzyszeniu Katedra Kultury (ANIMATOR 2006-2008, Trzy Bieguny 2009, Sniadania Warszawskie – wspólnie z Grupą Studnia O) , inspiracje etnograficzne (Miejsce Wspólne 2008, Projekt Prolog. Nierozpozonane wymiary rozwoju kulturalnego 2011, Etnografia. Animacja. Sztuka 2012-2014), spotkanie i początek współpracy z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę (rozmaite warsztaty, Pogotowie Filozoficzne, dziś: program Latający Animatorzy Kultury i warsztaty dla seniorów, młodych lokalnych animatorów, domów kultury), praca w Stowarzyszeniu Pedagogów Teatru (projekty Teatr Ctrl+V, Akcja Labirynt), współprace z instytucjami kultury i sztuki (Instytut Teatralny, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Teatr Studio w Warszawie, Teatr Polski w Bydgoszczy, z którym do jestem obecnie na stałe związana prowadząc Młodą Scenę ), wreszcie współtworzenie kolektywu artystycznego Performeria Warszawy, który jest poligonem odkrywczym dla nowych form teatralnych, performerskich, edukacyjnych to moja wielowątkowa droga, która do dziś jest odkrywaniem, przygodą.

Konstelacja tych miejsc i doświadczeń jest dla mnie osobistym i wciąż pogłębiającym się horyzontem animacji kultury.

 

  • Reprezentantka projektu "Trzy bieguny" na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów 2011

Autor wpisu: Dorota Ogrodzka

Dorota Ogrodzka
Liczba odsłon: 2011
01.04.2013