Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Katarzyna Wydra

Rocznik 1980. Ukończyłam historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz podyplomowo dziennikarstwo w Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. J. Tischnera w Krakowie. Od 2007 roku współtworzę studio projektów kulturalnych Plenerownia, zajmując się m.in. edukacją kulturalną, tłumaczeniem książek, opracowywaniem wydawnictw, dokumentacją i upowszechnianiem dziedzictwa kulturalnego. Od czasu do czasu pisuję reportaże, współpracując m.in. z Tygodnikiem Powszechnym.

Interesuję się bardzo różnymi rzeczami: od kultu wizerunków, przez zapomniane historie i miejsca po książki dla dzieci.

Moja przygoda z animacją kultury zaczęła się od.... wydawania gazetki domowej, a następnie szkolnej, opracowywania dziecięcych komiksów i zbiorów wierszy, organizacji teatrzyków oraz… wyborów miss szkoły podstawowej, a po wielu latach, już zupełnie na serio, od współpracy z muzeami na różnych polach i projektu Sztuka na kółkach, który do dziś działa i zatacza coraz szersze kręgi.

Ulubione metody pracy: lubię prowadzić warsztaty, dokumentować, rozmawiać z ludźmi zgłębiając dany temat i przygotowywać ciekawe materiały edukacyjne; odpowiadają mi także różne przedsięwzięcia związane ze szperaniem w starociach, wertowaniem książek oraz pisaniem.

Zrealizowane projekty:
SZTUKA NA KÓŁKACH – warsztaty zabytkoznawcze w małych miejscowościach prowadzone w oparciu o lokalne dziedzictwo
SZTUKA NA KRĄŻKACH – materiały edukacyjne dla zabytków sakralnych
LOS PASOS POLACOS – wirtualne muzeum Polonii w Argentynie
WMZW – Wirtualne Muzeum Ziemi Włoszczowskiej

O czym nie można zapominać będąc animatorem kultury....
O tym by posługiwać się metodami, które trafiają do odbiorców, nie zapominać, że czasem prostsze środki przynoszą lepszy efekt niż te bardziej wyszukane, nie wpadać w rutynę, starać się zrozumieć otoczenie i umieć dostrzec ciekawe szczegóły rzeczywistości, w której żyjemy.

 

 

Autor wpisu: Katarzyna Wydra

Katarzyna Wydra
studio@plenerownia.com
Liczba odsłon: 3459
14.10.2015