Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Barbara Łepkowska

Rocznik 1979. Studia w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na kierunku Edukacja Artystyczna w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Praca w Studio Projektów Kulturalnych PLENEROWNIA – grafik komputerowy, fotograf, animator kultury oraz przewodnik i warsztatowiec w Muzeum Narodowym w Krakowie. Zainteresowania: fotografia, arteterapia, fizjoterapia.

Moja przygoda z animacją kultury zaczęła się bardzo wcześnie. Miałam kilka lat, gdy zaczęłam zarażać domowników głośnym czytaniem i deklamowaniem wierszyków. Wszyscy musieli zaglądać wtedy do Brzechwy czy Tuwima. Z czasem domowe akademie, uważne obserwacje rzeczywistości oraz rysowanie dziwnych przedmiotów przekształciły się w prowadzenie zajęć edukacyjnych dla różnych grup wiekowych.

Ulubione metody pracy to: wbijanie kija w mrowisko oraz umiejętne stawianie pytań, prowadzenie przyjaznymi drogami do wyjaśnienia skomplikowanych twierdzeń, skojarzeniowa nauka widzenia, rozumienia, odczuwania, a nie tylko patrzenia na dzieła sztuki. Wykorzystuję często tzw. pogadankę heurystyczną w języku dostosowanym do wieku i umiejętności odbiorcy.

Zrealizowane projekty to:
SZTUKA NA KÓŁKACH – warsztaty zabytkoznawcze w małych miejscowościach na przykładzie lokalnych zabytków.
SZTUKA NA KRĄŻKACH – materiały edukacyjne dla zabytków sakralnych.
LOS PASOS POLACOS – wirtualne muzeum Polaków w Argentynie.
WMZW – Wirtualne Muzeum Ziemi Włoszczowskiej.

Będąc animatorem kultury nie można zapominać, że każdy odbiorca jest inny i ma swoje własne tempo.

 

 

Autor wpisu: Barbara Łepkowska

Barbara Łepkowska
plener@plenerownia.com
Liczba odsłon: 3016
20.09.2015