Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Odjazdowi Bibliotekarze

Akcja Odjazdowy Bibliotekarz zrzesza sieć osób, które nie tylko biorą udział  w samym projekcie, ale też samodzielnie organizują różnego typu działania i włączają się w wiele inicjatyw lokalnych. Wielu z nich jest uczestnikami Programu Rozwoju Bibliotek. Są to głównie osoby z miejscowości poniżej 20tys. mieszkańców (70%), w większości pracownicy bibliotek publicznych. Sieć powiększa się z roku na rok, tak jak poszerza swój zasięg sama inicjatywa Odjazdowy Bibliotekarz. W tym roku wykracza ona poza Polskę.

 

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja wymyślona przez Paulinę Milewską – łódzką bibliotekarkę, miejską rowerzystkę. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 2010 roku. Rowerowy przejazd bibliotekarzy, czytelników i miłośników książek odbył się w Dzień Bibliotekarza (8 maja) w Łodzi, a ulicami miasta przejechało ok. 90 osób. Uczestnikami wydarzenia byli pracownicy łódzkich książnic, czytelnicy, a także rowerzyści. 

Odjazdowy Bibliotekarz został bardzo dobrze przyjęty w środowisku bibliotekarskim i w kolejnych latach zainteresowanie akcją rosło. W 2011 roku zorganizowano już 19 lokalnych edycji imprezy w całej Polsce, a w 2012 zgłosiło się aż 97 różnych miejscowości. Okazało się, że pomysł można z powodzeniem zrealizować zarówno w dużych i mniejszych miastach, jak i w małych gminach oraz naprawdę malutkich miejscowościach. Akcja odbyła się we wszystkich województwach, poza świętokrzyskim. Obecnie Odjazdowy Bibliotekarz wykracza poza granice Polski, zorganizowano już jedną edycję na Ukrainie w Tarnopolu, a kolejne kraje szykują się do dołączenia.

Nasze cele to:

  • integracja środowiska bibliotekarskiego,
  • integracja społeczności lokalnych,
  • walka ze stereotypowym postrzeganiem bibliotekarza,
  • kreowanie pozytywnego wizerunku zawodu,
  • promowanie bibliotek i czytelnictwa,
  • propagowanie roweru jako środka lokomocji,
  • dobra zabawa.Odjazdowy Bibliotekarz to kampania zakładająca dużą aktywność bibliotekarzy-animatorów, którzy organizują poszczególne wydarzenia dla swoich społeczności. Ogólny pomysł, know-how, przykłady dobrych praktyk, materiały promocyjne, informacyjne itp. są tworzone centralnie, ale każdy z organizatorów lokalnych podchodzi do akcji w sposób indywidualny, z własnymi pomysłami. Szkielet akcji stanowi przejazd rowerowy połączony z różnymi formami animacji czytelnictwa oraz innymi aktywnościami.

Przykładowy Odjazdowy Bibliotekarz to zorganizowany przejazd kolumny rowerów, która przebywa podczas trwania akcji kilka-kilkanaście kilometrów. Trasa zazwyczaj biegnie szlakiem bibliotecznym, to oznacza, że mijane są po drodze biblioteki, antykwariaty, księgarnie i różne inne instytucje i miejsca związane ze słowem pisanym. Akcji może towarzyszyć bookcrossing (bezpłatna wymiana książek), rozdawanie nagród, piknik, ognisko czy inne wydarzenia. Kolorem akcji jest pomarańczowy.

Sieć organizatorów Odjazdowego Bibliotekarza rośnie z roku na rok i jest otwarta na nowych członków. Wszystkich chętnych wspieramy swoją wiedzą i doświadczeniami, tworzymy również materiały informacyjne, poradnikowe dostępne na licencjach CC. Głównym koordynatorem jest Paulina Milewska (p.milewska@odjazdowybibliotekarz.pl). Przy koordynacji pracuje zespół zaangażowanych osób, których adresy mailowe można znaleźć na stronie www.odjazdowybibliotekarz.pl

Źródło: Odjazdowy Bibliotekarz
Liczba odsłon: 1731
01.04.2013