Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Otwórz się!

Fundacja Nowoczesna Polska przeszkoliła ponad 50 przedstawicieli organizacji pozarządowych i liderów instytucji kultury z całej Polski. Efektem szkoleń jest również podręcznik na temat prawa autorskiego i wolnych licencji.

Inspiracja

Coraz więcej grantodawców decyduje się na wprowadzenie obowiązku stosowania wolnych licencji jako warunku otrzymania finansowania. Pomimo iż od ponad 20 lat są one uznanym i sprawdzonym narzędziem prawnym, dla wielu instytucji ich stosowanie wiąże się z koniecznością nabycia nowych kompetencji i wdrożenia odpowiednich procedur. Pojawiają się liczne pytania i wątpliwości prawne, dotyczące m.in. wyboru najlepszej licencji, sposobu formułowania zapisów w umowach, konsekwencji korzystania z wolnych licencji dla autorów i beneficjentów oraz pytania związane z wykorzystaniem potencjału internetu dla promowania udostępnionych publikacji.

Działanie

Chcieliśmy wyjść naprzeciw tym potrzebom i zaproponowaliśmy warsztaty, które w przystępny sposób miały przybliżyć tematykę praw autorskich i wolnych licencji. Szkolenie skierowane było do przedstawicieli organizacji kulturalnych i edukacyjnych, które zajmują się tworzeniem i publikowaniem własnych zasobów edukacyjnych. Program warsztatów obemował:

  • wstęp do prawa autorskiego
  • założenia ruchu otwartej edukacji i kultury
  • zasady wolnego licencjonowania
  • narzędzia prawne - wzory umów
  • praktyka wolnego licencjonowania - szanse i bariery

 
Przeprowadziliśmy serię 4 jednodniowych szkoleń, w których udział wzięło ponad 50 osób. Program podzielony został na dwie części: teoretyczną prowadzoną w formie wykładu oraz praktyczną, poświęconą rozwiązywaniu konkretnych problemów (jak oznaczyć opublikowany utwór? jaką umowę podpisać w danej syutacji?).

Oto komentarze niektórych uczestników:

  • „Wiedza ta jest niezbędna do prawidłowej realizacji różnych projektów edukacyjnych.”
  • „Mam plan ‘uświadamiania’ koleżanek i kolegów.”
  • „Będę wiedziała w jaki sposób publikować nowe materiały na wolnych licencjach. Dzięki szkoleniu zrozumiałam, dlaczego licencja CC BY-NC-SA nie jest najlepszą licencją, jak mi się do tej pory wydawało.”
  • „Ta wiedza otwiera nam wiele nowych możliwości. Nie można jej uzyskać gdzie indziej.”

 
Doświadczenia zebrane w czasie szkoleń zaowocowały powstaniem przewodnika “Pierwsza pomoc w prawie autorskim”, http://prawokultury.pl/publikacje/pierwsza-pomoc. Pozwala on w łatwy i przystępny sposób zapoznać się z rozległą wiedzą o prawie autorskim i wolnych licencjach. Adresatami publikacji są osoby, które nie posługują się biegle językiem prawniczym, a które na co dzień borykają się z problemami wynikającymi z niedostosowania prawa autorskiego do współczesnych realiów cyfrowych i jego niejasności. W pierwszej części przewodnika zostały opisane podstawowe pojęcia i problemy prawa autorskiego, takie jak definicja utworu, status twórcy i jego prawa, zakres dozwolonego użytku oraz domena publiczna. Druga część koncentruje się na praktycznych aspektach publikacji w sieci, w szczególności w zakresie korzystania z materiałów publikowanych na wolnych licencjach. Przewodnik "Pierwsza pomoc w prawie autorskim" dostępny jest na licencji CC BY-SA, która umożliwia swobodne kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie, modyfikację i użytkowanie dzieł pochodnych pod warunkiem, że będą one opublikowane na takiej samej licencji. Prawniczą recenzję publikacji przeprowadzili: dr Krzysztof Siewicz oraz prof. Ryszard Markiewicz. Autorami przewodnika są Piotr Czerniawski, Jarosław Lipszyc, Marcin Wilkowski.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Fundacja Nowoczesna Polska
Daty wydarzeń:

10.5.2012 - 25.5.2012

Autor wpisu: Dorota Górecka

Fundacja Nowoczesna Polska
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
00-514 Warszawa, Marszałkowska 84/92, l. 125
fundacja@nowoczesnapolska.org.pl, 22 621 30 17
www.nowoczesnapolska.org.pl
Liczba odsłon: 1206
20.03.2013