Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Ogrody Nowej Huty – III Edycja Projektu Nowa Huta Miastem Ogrodów

Już po raz trzeci mieszkańcy pięciu dzielnic nowohuckich zaproszeni zostali do udziału w konkursie na zagospodarowanie terenów zielonych w swoim najbliższym otoczeniu. W ten sposób pomysłodawcy i organizatorzy projektu OGRODY NOWEJ HUTY - Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida i ArcelorMittal Poland zachęcają wszystkich nowohucian do włączenia się w proces odnowy zieleni miejskiej.

 Społeczno - ekologiczny projekt OGRODY NOWEJ HUTY jest inicjatywą, która w ciągu ostatnich dwóch lat zaowocowała stworzeniem na terenie dzielnic nowohuckich czterech nowych, atrakcyjnych i ogólnodostępnych terenów zielonych. Pierwsze z nich powstały dzięki zaangażowaniu grup mieszkańców w 2011 roku na os. Piastów i os. Ruszcza. W 2012 roku sukcesem zakończyła się także druga odsłona projektu. Jej efekty można zobaczyć na os. Dywizjonu 303 i przy ul. Truskawkowej. Dwie edycje przedsięwzięcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i pokazały ogromne zaangażowanie mieszkańców.

Nowa Huta ma bogate tradycje związane z działaniami na rzecz zieleni miejskiej.  W założeniach jej twórców powstawała jako "miasto-ogród", a to zobowiązuje. Projekt OGRODY NOWEJ HUTY oraz realizowany przez naszą instytucję od kilkunastu już lat program Miasto Ogród podtrzymują te tradycje - podkreśla Elżbieta Urbańska – Kłapa, koordynator projektu z Pracowni Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida. W Nowej Hucie coraz więcej przyblokowych zieleńców zmienia swoją funkcję poprzez przekształcanie ich w deficytowe w całym Krakowie miejsca parkingowe. Nie możemy powstrzymać rozwoju miasta ale możemy pomóc w zmniejszaniu jego negatywnych skutków właśnie poprzez działania na rzecz zwiększenia i efektywnego zagospodarowania terenów zielonych - dodaje.

Głównymi celami, jakie również w tym roku postawili sobie organizatorzy projektu OGRODY NOWEJ HUTY, są odnowa zaniedbanych terenów zielonych oraz tworzenie przy współudziale społeczności lokalnej nowych, ogólnodostępnych i bezpiecznych, które w sposób znaczący poprawią jakość życia w mieście.

Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich nowohucian. Pierwszy etap to, podobnie jak w ubiegłych latach konkurs, do którego można zgłaszać tereny zielone, które wymagają zagospodarowania. Zapraszamy mieszkańców, członków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, lokatorów bloków i kamienic wielorodzinnych - zachęcają organizatorzy. Nie można jednak zrobić tego w pojedynkę, najpierw należy zorganizować się w tzw. grupę społeczną.  Spośród nadesłanych propozycji jury wybierze dwie lokalizacje, które najlepiej spełnią kryteria postawione w regulaminie w tym m.in. dostępność terenu i wkład osobowy danej grupy.

Tak, jak to miało miejsce w dwóch poprzednich edycjach, wybrane zostaną dwa tereny zielone, na których powstaną kolejne nowohuckie ogrody. Będą one realizowane w ścisłej współpracy z architektem krajobrazu i doświadczonym ogrodnikiem.

Udział w projekcie jest ważnym wydarzeniem integrującym wokół działania na rzecz swojego najbliższego otoczenia. Motywuje, uczy współpracy oraz sposobów wpływania na otaczającą nas przestrzeń. Dla nas to także zdobywanie wiedzy o potrzebach społeczności lokalnej, naszego bezpośredniego sąsiedztwa. Bardzo cieszy i inspiruje duże zaangażowanie mieszkańców Nowej Huty na rzecz poprawy jakości najbliższego otoczenia. Zgodnie z realizowaną przez firmę ArcelorMittal Poland strategią odpowiedzialności biznesu staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych sąsiadów poprzez projekty takie jak OGRODY NOWEJ HUTY – mówi Jolanta Zawitkowska, Eko-Ambasador ArcelorMittal Poland.

III edycja projektu OGRODY NOWEJ HUTY to przedsięwzięcie realizowane w ścisłej współpracy partnerów środowiska lokalnego, Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, ArcelorMittal Poland oraz Rad Dzielnic Nowohuckich.  

Projekt OGRODY NOWEJ HUTY znalazł się wśród kilkunastu najciekawszych modelowych rozwiązań dotyczących rewitalizacji przestrzeni miejskich w Europie Środkowej opisanych w publikacji powstającej w ramach międzynarodowego projektu "ReNewTown. Odnowione postsocjalistyczne miasto. Atrakcyjne i konkurencyjne".

Honorowy Patronat nad projektem OGRODY NOWEJ HUTY objęli: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider.

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

Elżbieta Urbańska-Kłapa, koordynator projektu OGRODY NOWEJ HUTY, Pracownia Edukacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, os. Górali 5, tel. 12 644 27 65 wewn. 21, ogrodynh@gmail.comwww.ogrodynh.pl

*****

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie działa na terenie Nowej Huty i na rzecz dzielnicy od ponad pięćdziesięciu lat. Skupiamy się przede wszystkim na realizacji programów edukacyjnych, artystycznych, społeczno – kulturalnych i proekologicznych skierowanych do społeczności lokalnej Nowej Huty oraz Miasta Krakowa. Pełnimy rolę animatora społecznego motywującego i aktywizującego mieszkańców. Włączamy się w procesy związane z rewitalizacją, wzmocnieniem potencjału społecznego i partnerskim rozwojem środowiska lokalnego. Działamy w koalicji lokalnych instytucji i organizacji pn. Muzeum Rozproszone Nowej Huty oraz Małopolskim Pakcie na Rzecz Ekonomii Społecznej. Będąc producentem Nowohuckiej Kroniki Filmowej dokumentujemy historię naszej dzielnicy jednocześnie za pośrednictwem TVP 3 promujemy w całej Małopolsce najciekawsze nowohuckie projekty i inicjatywy. Prowadzimy również szeroką działalność szkoleniową ze szczególnym uwzględnieniem edukacji z zakresu nowych technologii informatycznych skierowanej do osób 50+. Więcej informacji o Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida można znaleźć na stronie:  www.okn.edu.pl.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce skupiającym ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego. W skład firmy wchodzi 5 hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie oraz największa w Europie koksownia – ZK Zdzieszowice. ArcelorMittal Poland zatrudnia ponad 12 tysięcy osób. Od momentu prywatyzacji koncern zainwestował w Polsce ponad 4,5 mld złotych, przede wszystkim w najnowsze technologie. Walcownia gorąca w Krakowie jest najnowocześniejszym obiektem tego typu w Europie. Firma produkuje szeroki wachlarz wyrobów długich, płaskich i specjalnych. Jest dostawcą nie tylko znanych od lat wyrobów długich, jak szyny czy kształtowniki, ale także wyrobów płaskich, wykorzystywanych przez przemysł motoryzacyjny, AGD i budowlany. Więcej informacji o ArcelorMittal Poland można znaleźć na stronie internetowej: www.arcelormittal.com/poland

Źródło: Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
Daty wydarzeń:

19.3.2013 - 12.3.2013

Autor wpisu: Katarzyna Danecka - Zapała

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
województwo: małopolskie, powiat: m. Kraków
31-959 Kraków, os. Górali 5
sekretariat@okn.edu.pl, 12 642 25 94
www.okn.edu.pl
Liczba odsłon: 1230
26.03.2013