Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Okno na teatr

Projekt wyróżniony w VI edycji Dorocznej Nagrody FRDL.
„Okno na teatr” to projekt artystyczno-animacyjny zrealizowany przez grupę Liczi z Krasnegostawu w 2013 roku. Głównym celem projektu było stworzenie przez 20 osobową grupę młodzieży spektaklu teatralno-ogniowego uwrażliwiającego na problem nietolerancji i dotarcie z nim do małych miejscowości w powiecie krasnostawskim, gdzie dostęp do wydarzeń kulturalnych jest utrudniony. W każdym z miejsc młodzież przeprowadzała warsztaty teatralne dla osób w każdym wieku i poznawała specyfikę miejscowości. Dzięki projektowi udało się utworzyć pierwszą w Krasnymstawie grupę zajmującą się fireshow, wyjechać z wizytą do 6 małych miejscowości w powiecie i nawiązać sieć kontaktów na terenie powiatu. Projekt zakwalifikowany na Ogólnopolską Giełdę Projektów 2013 r.

Projekt "Okno na teatr" jest kontynuacją podjętej w maju 2012 roku przez grupę "Liczi" inicjatywy realizowanej we współpracy z Krasnostawskim Ruchem Ekologicznym ”Viridis” podczas której przez dwa dni odbywały się warsztaty i spotkania na temat teatru, o których przeprowadzenie, w charakterze wolontariuszy, zostali poproszeni lokalni animatorzy kultury i pracownicy MDK. Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem młodzieży, pozostawiła jednak niedosyt i zmotywowała do rozszerzenia pomysłu i ”otwierania okna na teatr” dla mieszkańców całego powiatu. Po spotkaniu z Eweliną Jurasz, ambasadorką programu "Młodzież w działaniu", grupa zdecydowała się na napisanie projektu, który w roku 2013 będzie realizowany dzięki wsparciu Komisji Europejskiej.

Celem i tematem „Okna na teatr” jest aktywizowanie regionu i dotarcie z ideą wzajemnej tolerancji do małych miejscowości w powiecie krasnostawskim. Głównym działaniem projektu  jest stworzenie plenerowego przedstawienia teatralnego wykorzystującego innowacyjne formy sztuki (kuglarstwo, taniec z ogniem, teatr uliczny angażujący publiczność) i zaprezentowanie go społecznościom, które poprzez braki w komunikacji publicznej, daleko położone ośrodki kultury, niską zamożność społeczeństwa mają mniejsze szanse na kontakt z kulturą. Przez najbliższe miesiące dwudziestoosobowa grupa młodzieży (14-17 lat) będzie przygotowywała spektakl uczestnicząc w warsztatach tematycznych. Z gotowym widowiskiem w terminie 21.06-07.07.2013 wyjedzie do 5 miejscowości w powiecie krasnostawskim, w każdej z nich spędzając popołudnie, poznając lokalną społeczność i prowadząc otwarte warsztaty teatralne a także ucząc się na zaproponowanych przez mieszkańców warsztatach (podjęta zostanie współpraca z kołami gospodyń wiejskich, artystami). Na zakończenie każdego spotkania zostanie wystawiony spektakl plenerowy opowiadający o potrzebie dialogu międzyśrodowiskowego, międzykulturowego i wzajemnej tolerancji. Zebrane w ten sposób doświadczenia będą prezentowane na finale projektu w Krasnymstawie.

Wszystkie działania są na bieżąco dokumentowane na blogu projektu: http://oknonateatr.blogspot.com/

____________________________________________________

Działamy! Czyli kilka słów po półmetku projektu...

10 maja obchodziliśmy półmetek naszych działań a zbliżający się koniec miesiąca motywuje do podsumowania tego, co już udało nam się osiągnąć.

Przede wszystkim...umiejętności.

Maj obfitował w warsztaty. Zainspirowani kwietniowym spotkaniem z aktorami OPT Gardzienice ćwiczyliśmy głosy na zajęciach teatralnych z Panią Janiną Młynek, jednak w naszych działaniach teatr to nie wszystko. Żeby lepiej przygotować się do promocji „Okna na teatr” spotkaliśmy się z Joanną Zawadzką, która opowiedziała grupie o narzędziach internetowych do tworzenia infografik, animacji a także podsunęła nam kilka przydatnych funkcji popularnych stron internetowych, które pomogą nam w sprawniejszym działaniu i organizacji czasu. Już kilka dni później, jeden z uczestników zdecydował się stworzyć krótki filmik, do obejrzenia na stronie: http://www.youtube.com/watch?v=i-TM-BzaDOU

Aby lepiej zrozumieć czym są prawa człowieka zaprosiliśmy Michała Wolnego z Amnesty International, z którym rozmawialiśmy na wiele nurtujących nas tematów. Przede wszystkim mieliśmy okazję zobaczyć jak trudnym problemem są prawa człowieka głównie przez różnice światopoglądowe osób które zajmują się prawodawstwem jak i samych mieszkańców. Michał przygotował dla nas także kilka ćwiczeń teatralnych przez co warsztaty idealnie wpisywały się w to, czym zajmujemy się na co dzień.

Kilkukrotnie spotkaliśmy się też z grupą In Nomine z Lublina na warsztatach tańca z ogniem. Część grupy całkowicie oddała się nauce tricków na poikach i kijach, część dopiero oswaja się z żywiołem, jednak każdy i każda z nas miał/miała okazję spróbować zmierzyć się ze swoim strachem i udoskonalać umiejętności. Postanowiliśmy, że już teraz pokażemy rezultaty naszej pracy i wystąpiliśmy na Nocy Muzeów w Krasnymstawie 18 maja. Było to nasze drugie zetknięcie z ogniem (ponieważ ćwiczymy zazwyczaj na sprzęcie treningowym), bardzo cieszymy się, że spotkał nas tak pozytywny odbiór ze strony publiczności. Dziękujemy Muzeum Regionalnemu, za to, że mogliśmy wystąpić i całej grupie In Nomine za dotychczasowe przygotowania.

Już teraz widzimy rezultaty naszego projektu, co jest dla nas bardzo motywujące. Zdobyliśmy nowe umiejętności i na pewno będziemy inaczej patrzyli na wiele spraw związnych z prawami człowieka. Staramy się udowadniać także, że nawet w tak niewielkiej miejscowości jak Krasnystaw można wiele zdziałać - a to, co robimy już teraz jest widoczne. 

Tymczasem pracujemy nad spektaklem, i planujemy już dokąd pojedziemy, mamy do wybrania 5 miejscowości w powiecie krasnostawskim, nie wszystkie jeszcze są pewne. Wszelkie sugestie i propozycje prosimy kierować pod adres e-mail: liczi.teatr@gmail.com

Finał naszego projektu jest planowany na 6-7 lipca. 

____________________________________

Podsumowanie:Udało nam się dotrzeć do 6 miejscowości. Zaczęliśmy od Siennicy Nadolnej, położonej najbliżej, następnie odwiedzając Gorzków, Orłów Drewniany, Rudnik, Kraśniczyn i Borowicę. Każda miejscowość była wyjątkowa, inna była przestrzeń sceniczna, inna frekwencja, inny odbiór warsztatów. W różny sposób też poznawaliśmy poszczególne punkty na mapie naszego powiatu. W Orłowie Drewnianym zwiedzaliśmy zabytki, w Rudniku wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Płonki, w Kraśniczynie odwiedziliśmy Cerkiew a w Borowicy Kościół. Udało nam się także zorganizować finał projektu w Krasnymstawie, na którym gościliśmy lokalne władze, rodziców, animatorów i animatorki kultury.

Wydawać by się mogło, że projekt się zakończył, ale to było mylne wrażenie. Wyjechaliśmy wspólnie na Festiwal „Śladami Singera” do Tyszowiec, zorganizowaliśmy trening otwarty, zagraliśmy spektakl na Chmielakach krasnostawskim i na konferencji „Pokonać Smoka” w Lublinie, grupa "Liczi" zorganizowała też wydarzenie "Tolerancja wśród najmłodszych" wyróżnione w konkursie Polska dla wszystkich. Będziemy prezentowali projekt na Giełdzie Projektów 2013, jesteśmy też nominowani do nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Grupa „Liczi” wciąż spotyka się na zajęciach teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury, organizuje treningi fireshow i angażuje się w akcje prospołeczne. Nasze działania stały się zauważalne i mamy nadzieję, że ich pozytywne efekty będziemy obserwowali jak najdłużej na terenie całego powiatu. Czy uda się zorganizować kolejną edycję „Okna na teatr”? Oby.

Aby być na bieżąco z naszymi działaniami, zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku www.facebook.com/OknoNaTeatr oraz odwiedzenia bloga www.oknonateatr.blogspot.com i Youtube http://www.youtube.com/channel/UCcQteBVq9Bs9UEXVn1Oemig

Tekst: uczestniczka projektu Dagmara Bojarczuk i koordynatorka Izabella Gawęcka.

Źródło: Okno Na Teatr
Okno na teatr

Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr Okno na teatr
Skrót z wyjazdów do 6 miejscowości w powiecie krasnostawskim w ramach projektu "Okno na teatr". Siennica Nadolna, Gorzków, Orłów Drewniany, Rudnik, Kraśniczyn, Borowica.

Autor wpisu: Iza Gawęcka

województwo: lubelskie

liczi.teatr@gmail.com, 798429114
www.oknonateatr.blogspot.com
Liczba odsłon: 1747
12.03.2013