Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Poznaj i podaj dalej

Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Opolskim przeprowadził akcję społeczną ”Poznaj i podaj dalej” w ramach programu „Promocja języka polskiego”, który towarzyszył  kampanii społeczno – edukacyjnej   „Ojczysty - dodaj do ulubionych” . Projekt skierowany był do dzieci, młodzieży i dorosłych z gminy Tarnów Opolski.

Akcję społeczną popularyzującą wiedzę o języku polskim w ramach kampanii „Ojczysty – dodaj do ulubionych” przeprowadzono na terenie Tarnowa Opolskiego z wielkim rozmachem. Ilość i różnorodność przedsięwzięć podejmowanych przez uczestników projektu oraz liczba uczestniczących w nim osób jest imponująca.

Podczas całej akcji toczyła się kaskada gier językowych ( grupy uczniów poznawały gry, przeprowadzały je i uczyły innych kolegów). Na koniec odbył się „Wielki Turniej Gier Językowych”, którego laureaci otrzymali nagrody. Na potrzeby kaskady i do wykorzystania w kolejnych latach powstała „Księga gier i zabaw słownych” ( do pobrania ze strony). Efektem pracy najmłodszej grupy (przedszkolnej) – Odkrywców – stała się „Księga baśni i opowieści” zawierająca wybrane najciekawsze historyjki obrazkowe wymyślone i zilustrowane przez dzieci. Kolejnym trwałym rezultatem działań projektowych jest mapa gminy z zaznaczonymi na niej nazwami miejscowymi – łąk, pól, zagajników i tym podobnych. Tropienie (grupa tropicieli)– wychodzących z użycia - nazw zaowocowało dalszymi działaniami na terenie gminy. Podjęły je osoby pragnące ocalić od zapomnienia „Historię miejscowości w nazwach zawartą” oraz poznać, zbadać i udokumentować pochodzenie tych nazw. Podobną pracę wykonali Poszukiwacze, tworząc - przy pomocy rodziców i dziadków - „Słowniczek obrazkowy słów zapomnianych”. Grupa Twórców nie tylko stworzyła młodzieżową wkładkę do gazety gminnej, ( gazetka „Bez tytułu”) przy okazji poznając nieco bliżej tajniki redaktorskiego rzemiosła, lecz także stworzyła „Słowniczek skrótów esemesowych”.

Spośród innych działań poszerzających kompetencje językowe uczestników projektu i pogłębiających ich wiedzę o języku i kulturze warto wspomnieć o wycieczkach – do nowo otwartej, bardzo nowoczesnej Biblioteki Miejskiej w Opolu ( znanej min. z programu telewizyjnego „Polska według Kreta”) czy do zamku w Rogowie, gdzie mieści się biblioteka najcenniejszych na Opolszczyźnie starodruków, a także o cyklu artykułów na tematy językowe w gazecie lokalnej „Gmina Tarnów Opolski”.

Zwieńczeniem akcji stało się Święto Języka Polskiego z radosnym happeningiem, koncertem „Ojczysty – oj, czysty! Czyli rapuj kto może!”, tworzeniem „Pajęczyny słów”, na której powstało hasło: POLSKI – NASZ JĘZYK OJCZYSTY. Na koniec młodzież i dorośli wzięli udział w I Gminnym Dyktandzie.

Materiały, dokumentacja fotograficzna i szczegółowy opis projektu na stronie www.goktop.cba.pl

Źródło: GOK Tarnów Opolski
Daty wydarzeń:

25.9.2012 godz. 12:13 - 15.12.2012 godz. 12:13

Autor wpisu: Irena Zielonka

Gminny Ośrodek Kultury w Tarnowie Opolskim
województwo: opolskie, powiat: opolski, gmina: Tarnów Opolski
46-050 Tarnów Opolski, Osiedle Zakładowe 7
gok_top@o2.pl, 77 46 44 781
www.goktop.cba.pl
Liczba odsłon: 1178
06.03.2013