Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Nowe zasoby na portalu Edukacja Medialna

Fundacja Nowoczesna Polska opublikowała kolejne 32 lekcje w serwisie edukacjamedialna.edu.pl. Materiały przeznaczone są dla nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów pracujących z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych.

W nowym zestawie znalazły się lekcje z 5 tematów: korzystanie z informacji, relacje w środowisku medialnym, język mediów, kreatywne korzystanie z mediów, etyka i wartości w komunikacji i mediach oraz ekonomiczne aspekty działania mediów. Dzięki nim uczniowie dowiedzą się między innymi:

  • jak oceniać wiarygodność źródła informacji
  • dlaczego warto uczestniczyć w społecznościach profesjonalnych
  • co wynika z remiksowania gatunków
  • gdzie najlepiej publikować swoją twórczość w sieci
  • jak język wpływa na nasze postrzeganie świata
  • kto i jak zarabia w mediach


Każda lekcja zawiera krótkie wprowadzenie do tematu, scenariusz zajęć ze wszystkimi potrzebnymi materiałami, zadania sprawdzające oraz słowniczek. Poszczególne moduły można swobodnie ze sobą łączyć, budując własny program edukacji medialnej dostosowany do potrzeb, czasu i możliwości.

Edukacja medialna w praktyce

Coraz więcej szkół i bibliotek zaczyna prowadzić systematyczną edukację medialną. Należy do nich m.in. Biblioteka Miejska w Radzyniu Podlaskim. „W naszej bibliotece od jakiegoś czasu są prowadzone zajęcia z edukacji medialnej. Są potrzebne, żeby kształtować w pełni świadomych użytkowników.” - opowiada Edyta Oworuszko.

„Młodzież lubi nowe technologie, szybko się uczy korzystania z nich. Tylko najczęściej wiedza ta jest powierzchowna i nieusystematyzowana” - zauważa Agnieszka Halicka z Zespołu Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie. I przekonuje: „Warto prowadzić zajęcia z edukacji medialnej i pokazywać całemu środowisku szkolnemu, że wnoszą one nową jakość do nauczania wszystkich przedmiotów.”

Więcej o szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury, które zaczęły wdrażać program edukacji medialnej można przeczytać na stronie http://edukacjamedialna.edu.pl/info/dobre-praktyki.

Turniej Edukacji Medialnej
W nowym roku szkolnym zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w Wielkim Turnieju Edukacji Medialnej. Nagrodą główną będzie kilkudniowy pobyt w Google YouTube Creator Centre w Londynie. Rejestracja szkół, bibliotek i domów kultury zainteresowanych udziałem w turnieju ruszy we wrześniu, a pierwszy etap konkursu odbędzie się w listopadzie 2013 r.

Serwis Edukacja Medialna działa od lutego 2013 r. Z jego zasobów skorzystało już niemal 20 tys. użytkowników. Honorowy patronat nad projektem objęły: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowe materiały zostały dofinansowane ze środków: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Serwis www.edukacjamedialna.pl zawiera liczne pomysły na przeprowadzenie 45-minutowych lekcji z młodzieżą w wieku gimnazjalnym (na poziomie podstawowym) i ponadgimnazjalnym (poziom rozszerzony). Można realizować je nie tylko w trakcie zajęć szkolnych, lecz również w bibliotekach, domach kultury, czy choćby w ramach warsztatów organizowanych przez organizacje pozarządowe. Opracowane przez ekspertów scenariusze mają słuzyć rozwijaniu umiejętności pracy w grupie, dyskusji, analizy i krytycznego myślenia (często bez konieczności używania narzędzi technologicznych).

Materiały edukacyjne podzielone są na osiem sekcji: korzystanie z informacji (gdzie szukać informacji i jak można je spożytkować),relacje w środowisku medialnym (zagadnienia tożsamości sieciowej i kształtowania własnego wizerunku), język mediów ( hipertekst, sztuka dyskusji, oddziaływanie języka na rzeczywistość), kreatywne korzystanie z mediów (współpraca sieciowa, digitalizacja, remiks, narracje cyfrowe, dziennikarstwo sieciowe), etyka i wartości (granice prywatności, haking, etyka dziennikarska), ekonomiczne aspekty działania mediów (rynek mediów na przykładzie radiofonii i telewizji), prawo (normy w komunikacji, dane osobowe, media a prawa człowieka, prawa autorskie – wolne licencje, dozwolony użytek) i bezpieczeństwo (jak bezpiecznie działać w sieci, korzyści i szkody z nadzorowania internetu, zakupy online). Wszystkie materiały dostępne są na wolnej licencji. Oznacza to, że można je dowolnie przetwarzać i rozpowszechniać. Nauczyciele, bibliotekarze i animatorzy kultury mogą pomóc w dalszym rozwijaniu serwisu i zapisać się na newsletter. Szczegóły na stronie projektu.

Serwis Edukacja Medialna powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej na temat projektu: http://www.platformakultury.pl/artykuly/122197.html

(Na podstawie wpisu Marcina Drabka)
 

Źródło: Nowoczesna Polska
Daty wydarzeń:

21.2.2013 - 20.2.2020

Fundacja Nowoczesna Polska
fundacja@nowoczesnapolska.org.pl
nowoczesnapolska.org.pl
Liczba odsłon: 2644
01.07.2013