Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Edukacja Medialna

Fundacja Nowoczesna Polska uruchomiła nowy serwis edukacjamedialna.edu.pl, zawierający scenariusze zajęć, ćwiczenia i materiały z zakresu edukacji medialnej. Projekt skierowany jest przede wszystkim do nauczycieli oraz osób pracujących z młodzieżą w instytucjach takich jak biblioteki, organizacje pozarządowe i domy kultury.

Fundacja powołała kilka lat temu do życia projekt „Cyfrowa Przyszłość”, w ramach którego opublikowano Raport otwarcia, zawierający diagnozę stanu edukacji medialnej i informacyjnej, wraz z analizą inicjatyw na rzecz jej wprowadzenia. Następnie, wraz z zespołem ekspertów stworzono propozycję programową, polegającą na opracowaniu szczegółowego Katalogu kompetencji medialnych. Serwis Edukacja Medialna jest narzędziem, dzięki któremu zdefiniowane w ten sposób kompetencje będzie można przekazać uczniom.


Serwis zawiera 74 pomysły na przeprowadzenie 45-minutowych lekcji z młodzieżą w wieku gimnazjalnym (na poziomie podstawowym) i ponadgimnazjalnym (poziom rozszerzony). Można realizować je nie tylko w trakcie zajęć szkolnych, lecz również w bibliotekach, domach kultury, czy choćby w ramach warsztatów organizowanych przez organizacje pozarządowe. Opracowane przez ekspertów scenariusze mają słuzyć rozwijaniu umiejętności pracy w grupie, dyskusji, analizy i krytycznego myślenia (często bez konieczności używania narzędzi technologicznych).

Materiały edukacyjne podzielone są na osiem sekcji: korzystanie z informacji (gdzie szukać informacji i jak można je spożytkować),relacje w środowisku medialnym (zagadnienia tożsamości sieciowej i kształtowania własnego wizerunku), język mediów ( hipertekst, sztuka dyskusji, oddziaływanie języka na rzeczywistość), kreatywne korzystanie z mediów (współpraca sieciowa, digitalizacja, remiks, narracje cyfrowe, dziennikarstwo sieciowe), etyka i wartości (granice prywatności, haking, etyka dziennikarska), ekonomiczne aspekty działania mediów (rynek mediów na przykładzie radiofonii i telewizji), prawo (normy w komunikacji, dane osobowe, media a prawa człowieka, prawa autorskie – wolne licencje, dozwolony użytek) i bezpieczeństwo (jak bezpiecznie działać w sieci, korzyści i szkody z nadzorowania internetu, zakupy online). Wszystkie materiały dostępne są na wolnej licencji. Oznacza to, że można je dowolnie przetwarzać i rozpowszechniać. Nauczyciele, bibliotekarze i animatorzy kultury mogą pomóc w dalszym rozwijaniu serwisu i zapisać się na newsletter. Szczegóły na stronie projektu.

Wysokie kompetencje medialne przyczyniają się do rozwoju aktywności obywatelskiej, umożliwiają pełne uczestnictwo w kulturze i zwiększają szanse na rynku pracy. Wprowadzenie spójnego, dobrze przygotowanego programu edukacji medialnej jest jednym z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych wyzwań jakie stoją obecnie przed polskim systemem edukacji. Projekt Edukacji Medialnej powinien je znacznie ułatwić.

Konkurs MediaLog

Premierze serwisu towarzyszy konkurs MediaLog, kierowany do uczniów szkół gimnazjalnych, którzy mogą wziąć w nim udział pod opieką swoich nauczycieli, wychowawców lub szkolnych bibliotekarzy. W konkursie można wygrać szkolenie z ekspertami dla nauczycieli, tablet i atrakcyjne warsztaty dla uczniów w warszawskiej Mediatece START-META (zwracane są koszty podróży). Konkurs jest prowadzony przez Fundację Nowoczesna Polska w ramach programu Akademia Orange realizowanego przez Fundację Orange. Szczegóły przebiegu i regulamin konkursu są dostępne na stronie edukacjamedialna.edu.pl/konkurs.

Serwis Edukacja Medialna powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Nowoczesna Polska
Daty wydarzeń:

21.2.2013 - 20.2.2020

Autor wpisu: Marcin Drabek

Fundacja Nowoczesna Polska
województwo: mazowieckie
00-514, Warszawa, Marszałkowska 84/92, lok. 125
fundacja@nowoczesnapolska.org.pl, 22 621 30 17
nowoczesnapolska.org.pl
Resource id #3
Liczba odsłon: 1533
21.02.2013