Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Śląskie Forum Krajoznawcze, Opole

Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu zapraszają na spotkanie z cyklu ŚLĄSKIE FORUM KRAJOZNAWCZE. Wykłady prowadzić będą: dr Barbara KALINOWSKA-WÓJCIK z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz dr Dawid KELLER z Muzeum w Rybniku. Temat spotkania to "Żydzi na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku".

Prowadzenie: Tadeusz Jacek ROGOŻA
25 lutego 2013 r. (poniedziałek), godz. 16:30
Sala Konferencyjna MBP  Opole, ul. Minorytów 4
wstęp wolny

dr Barbara KALINOWSKA-WÓJCIK – absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Śląskim oraz Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Od siedmiu lat zatrudniona na stanowisku adiunkta w Zakładzie Archiwistyki i Historii Śląska Instytutu Historii UŚ oraz w Archiwum Państwowym w Katowicach. Stypendystka stowarzyszenia GFPS, Instytutu Herdera w Marburgu, BUWiWM oraz KAAD. Stażystka na Uniwersytecie Ruhry w Bochum. Zainteresowania badawcze: historia archiwów i archiwaliów górnośląskich, Żydzi na Górnym Śląsku, zarządzanie dokumentacją współczesną oraz historia miast górnośląskich.

dr Dawid KELLER - absolwent studiów historycznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Działał w Kole Naukowym Historyków Studentów KUL, współtworząc m.in. wydawnictwo Koła oraz jego monografię historyczną. Prowadzi badania nad historią Rybnika i powiatu rybnickiego, historią kolei ze szczególnym uwzględnieniem administracji kolejowej oraz polityki państwa wobec kolei (zwłaszcza w Polsce w okresie międzywojennym). Pracownik Działu Historii i Kultury Regionu Muzeum w Rybniku.

Tadeusz Jacek ROGOŻA urodzony w Chodorowie na Kresach; od 1946 roku mieszka i działa w Opolu. Emerytowany pedagog, nauczyciel geografii. Przez wiele lat działał w PTTK, Towarzystwie Opieki nad Zabytkami, Polskim Klubie Ekologicznym, Polskim Towarzystwie Geograficznym. Jest Instruktorem Krajoznawstwa Polski oraz założycielem i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Krajoznawców, Honorowym Prezesem Oddziału Opolskiego TOnZ. Ostatnio został członkiem Towarzystwa Naukowo-Społeczno-Kulturalnego POLONIA – KRESY.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu
Daty wydarzeń:

25.2.2013 godz. 16:30

Autor wpisu: Martyna Czekała

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
województwo: opolskie, powiat: m. Opole
Opole, Minorytów 4
mczekala@mbp-opole.art.pl
www.mbp-opole.art.pl
Liczba odsłon: 1114
15.02.2013