Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Toruń i jego historia Cz. I Prahistoria i średniowiecze – Program edukacyjny

Zapraszamy nauczycieli i pedagogów do zapoznania się z ofertą edukacyjną przygotowaną z myślą 0 nowej wystawie stałej w Domu Eskenów. Program przewiduje zajęcia edukacyjne dla uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, dla uczestników kół zainteresowań i wycieczek. Przygotowane propozycje mają być znaczącym uzupełnieniem lekcji szkolnych; w sposób atrakcyjny dla młodego człowieka przekazywać istotne wiadomości z zakresu historii powszechnej i szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego, jak również dziejów miasta i regionu.

I.         Lekcje muzealne:

1. Odkrywanie przeszłości (od 7 lat)
Życie ludzi przed tysiącami i setkami lat; prezentacja budownictwa, narzędzi, przedmiotów codziennego użytku oraz ubiorów, ozdób i broni z okresu paleolitu, neolitu, epoki brązu, żelaza oraz z czasów wczesnego średniowiecza. Praca z drukiem edukacyjnym. 

2. Herb i pieczęcie Torunia (od 7 lat)
Co to jest herb; z jakich części się składa; co przedstawia toruński herb; kiedy pojawił się anioł? Zabawa w poszukiwanie herbu. Kolorowanie herbu Torunia.

3. Historia Torunia w pigułce (od 9 lat)
Dzieje Torunia od momentu powstania po czasy współczesne w oparciu o film „Księga Toruń” 3D, makiety budowli toruńskich, materiały ikonograficzne zawarte w pokazach multimedialnych. W trakcie lekcji liczne zadania aktywizujące oraz praca z drukiem edukacyjnym.

4. Życie codzienne średniowiecznego miasta na przykładzie Torunia (od 9 lat)
Lokacje miast i ich rozbudowa (budynki użyteczności publicznej), władze miejskie. Rzemiosło (cechy rzemieślnicze i ich wyroby) i handel (towary, szlaki handlowe, system monetarny). Działania edukacyjne: praca z drukiem, układanie puzzli, przymierzanie strojów, przybijanie pieczęci.

5. Jak mieszkańcy Torunia bronili swojego miasta? (od 9 lat)
Oglądanie planów i makiet XV-wiecznego Torunia (wstęp teoretyczny), spacer wzdłuż zachowanych fragmentów średniowiecznych murów obronnych. Praca z planem Starego i Nowego Miasta Torunia. 

6. Dzieje Zakonu i historia zamku krzyżackiego w Toruniu (od 13 lat)
Geneza, tło historyczne oraz okoliczności powstania i dalsze dzieje Zakonu. Struktura i organizacja państwa zakonnego. Zamek krzyżacki w Toruniu - architektura, etapy budowy, funkcje pomieszczeń. Pokaz multimedialny: schematy rekonstrukcji zamku, plany i mapy.

7. Architektura gotycka w Toruniu (od 13 lat)
Charakterystyka stylu gotyckiego na wybranych przykładach (katedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty; kościół pofranciszkański Wniebowzięcia NMP, Ratusz Staromiejski, średniowieczny zespół obronny). Do wyboru: pokaz multimedialny/ spacer po Starówce/  Makieta „Księga Toruń” 3D

8. Zabytki i osobliwości Torunia (od 13 lat)
Zarys historii miasta z prezentacją najciekawszych toruńskich obiektów zabytkowych. Toruńska Starówka na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO; zespół urbanistyczny i zabytki: m. in. kościoły, Ratusz Staromiejski, średniowieczny zespół obronny. Do wyboru: spacer po Starówce/  Makieta „Księga Toruń” 3D

II.        Warsztaty muzealne

1. Rzemieślnicy toruńscy w dawnych wiekach. (od 10 lat)
Co to jest cech rzemieślniczy?  Uczeń, czeladnik, mistrz. Odnajdywanie wyrobów kowali, ślusarzy, bednarzy, szewców – zajęcia w grupach. Warsztaty plastyczne – tworzenie wywieszek cechowych inspirowanych różnorodnymi przedmiotami wykonanymi przez toruńskich rzemieślników.

2. Gęsie pióro, pergamin, papier – jak pisano w dawnych wiekach? (od 10 lat)
Prezentacja dokumentów znajdujących się na wystawie. Pokaz materiałów pisarskich (tabliczki woskowe, pergamin, papier czerpany). Zapoznanie się z wzornikami pisma gotyckiego i z zasadami tworzenia średniowiecznego dokumentu. Nauka pisania gęsimi piórami bądź stalówkami, tworzenie inicjałów, wykonanie pieczęci, zawieszanych na dokumentach.

III.      Gry edukacyjne

1. Muzealni   tropiciele (od 10 lat)
Gra polegająca na rozwiązywaniu różnorodnych zadań: odszukiwaniu poszczególnych eksponatów, wyszukiwaniu istotnych dat, układaniu puzzli, uzupełnianiu informacji i rysunków, itd. W zestawie zadań karty pracy i plany ekspozycji muzealnych.

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu
Daty wydarzeń:

8.2.2013 - 1.6.2013

Autor wpisu: Dział Edukacji Muzeum Okręgowego w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu
województwo: kujawsko-pomorskie, powiat: m. Toruń
87-100 Toruń, Rynek Staromiejski 1
muzeum@muzeum.torun.pl, 566605612
www.muzeum.torun.pl
Liczba odsłon: 1249
08.02.2013