Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Dziecko w Teatrze - Dziecięca Akademia Teatru

Założeniem projektu jest przybliżenie dzieciom – poprzez zaproszenie możliwie najlepszych zespołów zawodowych – zjawiska teatru w całym jego bogactwie i formalnej różnorodności. Poprzez wprowadzenie karnetów chcemy zachęcić i pokazać korzyści z systematycznego kontaktu z teatrem, dając rodzicom z młodszymi dziećmi możliwość doświadczenia tej formy uczestnictwa w kulturze. Prowadzenie spotkań, jak również aktywizacja młodej widowni w ich trakcie i po zakończeniu pozwala na usystematyzowanie i uporządkowanie przeżyć, doświadczeń, a także wiedzy na temat teatru.

Teraz – w połowie realizacji projektu – można powiedzieć, że w Podkowie Leśnej mamy do czynienia z wyrobioną widownią: dzieciaki doskonale wiedzą, jak mają zachować się w teatrze (nawet te najmłodsze), są bardzo świadomymi, aktywnymi, zdyscyplinowanymi widzami. I ze spotkania na spotkanie jest ich coraz więcej!

„Dziecko w teatrze” to teatralny cykl artystyczno - edukacyjny przeznaczony dla najmłodszych widzów. Raz w miesiącu prezentujemy spektakle najlepszych teatrów dla dzieci oraz organizujemy happeningi teatralne rozwijające wyobraźnię i budujące świadomość obecności sztuki scenicznej wśród najmłodszych. Program cyklu będą uzupełniać warsztaty teatralne prowadzone przez pedagogów i animatorów oraz spotkania z aktorami i ludźmi teatru. Spektakle zostaną wzbogacone o dodatkowe atrakcje: zabawy, spotkania z aktorami i reżyserami, kiermasze książek. O wymiar edukacyjny przedsięwzięcia zadba pani Wiesława Klata, pedagog teatru, animator, edukator dramy, wieloletni dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”. Zapowiada się prawdziwa uczta teatralna! Zapraszamy Małych i Dużych – na wszystkie spektakle wstęp wolny!

Projekt jest współfinansowany przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Oś 4 „Leader”.

Potwierdzony repertuar w roku 2013:
13 stycznia 2013, godz. 12.30 - "Sklep Magika Mechanika" w wykonaniu Teatru Małego Widza
17 lutego 2013, godz. 12.30 - "Znak i symbol w teatrze" warsztaty dla dzieci i rodziców, prowadzenie: Wiesława Klata
10 marca 2013, godz. 12.30 - "Rozplatanie tęczy" spektakl dla najmłodszej widowni w wykonaniu Teatru małego Widza

Repertuar w roku 2012:
2 września, godz. 12.30 - "Mama Mu", spektakl plenerowy w wykonaniu teatru PLAC ZABAW
7 października, godz. 12.30 - "Opowieści z tykwy wzięte" w wykonaniu opowiadaczy z grupy teatralnej "Studnia O"
25 listopada, godz. 12.30 - "Kołysała mama smoka", spektakl muzyczny w wykonaniu grupy teatralnej "Słuchaj Uchem"
16 grudnia, godz. 12.30 - "Opowieść wigilijna" pantomima w wykonaniu Teatru Pantomimy MIMO

"We wrześniu 2012 spotkaliśmy się po raz pierwszy, żeby – powołując w Podkowie Leśnej Dziecięcą Akademię Teatru – wspólnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czym tak naprawdę jest teatr. Aby znaleźć odpowiedź, należało bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Postanowiliśmy więc spotykać się raz w miesiącu, a na każde spotkanie zapraszać inny zespół teatralny. I tak oto do Podkowy Leśnej zaczęły przyjeżdżać najróżniejsze, czasami trochę dziwne, teatralne pojazdy: większe i mniejsze, z przyczepami lub bez, z obrazkami i napisami na drzwiach, a nawet na dachach. W swoich wnętrzach ukrywały prawdziwe skarby, choć na pierwszy rzut oka były to całkiem zwyczajne rzeczy. Dopiero potem zaczynały się dziać prawdziwe cuda.

Pierwszy „teatralny pojazd” zaparkował w Parku. Pewnie ktoś pomyślał, że Park jest najwłaściwszym miejscem do parkowania - i tym razem (ale tylko tym razem) - wcale się nie pomylił. Pomyliłby się za to ten, który na pytanie o to, co to jest teatr odpowiedziałby, że teatr to taki budynek ze sceną. Okazało się, że zamiast na scenie można świetnie grać na trawniku, a za fotele widzom służą koce i poduszki. Jak na łące. No, ale skoro główną aktorką jest krowa, i to w dodatku taka, która nie tylko tańczy i śpiewa, ale nawet próbuje latać w powietrzu… Przecież łąka - to najwłaściwsze miejsce dla krówki o wdzięcznym imieniu Mama Mu. Co do dachu – przeszkadzałby tylko w lataniu. A jak wszystkie dzieci już wiedzą, aktorom przeszkadzać nie można. Wszystkie dzieci wiedzą też, że teatr to niekoniecznie budynek i scena. I jeszcze: że w teatrze krowy mogą latać. Bo w teatrze wszystko jest możliwe…

Drugi teatralny pojazd już nie pomylił Parku z parkingiem i zatrzymał się przy Domu Kultury. Pewnie dlatego, że aktorzy, których przewoził w swoich przedstawieniach posługują się przede wszystkim słowami, więc może było im łatwiej wypytać o drogę. Opowiadacze bajek pokazali, jak pięknie można słowami malować, czarować, budować. Nie trzeba się specjalnie przebierać czy tworzyć wielu postaci: wystarczy afrykański instrument, prosty kostium, mądry, poetycki tekst bajki i dwójka aktorów o pięknych głosach, którzy potrafią w mistrzowski sposób tym wszystkim się posługiwać. A zatem – teatr to przede wszystkim słowo? Może…

W następnym miesiącu przyjechał trzeci pojazd. W sali teatralnej zagościły instrumenty: niektóre znane, jak skrzypce czy basy, inne – niespotykane już prawie, jakby wyciągnięte ze strychu pradziadka. I zabawki jakieś dziwne, nie do znalezienia w sklepach z zabawkami: wycinanki, kołyski wystrugane z drewna. I muzyka, muzyka, muzyka- grana, śpiewana, tworzona na miejscu z dziećmi, odnajdowana w prostych przedmiotach, w snach, w prastarych kołysankach, odkrywająca i wydobywająca w cudowny sposób całą odwieczną, ponadczasową, bajkową magię dziecięcych marzeń, pragnień i tęsknot. Dzieci dały się zaczarować dźwiękom pląsającym po ścianach i na suficie, dały się porwać muzyce kolorowych cieni, zachwycone, tańczyły z kolorowymi balonikami unoszącymi się w powietrzu. Skoro tak – to może teatr nie może istnieć bez śpiewu? Może to dźwięki grają główną rolę w teatrze?

Odpowiedź przyszła miesiąc później. Przywiał ją grudniowy, zimny wiatr tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy młodsze dzieci robiły zabawki na choinkę. Kolejnym teatralnym pojazdem przyjechali aktorzy z „Opowieścią Wigilijną”. I oto – na scenie- można było zobaczyć kolorowe obrazki jak ze starej, bardzo starej książki odnalezionej na dnie szuflady: dziewczynka w trzewikach jeździ na sankach, mama w staromodnej sukni i w kapeluszu niesie pięknie zapakowane pudło z prezentem, panowie w melonikach pracują, kłócą się, godzą… Widzimy przerażający sen jednego z bohaterów, i choinkę, i radość przy wigilijnym stole. Snuje się piękna opowieść, jakby ożyły ilustracje ze starej, pożółkłej książki prababci Amelii. Zaraz, zaraz – opowieść? Przecież w przedstawieniu nie padło ani jedno słowo! Nikt nawet nie zaśpiewał piosenki! Muzyka – owszem, była, ale tylko po to, żeby pomóc ożywiać obrazy. Aktorzy-mimowie wszystko potrafili pokazać ruchem ciała, gestem, mimiką… Słowa były zbyteczne! Najważniejszy był obraz. Jak w kinie?

Wraz z kolejnym zespołem pojawiły się kolejne zaskoczenia. „Ożyły” przedmioty. Ale nie same, o nie! Bez szalonych pomysłów i umiejętności aktorów nigdy nie uwierzylibyście, że przy pomocy zwykłej miski można wyczarować całkiem prawdziwego żółwia. Proste przedmioty z szafy Magika-Mechanika w rękach aktorów zmieniały swoją funkcję i … same stawały się aktorami. Wstążki, folia, tkanina, blacha – wszystko w służbie teatru. Nawet… kino! Filmowe obrazy lasu, drogi, łąki pojawiały się w tle, ale były tylko tłem, dekoracją, pomocą.

No, to co z tym teatrem? Jaki on jest? Jakie jeszcze tajemnice kryje? Czym nas zaskoczy? Ano zobaczymy. Jeszcze pięć spotkań przed nami."
Wiesława Klata – animator Dziecięcej Akademii Teatru.

Projekt "Dziecko w Teatrze" współfinansowany ze środków europejskich w ramach osi 4 LEADER, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Źródło: Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich
Daty wydarzeń:

1.9.2012 - 28.6.2013

Dziecko w Teatrze - Dziecięca Akademia Teatru
Autor zdjęć: Oskar Koszutski, Barbara Potkańska

Dziecko w Teatrze - Dziecięca Akademia Teatru Dziecko w Teatrze - Dziecięca Akademia Teatru Dziecko w Teatrze - Dziecięca Akademia Teatru Dziecko w Teatrze - Dziecięca Akademia Teatru Dziecko w Teatrze - Dziecięca Akademia Teatru Dziecko w Teatrze - Dziecięca Akademia Teatru Dziecko w Teatrze - Dziecięca Akademia Teatru Dziecko w Teatrze - Dziecięca Akademia Teatru

Autor wpisu: Mateusz Wilkoń

Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich
województwo: mazowieckie, powiat: grodziski, gmina: Podkowa Leśna
05-807, Podkowa Leśna, ul. Lilpopa 18
info@ckiopodkowa.pl, (22) 729 13 84
www.ckiopodkowa.pl
Liczba odsłon: 1350
08.02.2013