Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Teatr Codzienny - projekt edukacji kulturalnej metoda Teatru Forum i community theatre

Główną ideą projektu Teatr Codzienny było podniesienie kwalifikacji kadr kultury w zakresie edukacji kulturalnej metodami Teatru Forum i Teatru ze społecznością. W ramach projektu Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury we współpracy z wybitnymi brytyjskimi specjalistami: Johnem Somersem i Adrianem Jacksonem podjęła w 2012 roku następujące działania: przeprowadziła dwa Kursy: Teatr ze społecznością i Teatr Forum,stworzyła dwie interaktywne prezentacje teatralne, wydała publikacje i zrealizowała film edukacyjny na temat pracy metodą Teatru Forum.

To, co naszym zdaniem jest najcenniejszym efektem programu, to fakt, że uczestnicy naszych Kursów mają motywację i determinację, by kontynuować wypracowane programy. Otrzymujemy wiele sygnałów mailowych od uczestników Kursu Teatr ze społecznością, że chcieliby uczestniczyć w kolejnych Kursach organizowanych przez Fundację. Wszyscy podkreślają panującą w trakcie szkolenia atmosferę otwartości i kreatywności, za którą po prostu tęsknią. Fundacja we współpracy z jedną z uczestniczek szkolenia, pracującą złożyła w tym roku wniosek o dofinansowanie projektu opartego o idee Teatru ze społecznością. Uczestnicy Kursu Teatru Forum, w dniach 26-27 stycznia 2013 roku w Gdańsku zorganizowali samodzielnie, jedynie przy wsparciu merytorycznym Fundacji, pokazy „Dżanet”. We współpracy z Fundacją złożyli w styczniu 2013 roku wniosek o dofinansowanie „Dżanet” ze środków FIO. Oznacza to, że stworzone w ramach Kursów programy i zaszczepione idee żyją dalej, już po zakończeniu zadania.

To właśnie cieszy nas najbardziej, że udało nam się przekazać uczestnikom naszą pasję, zaangażowanie i wiarę w „teatr jako miejsce zmiany”.

Uczestnicy Kursu Teatr ze społecznością w ankietach ewaluacyjnych piszą:

  • "(...)Warsztat, który odbył się w Supraślu był wyjątkowy z kilku względów. Z perspektywy osobistej bardzo ważne było spotkanie z innymi uczestnikami – wymiana doświadczeń, poglądów, osobiste przyjaźnie i znajomości. Z perspektywy zawodowej był niezwykle inspirujący i stanowił duże wyzwanie. Budujące jest, że mimo krótkiego czasu na przygotowanie udało się przygotować ciekawe widowisko. W trakcie trwania warsztatu godna podkreślenia jest natomiast atmosfera twórczej pracy, otwartość, kreatywność umiejętnie połączone z pracą dokumentacyjną, zbieraniem informacji, poznawaniem historii miejsca oraz spotkań i rozmów z mieszkańcami.”
  • "(...)Teatr ze społecznością daje szansę włączenia się w życie lokalnej społeczności osobom wyizolowanym, nieodkrytym talentom, wszystkim, którzy nie wierzą, że mogą jednocześnie “robić” teatr i coś pożytecznego dla innych, przyczyniać się do autentycznej integracji społecznej oraz lepszego porozumienia i wzajemnego szacunku między ludźmi, w tym między różnymi pokoleniami, różnymi tradycjami, kulturami, religiami i narodami."


Odnośnie Kursu Teatr Forum:

  • „Mili i życzliwi prowadzący – atmosfera otwartości i dialogu; nauka poprzez doświadczenie, zdobyłam umiejętności, które mogę wykorzystać w mojej pracy, uważam, że ta metoda działa i jest rozwojowa.”
  • „Kurs był najciekawszym wydarzeniem związanym z moją pracą dramową. Wspaniale było obserwować jak metoda TF działa na ludzi, jak ich pobudza do działania, uczy i bawi.”


W ramach projektu Fundacja podjęła następujące działania:

  • przeprowadziła dwa Kursy: Teatr ze społecznością i Teatr Forum, w których udział wzięło 36 osób zajmujących się edukacją kulturalną z terenu całej Polski,
  • stworzyła dwie interaktywne prezentacje teatralne; w tym prezentację Teatru ze społecznością, w której udział wzięło pond 200-tu członków lokalnej społeczności Supraśla i 9 prezentacji programu Teatru Forum (pt. „Dżanet”), w której uczestniczyło ok. 650 uczniów i studentów,
  • wydała publikacje i zrealizowała film edukacyjny na temat pracy metodą Teatru Forum.


Więcej informacji i zdjęć:  www.fundacja.dramaway.pl www.facebook.com/dramaway

Źródło: Drama Way
Daty wydarzeń:

1.3.2012 godz. 7:54 - 31.12.2012 godz. 7:54

Autor wpisu: Aldona Żejmo-Kudelska

Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
00-161, Warszawa, ul. Anielewicza 11m. 17
aldona.kudelska@dramaway.pl, 607937719
www.fundacja.dramaway.pl
Liczba odsłon: 1538
05.02.2013