Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Jak lokalnie budować dobro wspólne? Poradnik dla działających lokalnie

Publikacja "Jak lokalnie budować dobro wspólne? Poradnik dla działających lokalnie" powstała na bazie doświadczeń programu Lokalne Partnerstwa PAFW. To drugie uzupełnione wydanie poradnika zostało opatrzone najnowszymi, ciekawymi przykładami oraz uzupełnione o opis nowych elementów metody animacji społecznej zorientowanej na dobro wspólne.

Publikacja zbiera i syntetyzuje rozważania nad dobrem wspólnym a także opisuje doświadczenia praktyków, realizujących projekty w ramach programu Lokalne Partnerstwa PAFW.

Od wielu lat wyglądamy w Polsce społeczeństwa obywatelskiego: chcielibyśmy, żeby ludzie angażowali się w życie publiczne, korzystali ze swoich praw – na przykład prawa do wypowiadania się w debacie publicznej, zgłaszania uwag i postulatów, a także solidarnie dbali o dobra publiczne. Jest wiele przykładów takiej obywatelskiej aktywizacji. Wciąż jednak w porównawczych badaniach międzynarodowych Polska wypada dość marnie, jeśli chodzi o takie wskaźniki społeczeństwa obywatelskiego, jak udzielanie się w wolontariacie, przynależność do organizacji pozarządowych czy słynny wskaźnik „uogólnionego zaufania”. Wciąż mało kto korzysta z Biuletynu Informacji Publicznej, jak rówież przychodzi na organizowane przez administrację publiczną lub inne instytucje publiczne debaty. Niezbyt dobrze działa też szkolna demokracja (rady rodziców, samorządy uczniowskie), a na uzupełniające wybory samorządowe przychodzi nieznaczny odsetek uprawnionych do głosowania…. Dlaczego? Co jest nie tak z naszym społeczeń- stwem? Czy naprawdę jako naród mamy jakieś charakterologiczne defekty, które powodują wycofywanie się z życia publicznego i brak zainteresowania sprawami społecznymi? Na pewno nie, skoro istnieje tyle przykładów oddolnej mobilizacji, udanych programów, a ludzie w codziennym życiu bardzo sobie pomagają.
(ze wstępu)

Źródło: Lokalne partnerstwa

Autor wpisu: Ewa Dmochowska

Liczba odsłon: 1375
04.02.2013