Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Raport badawczy "Spacerowicze, nomadzi i sieciowi łowcy okazji"

 Co dzisiaj oznacza uczestnictwo w kulturze i w jaki sposób kształtują się trasy miejskich nomadów, którzy codziennie lub od święta przemierzają Kraków, podążając utartymi szlakami albo poszukując nowych doświadczeń. Będzie się można tego dowiedzieć z raportu badawczego Spacerowicze, nomadzi i sieciowi łowcy okazji, pod redakcją Anny Nacher, powstałego w ramach projektu Kultura miejska – węzły i przepływy, zrealizowanego przez MIK we współpracy z Instytutem Sztuk Audiowizualnych UJ.

Realizatorzy badań zajęli się żywą tkanką miejskiej kultury, która coraz częściej ma związek z tzw. przestrzenią hybrydową, w której namacalne doświadczenie ulicy bardzo ściśle splata się z wszelkimi formami komunikacji w cyberprzestrzeni. Interesowało ich miasto, którego sami doświadczają: miasto w ruchu, tworzone przez dziesiątki, a może setki mikroprzepływów ludzkich wrażeń, informacji, energii i doświadczeń. Celem było spojrzenie na praktyki kulturalne i ich badanie z perspektywy uczestnika kultury miejskiej.

Niewątpliwą zaletą zrealizowanego programu badawczego (…), jest «zstąpienie w głąb» sfery uczestnictwa w kulturze mieszkańców Krakowa – głównie za sprawą przyjętej metodologii jakościowej – mówi dr hab. Janusz Barański, recenzent publikacji. – Nie do przecenienia jest przy tym realizowana w projekcie metoda netnografii, która pozwoliła na wgląd w rzeczywistość online w jej symbiotycznym związku ze sferą offline.

Raport został wydany na licencji CC BY-NC-SA 3.0 i jest dostępny na stronie www.mik.krakow.pl.

Projekt "Kultura miejska - węzły i przepływy" został zrealizowany w ramach działającego w MIK Małopolskiego Obserwatorium Kultury i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Strona z publikacją została podlinkowana w stopce pod artykułem.
 

Źródło: Małopolski Instytut Kultury
red. Anna Nacher
Małopolski Instytut Kultury, 2013
Spacerowicze, nomadzi i sieciowi łowcy okazji
Liczba odsłon: 1903
21.01.2013