Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wyślij z nami pocztówkę w przyszłość, Szczecin

Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Portal Internetowy o Szczecinie nachStettin.com zapraszają w niezwykły dzień, 12 grudnia 2012 roku, wszystkich mieszkańców Szczecina oraz gości przebywających w naszym mieście do obejrzenia, prezentowanej po raz pierwszy, tajemniczej szczecińskiej pocztówki, poznania jej treści i historii oraz wspólnego wysłania pozdrowień do odbiorców w 2112 roku.

"Sto lat temu, 12.12.1912 o godzinie 12:12 Hans-Justus ze Szczecina wysyłał do pewnej Szczecinianki o imieniu Charlotte pocztówkę z pozdrowieniami. Czy mógł podejrzewać, że widokówka przetrwa w dobrym stanie całe stulecie? Z refleksyjnego tekstu pozdrowień wynika, że miał taką nadzieję. A może tak naprawdę próbował wysłać tę wiadomość w przyszłość? Szczęśliwie pocztówka latem 100 lat później została podarowana do zbiorów Muzeum Historii Szczecina."

Kombinacja dwunastek w dacie stempla pocztowego zdarza się co 100 lat, a kolejne powtórzenie tych samych liczb w dniu, miesiącu i roku będzie możliwe najwcześniej za 88 lat. Dlatego warto wykorzystać ten rzadki dzień na refleksyjne spojrzenie w przeszłość, ale również w przyszłość naszego miasta.

12 grudnia 2012 (środa) biletem wstępu do Muzeum Historii Szczecina, Oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie, będzie każda szczecińska pocztówka. Wypisaną kartkę będzie można podstemplować i wrzucić do prawdziwej – udostępnionej przez Pocztę Polską – skrzynki pocztowej, z której wiadomości wysłane zostaną specjalną kapsułą czasu w przyszłość. Goście Muzeum zaś będą mogli przenieść się na chwilę w przeszłość, zwiedzając wystawy.

Wszystkie pocztówki przyniesione lub przysłane z datą 12.12.12. zostaną umieszczone w specjalnej kapsule czasu, która przeniesie je w odległą o całe stulecie przyszłość. Kapsuła 12 stycznia 2013 roku zostanie zainstalowana w Muzeum Historii Szczecina (Ratusz Staromiejski na Podzamczu), gdzie spocznie na najbliższe 100 lat.

Do wysłania wiadomości w przyszłość zapraszamy również tych, którzy w Szczecinie tego dnia znajdą się jedynie duchem. Na ich pocztówki przesłane pocztą pod adres:

Muzeum Historii Szczecina rok 2112
ul. Księcia Mściwoja II 8
70-533 Szczecin


z każdego zakątka Ziemi poczekamy do 12 stycznia 2013 roku. Najważniejsze, żeby stempel na znaczku pocztowym miał znaczącą datę – 12.12.12!

Wydarzeniu towarzyszyć będą:
Godzina 12.12 – Prezentacja niezwykłej pocztówki Charlotte Rührmund z 12.12.1912 roku oraz zwiedzanie wystaw „Szczecin jakiego nie ma” i „Hans Stettiner – Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku” z przewodnikiem,
Godzina 16.00 – Zajęcia warsztatowe dla dzieci i rodziców „Kartka do prawnuków”,
Godzina 17.00 – Wykład dra Wojciecha Lizaka o pocztówkach, kolekcjonerstwie, ale także o tym jak stare przedmioty pomagają nam przenieść się do przeszłości.

Ze względu na ograniczenie wielkości kapsuły czasu, prosimy o pocztówki w standardowych rozmiarach.

Źródło: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Daty wydarzeń:

12.12.2012

Muzeum Narodowe w Szczecinie
województwo: zachodniopomorskie, powiat: m. Szczecin
70-561, Szczecin, Księcia Mściwoja II 8
biuro@muzeum.szczecin.pl, 91 4315 200
http://www.muzeum.szczecin.pl
Liczba odsłon: 1368
06.12.2012