Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe, Podkowa Leśna

Włącz mnie – sąsiedztwo wielokulturowe (Integracja społeczności lokalnej i uchodźców mieszkających w podwarszawskim ośrodku w Dębaku) to projekt integracyjny, skierowany do dzieci polskich i uchodźczych, które mieszkają na terenie gminy Podkowa Leśna oraz w jej okolicach. Powstał w wyniku współpracy Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich, brwinowskiego Gminnego Ośrodka Kultury, Stowarzyszenia Praktyków Kultury i Polskiego Forum Migracyjnego. Projekt trwa przez cały 2012 rok. CKiIO zajmuje się integracją dzieci i rodzin z Ośrodka dla Uchodźców w Dębaku z polską społecznością.

Projekt `włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe` (Integracja społeczności lokalnej i uchodźców mieszkających w dwóch podwarszawskich ośrodkach: w Dębaku i w Mosznej) powstał z inicjatywy i w kooperacji kilku organizacji: Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej, Stowarzyszenia Praktyków Kultury, Polskiego Forum Migracyjnego i Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie. Wspólnie napisany wniosek zaowocował dotacją z Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców, Fundacji Batorego i skarbu państwa. Projekt trwa przez cały 2012 rok.


Projekt powstał w odpowiedzi na zauważone przez autorów potrzeby i w oparciu o ich dotychczasowe doświadczenia z działań wielokulturowych. Każdy zespół zaplanował działania trochę inaczej, dotyczą one innych aspektów kultury i życia społecznego. CKiIO organizuje spotkania integracyjne dla dzieci przedszkolnych i warsztaty artystyczne dla dzieci szkolnych oraz wyjazd integracyjny, Stowarzyszenie Praktyków Kultury przygotowuje spektakle teatralne,
w których biorą udział dzieci z ośrodka, Polskie Forum Migracyjne oferuje wsparcie psychologiczne dla dzieci uchodźczych i ich rodzin oraz sieciuje pracę wszystkich organizacji skupionych przy projekcie, zaś Gminny Ośrodek Kultury w Brwinowie włącza dzieci uchodźcze do drużyn sportowych i organizuje wycieczki krajoznawcze.


Cel tych działań jest ten sam - jest nim integracja, włączenie dzieci i rodzin z ośrodków dla uchodźców, które mieszczą się na terenie naszych gmin - w Dębaku i Mosznie. “Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe” - co to właściwie znaczy... Włącz mnie, do zabawy, do nauki, do kręgu znajomych. Nie udawaj, że mnie nie ma. Żyjemy blisko siebie, chodzimy do jednej klasy, do tej samej szkoły. Trochę się różnimy, kulturą, doświadczeniem, językiem. A jednak jesteśmy do siebie podobni. Chcemy być wolni, aktywni, chcemy ciekawie spędzać czas. Możemy go spędzać razem..."


Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej dotknęło tematu uchodźczego już w poprzednim `niewielkim` projekcie pt. `Niewielka kolejka wielkich idei`. Program zawierał między innymi: plener malarski dotyczący tematu `podróż` i wystawę nagrodzonych prac dzieci na dworcu kolejki WKD, oraz warsztaty muzyczne i slam poetycki, które odbyły się w tym centralnym punkcie miasteczka.


Dlaczego `sąsiedztwo wielokulturowe`? Podkowa Leśna leży po jednej stronie Lasu Młochowskiego, a Ośrodek dla Uchodźców w Dębaku - po drugiej stronie. Dzieci z ośrodka uczęszczają do podkowińskiego Zespołu Szkół, a w tym roku szkolnym także do Miejskiego Przedszkola.


Centrum Kultury podjęło się próby integracji dzieci poprzez zdywersyfikowane działania kulturalne i pedagogiczne. Dla najmłodszych dzieci CKiIO organizuje spotkania integracyjne, które w pierwszej połowie roku odbywały się w punkcie opieki dziennej Wańka Wstańka, a od września 2012 - w Miejskim Przedszkolu. Dzieci polskie i uchodźcze spotykają się regularnie co tydzień. Spotkaniom tym towarzyszą zabawy animacyjne, ukierunkowane na wzajemne poznawanie się, pracę w grupie, zobaczenie się nawzajem - podobieństw i odmienności.


Dzieci szkolne - zarówno polskie, jak i uchodźcze spotykają się trzy razy w miesiącu w cyklu warsztatów artystycznych z różnych dziedzin. Spektrum tematyki warsztatów jest szerokie - kuglarstwo, sztuka tworzenia szablonów, fotografia analogowa i cyfrowa, film fabularny, topografia, rzeźba, taniec w kręgu, hip-hop i edycja książki. Warsztaty to nie tylko proces poznawania tematu i jego narzędzi, to także wspólne wykonanie dzieła, które można potem pokazać szerszej publiczności. I tak, np. warsztaty szablonowe zakończyły się wspólnie malowanym muralem na ścianach budynku CKiIO, warsztaty fotograficzne - wystawą prac dzieci, która stała się okazją do spotkania dzieci, rodziców, pracowników szkoły i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Film stworzony przez dzieci - `Przysmak królowej` - został pokazany podczas obchodów Dnia Uchodźcy, razem ze spektaklem przygotowanym przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury. Tego samego dnia odbyły się podchody z Dębaka do Podkowy Leśnej, podczas których mali mieszkańcy Podkowy i Brwinowa mieli okazję się przeknać na własnych nogach, jaka odległość dzieli ośrodek od szkoły.


Podczas wakacji CKiIO zorganizowało dla grupy najbardziej aktywnych uczestników projektu wyjazd integracyjny w Góry Sowie. Wzięło w nim udział 20 dzieci `projektowych` - 13 uchodźczych i 7 polskich, w sumie obóz liczył kilkadziesiąt dzieci. Kadra pedagogiczna obozu Atacama podjęła się tego wyzwania, jakim było goszczenie kilkunastu dzieci z ośrodka. Atmosfera tego wyjazdu sprawiła, że dzieci mogły poczuć się w naszym kraju swobodnie - chciane i akceptowane.


Pracując z rodzinami i dziećmi uchodźczymi trzeba sobie zdać sprawę z ograniczeń, jakie implikuje kontakt pomiędzy imigrantami a społecznością przyjmującą. Im bardziej zaakceptujemy odmienność i ciężkie nieraz doświadczenia uchodźców, tym łatwiej będą oni się adaptować do naszego społecznego krajobrazu. Dzięki wsparciu psychologicznemu Polskiego Forum Migracyjnego, które przeprowadziło szkolenia międzykulturowe dla wszystkich uczestników-organizatorów projektu, możemy pokonywać trudności komunikacyjne z uchodźcami, ale także ze społecznością Podkowy.


Projekt `włącz mnie` jest wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze doszło tu do ścisłej współpracy kilku organizacji, w tym samorządowych domów kultury i organizacji pozarządowych. Po drugie działania przeprowadzane w jego ramach są bardzo różne - kulturalne, sportowe, teatralne, psychologiczne. Po trzecie - do współpracy przy projekcie `włączają się` nie tylko dzieci polskie i uchodźcze, ale także instytucje, takie jak szkoły i przedszkola, stowarzyszenia, wreszcie prywatni ludzie.


W tym roku czeka nas jeszcze między innymi: nagranie utworu hip-hopowego, warsztaty tworzenia książki artystycznej i druk albumu ze zdjęciami z całego czasu trwania projektu... Wszystkie zajęcia są dla uczestników bezpłatne. Więcej informacji na stronie www.ckiopodkowa.pl oraz pod numerem telefonu 22 798 32 20.


Projekt „Integracja społeczności lokalnej i uchodźców mieszkających w dwóch podwarszawskich ośrodkach: w Dębaku i w Mosznej”, współfinansowany przez Fundację Batorego, Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców, program 2011, oraz budżet państwa

Źródło: CKiO Podkowa Leśna
Daty wydarzeń:

1.3.2012 - 30.12.2012

Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe, Podkowa Leśna

Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe, Podkowa Leśna
Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe

Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe Włącz mnie - sąsiedztwo wielokulturowe

Autor wpisu: Mateusz Wilkoń

Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich
województwo: mazowieckie, powiat: grodziski, gmina: Podkowa Leśna
05-807, Podkowa Leśna, ul. Lilpopa 18
info@ckiopodkowa.pl, (22) 729 13 84
www.ckiopodkowa.pl
Liczba odsłon: 1482
15.11.2012