Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"Sąsiadki-Nachbarinnen" - lekcje muzealne, Gdańsk

Podczas lekcji muzealnych towarzyszących wystawie "Sąsiadki-Nachbarinnen" dzieci i młodzież będą dyskutować o swoim najbliższym otoczeniu, grach podwórkowych, sztuce współczesnej, a także czynnikach pozaartystycznych, które wpływają na twóczość. Zdobywanie nowych wiedzy odbędzie się poprzez twórczą zabawę i wymianę doświadczeń.

Szkoła podstawowa
Klasa 1-3
Moje podwórko – moja sztuka”
Każdy z nas wychował się w innym otoczeniu, w innym sąsiedztwie, każdy miał swoje własne „podwórko”. Porozmawiamy z dziećmi z czym kojarzy im się ich własne podwórko, jakie ma cechy, co lubią w nim najbardziej? Efektem owej rozmowy będzie stworzenie dzieła, który najbardziej kojarzy nam się z naszym własnym podwórkiem i dzieciństwem w dowolnej formie: czy to rysunku, obrazu, grafiki czy rzeźby.

Klasa 4-6}
Gry sąsiedzkie”
W co bawią się dzieci obecnie? A w jakie gry bawiono się dawniej? Co się robi na podwórku? Po co nam sąsiedzi? Porozmawiamy o grach i zabawach podwórkowych dawniej i dziś. Na koniec, zabawimy się w podchody z kartami zadań związanymi z obiektami znajdującymi się na wystawie!

 

 Szkoła gimnazjalna
Czynniki sztuki – czyli co ma wpływ na sztukę”
Jak postrzegamy sztukę współczesną? Czy łatwo jest tworzyć sztukę? Skąd artyści czerpią inspirację? Na te i inne pytania odpowiemy w trakcie dyskusji, zakończonej stworzeniem jednej wspólnej pracy, składającej się z elementów namalowanych bądź doklejonych przez każdego uczestnika zajęć.

 

Szkoła ponadgimnazjalna
O sztuce – czyli debatujemy o «Sąsiadkach»
Czy to gdzie mieszkam ma wpływ na odbiorcę i możliwość prezentacji sztuki? Czy to kim jestem i skąd pochodzę ma wpływ na prezentację sztuki jaka tworzę? Czy doświadczenia, wynikające z różnych systemów społecznych i ustrojów społecznych miały wpływ na sztukę tworzoną przez artystki? Młodzież podzielona na grupy spróbuje, w formie debaty (podział na dwie grupy za i przeciw), wymienić poglądy na sztukę i sposób jej tworzenia z nastawieniem na czasy w których tworzyły artystki i ich prace znajdują się na wystawie.

 

Koncepcja i prowadzenie Anna Zielińska
Czas trwania: 1,15 h
Miejsce warsztatów: Oddział Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Długi Targ 24, Gdańsk
Udział bezpłatny, obwiązuje jedynie zakup biletu na wystawę.
Na warsztaty i lekcje muzealne obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje: art-eria.pl/sasiadki, arteria.3miasto@gmail.com, 502559813

 

Projekt „Sąsiadki-Nachbarinnen” składa się z wystawy oraz programu edukacyjnego i filmowego. Na wystawie swoje prace prezentuje dziewięć artystek z Gdańska i z Berlina. Zaproszone twórczynie dorastały i uczyły się przed rokiem 1989, a zatem czerpały z odmiennych doświadczeń, wynikających z różnych systemów społecznych, ustrojów politycznych oraz uwarunkowań ekonomicznych. Artystki, które stały się Sąsiadkami to: Beata Ewa Białecka, Katarzyna Józefowicz, Teresa Klaman, Teresa Miszkin, Brigitte Denecke, Rosika Jankò-Glage, Elli Graetz, Gisela Kurkhaus-Müller oraz Marianne Schröder.
Ich prace – obrazy, grafiki, rysunki i rzeźby – maja skłaniać do refleksji, dyskusji i szukania odpowiedzi na pytania: czy inaczej było i jest się artystką w Berlinie, a inaczej w Gdańsku? Czy życie i tworzenie w różnych warunkach społecznych, ekonomicznych czy też politycznych determinowały, a może nadal determinują poruszane przez twórczynie tematy i sposoby ich realizacji?
Program edukacyjny: warsztaty i lekcje muzealne oraz projekcje filmowe mają służyć pogłębieniu refleksji nad tematem projektu.

 

Organizator projektu: Stowarzyszenie Arteria
Współpraca: Muzeum Narodowe w Gdańsku
Projekt „Sasiadki – Nachbarinnen” współfinansowany ze środków przekazanych przez Miasto Gdańsk

Źródło: Stowarzyszenie Arteria
Daty wydarzeń:

5.11.2012 - 21.12.2012

Autor wpisu: Anna Miler

Stowarzyszenie Arteria
województwo: pomorskie, powiat: m. Gdynia
80-828 Gdańsk, ul. Długi Targ 24
arteria3miasto@gmail.com
art-eria.pl
Liczba odsłon: 1094
26.10.2012