Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"Sąsiadki-Nachbarinnen" - sobotnie warsztaty dla dzieci, Gdańsk

"Moje podwórko - moja sztuka", "Gry sąsiedzkie" oraz "Kurtyna/mur/brama – co nas dzieliło, co nas łączy?" to propozycje warsztatów dla dzieci towarzyszących wystawie "Sąsiadki-Nachbarinnen" realizowanych przez Stowarzyszenie Arteria w Oddziale Zielona Brama Muzeum Narodowym w Gdańsku. Poprzez twórczą zabawę dzieci dowiedzą się więcej na temat swojego najblizszego otoczenia oraz historii Polski i Niemiec.

10 listopada, „Moje podwórko – moja sztuka”, prowadzenie: Anna Zielińska

Każdy z nas wychował się w innym otoczeniu, w innym sąsiedztwie, każdy miał swoje własne „podwórko”. Porozmawiamy z dziećmi z czym kojarzy im się ich własne podwórko, jakie ma cechy, co lubią w nim najbardziej? Efektem owej rozmowy będzie stworzenie dzieła, który najbardziej kojarzy nam się z naszym własnym podwórkiem i dzieciństwem w dowolnej formie: czy to rysunku, obrazu, grafiki czy rzeźby.

 

24 listopada, „Gry sąsiedzkie”, prowadzenie: Anna Zielińska

W co bawią się dzieci obecnie? A w jakie gry bawiono się dawniej? Co się robi na podwórku? Po co nam sąsiedzi? Porozmawiamy o grach i zabawach podwórkowych dawniej i dziś. Na koniec, zabawimy się w podchody z kartami zadań związanymi z obiektami znajdującymi się na wystawie!

 

1 grudnia, „Kurtyna/mur/brama – co nas dzieliło, co nas łączy?”, Prowadzenie: Anna Zielińska i Marta Tymińska

Zarówno Niemcy jak i Polska mają w swej historii ważne obiekty. Niemcy – mur berliński, Polacy, a nawet bliżej – Gdańszczanie – bramę stoczni. Co oznacza „żelazna kurtyna”? Co oddzielał mur? Czemu służyła kurtyna? Jak wyglądało życie ludzi po obu stronach muru i kurtyny? Dlaczego Brama Stoczni Gdańskiej stała się symbolem początku upadku komunizmu? Bardziej łączyła czy dzieliła? W części plastycznej zastanowimy się co by się stało gdyby połączyć te obiekty w formie wspólnego malowidła/muralu z dodatkiem miejsc, które dla nas, uczestników są ważne? Co by wówczas powstało? Tego dowiemy się na zajęciach.

Miejsce warsztatów: Oddział Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku, ul. Długi Targ 24, Gdańsk. Początek 10:30, koniec 12:00Udział bezpłatny, obwiązuje jedynie bilet na wystawę zakupiony przez rodziców lub opiekunów

 

Na warsztaty i lekcje muzealne obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje: art-eria.pl/sasiadki, arteria.3miasto@gmail.com, 502559813

 

Projekt „Sąsiadki-Nachbarinnen” składa się z wystawy oraz programu edukacyjnego i filmowego. Na wystawie swoje prace prezentuje dziewięć artystek z Gdańska i z Berlina. Zaproszone twórczynie dorastały i uczyły się przed rokiem 1989, a zatem czerpały z odmiennych doświadczeń, wynikających z różnych systemów społecznych, ustrojów politycznych oraz uwarunkowań ekonomicznych. Artystki, które stały się Sąsiadkami to: Beata Ewa Białecka, Katarzyna Józefowicz, Teresa Klaman, Teresa Miszkin, Brigitte Denecke, Rosika Jankò-Glage, Elli Graetz, Gisela Kurkhaus-Müller oraz Marianne Schröder.

Ich prace – obrazy, grafiki, rysunki i rzeźby – maja skłaniać do refleksji, dyskusji i szukania odpowiedzi na pytania: czy inaczej było i jest się artystką w Berlinie, a inaczej w Gdańsku? Czy życie i tworzenie w różnych warunkach społecznych, ekonomicznych czy też politycznych determinowały, a może nadal determinują poruszane przez twórczynie tematy i sposoby ich realizacji?

 

Program edukacyjny: warsztaty i lekcje muzealne oraz projekcje filmowe mają służyć pogłębieniu refleksji nad tematem projektu.
Organizator projektu: Stowarzyszenie Arteria, art-eria.pl
Współpraca: Muzeum Narodowe w Gdańsku
Projekt „Sasiadki – Nachbarinnen” współfinansowany ze środków przekazanych przez Miasto Gdańsk

Daty wydarzeń:

10.11.2012

24.11.2012

1.12.2012

Autor wpisu: Anna Miler

Stowarzyszenie Arteria
województwo: pomorskie, powiat: m. Gdynia
80-828 Gdańsk, ul. Długi Targ 24
arteria3miasto@gmail.com
art-eria.pl/sasiadki
Liczba odsłon: 955
25.10.2012