Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Jesienna trasa Sztuki na kółkach

Minęły wakacje i Sztuka na kółkach przygotowuje się do podróży po kolejnych miejscowościach województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Tym razem będzie to możliwe dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Łącznie projekt odwiedzi 18 miejscowości. Tradycyjnie warsztaty edukacyjne odbędą się w zabytkowych świątyniach, w planie są jednak również zabytki techniki – zakład hutniczy w Maleńcu, a także zabytki architektury uzdrowiskowej – sanatorium Marconi w Busku – Zdroju.

SZTUKA NA KÓŁKACH to przedsięwzięcie o charakterze objazdowym, polegające na organizowaniu w przestrzeni zabytków położonych w małych miejscowościach - głównie wsiach, interaktywnych warsztatów dotyczących sztuki, architektury, ochrony i promowania dziedzictwa kulturowego. Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży lokalnych szkół i wszystkich zainteresowanych mieszkańców.

Projekt jest realizowany od 2009 roku przez krakowski oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki  i studio projektów kulturalnych Plenerownia. Do tej pory odwiedził  ponad 90 miejscowości w woj. małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i śląskim, zajęcia odbyły się również poza granicami kraju wśród Polonii argentyńskiej. Przeprowadzono blisko 400 warsztatów z których skorzystało ok. 7 000 uczestników. Projekt zyskał doskonałe opinie za pomysł i realizację ze strony historyków sztuki, konserwatorów, animatorów kultury, instytucji zajmujących się kulturą, nauczycieli, księży, dziennikarzy, a  przede wszystkim samych uczestników – mieszkańców małych miejscowości i młodzieży szkolonej, która w wielu przypadkach po raz pierwszy brała udział w  tego rodzaju warsztatach. W 2011 roku Narodowe Centrum Kultury uznało inicjatywę za jedną z najlepszych  w dziedzinie edukacji kulturalnej.

Oto lista wszystkich miejscowości na jesiennej trasie 2012, do których projekt dotrze w ramach programu Edukacji kulturalnej MKiDN:

 • Nowy Wiśnicz - kościół Wniebowzięcia NMP - 20. 09.
 • Pacanów - kościół św. Marcina - 5. 10.
 • Maleniec – Zabytkowy Zakład Hutniczy - 26. 09
 • Staszów - kościół św. Bartłomieja - 2. 10
 • Busko Zdrój – kościół Niepokalanego Poczęcia NMP oraz sanatorium Marconi - 3. 10.
 • Raków kościół św. Trójcy - 4. 10
 • Modlnica – kościół św. Wojciecha - 8. 10.
 • Kalwaria Zebrzydowska – klasztor bernardynów - 9. 10
 • Szymbark - kościół św. Wojciecha  - 10. 10.
 • Sękowa – kościół św. Filipa i Jakuba - 11. 10.
 • Stary Sącz – klasztor klarysek - 12. 10. Lanckorona – kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela
 • Proszowice – kościół NMP i Jana Chrzciciela - ?. 10
 • Łapanów - kościół św. Bartłomieja - ?. 10
 • Czchów – kościół Narodzenia NMP ?. 10
 • W ramach programu Edukacji kulturalnej Województwa Świętokrzyskiego dotrzemy do:
 • Wodzisław – kościół św. Marcina - 1. 10.
 • Słupia Jędrzejowska – kościół św. Trójcy - 27.09.
 • Krzcięcice – kościół  św. Prokopa - 28. 09.

 

Dla tych trzech miejscowości powstanie również wydawnictwo multimedialne "Sztuka na krążkach".

Patronami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Małopolski Instytut Kultury, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego, Spotkania z zabytkami, Deon.pl.

W tym roku Sztuka na kółkach będzie miała okazję do świętowania: warsztaty odbędą się w setnej miejscowości. Udało się to osiągnąć w ciągu zaledwie trzech lat. Ważnym wydarzeniem będzie dla nas również premiera książki dla dzieci i młodzieży, poświęconej tematyce sztuki sakralnej pt. „Mysz Bogumił i tajemnice kościoła”. Ukaże się ona w październiku nakładem Wydawnictwa WAM. Z tej okazji planowane są specjalne zajęcia edukacyjne w kilku miejscowościach.

 

Źródło: Stowarzyszenie Historyków Sztuki
Daty wydarzeń:

20.9.2012 - 26.10.2012

Sztuka na kółkach
Autor zdjęć: Barbara Łepkowska, Katarzyna Wydra/www.plenerownia.com

Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach Sztuka na kółkach

Autor wpisu: Katarzyna Wydra

Stowarzyszenie Historyków Sztuki Oddział w Krakowie
województwo: małopolskie, powiat: m. Kraków
31-038, Kraków, ul. Starowiślna 29-31
shskr@poczta.fm
www.sztukanakolkach.pl
Liczba odsłon: 1009
17.09.2012