Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Bezpłatne warsztaty: Tworzenie ekfraz w "manierze" Kaczmarskiego

Warsztaty dotyczące tworzenia ekfraz (utworów opisujących bądź interpretujących dzieła sztuki), prowadzone przez dra Marka Karwalę, skierowane do młodzieży szkół gimnzajalnych i średnich, odbywają się w ramach VI Zlotu Fanów Twórczości Jacka Kaczmarskiego kaczmarski-underground. Zapraszamy na nie jednak nie tylko kaczmarofilów, ale wszystkich zainteresowanych literaturą i sztuką.

Podczas Zlotu Fanów Jacka Kaczmarskiego 6_0 kaczmarski underground przyjrzymy się bliżej nie tylko malarskim inklinacjom w twórczości Mistrza, ale również przybliżymy Państwu historię jego malarskich korzeni. Pomogą nam w tym wykładowcy krakowskich uczelni: prof. dr hab. Stanisław Tabisz (ASP) i dr Marek Karwala (UP) oraz współautorka książki „Lekcja historii” (głównie historii sztuki) Iwona Grabska.

Nie tylko wykłady czekają na zainteresowanych w zabytkowej stodole Folwarku „Wiązy” w Marszowicach k. Gdowa 1 września 2012 r. Uzyskaną wiedzę będzie można bowiem sprawdzić w praktyce, w czasie warsztatów, które poprowadzi specjalista od ekfrazy - dr  Marek Karwala (literaturoznawca, wykładowca uniwersytecki). Nie jest również tajemnicą to, że - jak przystało na Zlot Fanów Twórczości Jacka Kaczmarskiego - uczestnicy wezmą na warsztat jego utwory, by w takiej właśnie „manierze” pisarskiej tworzyć własne teksty, do zaproponowanych przez prowadzącego obrazów. Warsztaty kierujemy jednak nie tylko do kaczmarofilów, gdyż zagadnienie ekfrazy (zwłaszcza jeśli porozmawiać można o niej ze specjalistami, nie tylko z dziedziny literaturoznawstwa, ale i malarstwa) samo w sobie jest niezwykle interesujące.

Bezpłatne warsztaty (2 godz. zegarowe), odbywające się w ramach VI Zlotu Fanów Twórczości Jacka Kaczmarskiego kaczmarski-underground, skierowane są do gimnazjalistów i uczniów szkół średnich, a obejmować będą następujące zagadnienia:

  1. krótki wstęp teoretyczny (ekfraza – historia i teoria zjawiska; pochodne: hypotypoza i bildgedicht);
  2. ważniejsi poeci realizujący swoje artystyczne cele w omawianej przestrzeni artystycznej;
  3. Jacek Kaczmarski jako autor ekfraz (nawiązania historyczne, literackie, artystyczne i inne);
  4. próba pisania ekfraz w „manierze” Jacka Kaczmarskiego;
  5. odczytywanie utworów – ocena i dyskusja.

Ponadto dla każdego uczestnika przygotowaliśmy zestawy książek wydawnictwa Śródmiejskiego Ośrodka Kultury z Krakowa oraz „Znaku”.

kaczmarski – underground 6_0, podobnie jak poprzednie edycje Zlotu, oprócz propozycji koncertowych, również za pomocą zajęć posiadających walory edukacyjne pragnie promować twórczość Jacka Kaczmarskiego – poety i pieśniarza, stąd pomysł warsztatów organizowanych przez Śródmiejski Ośrodek Kultury z siedzibą w Krakowie, na które serdecznie zapraszamy do Marszowic (ilość miejsc ograniczona).

Zgłoszenia uczestnictwa (także większych grup) prosimy przesyłać do 29 sierpnia na adres mailowy: kaczmarski.underground@gmail.com

Źródło: Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie
Daty wydarzeń:

1.9.2012

Autor wpisu: Barbara Serwatka

Śródmiejski Ośrodek Kultury
województwo: małopolskie, powiat: krakowski
Kraków, ul. Mikołajska 2
lamelli@lamelli.com.pl, 0124220814
www.lamelli.com.pl
Liczba odsłon: 983
14.08.2012