Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wystawa Patrika Kovačovskiego "Recalling and Forgetting", Poznań

16 sierpnia o godz. 18:00 w Kolektywie 1A zostanie zaprezentowany efekt kolejnych warsztatów, które Patrik Kovačovský przeprowadził podczas pobytu w Poznaniu w ramach Międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych (MPRA).

Projekt Recalling and Forgetting Kovačovskiego, powstał we współpracy kuratorskiej dwójki absolwentów poznańskiego kulturoznawstwa - Mariusza Urbana i Agaty Walas.

Praca przy projekcie ma charakter warsztatowy, zakłada aktywne zaangażowanie w wizualną i teoretyczną stronę prezentacji, stwarza również przestrzeń do profesjonalnej współpracy. Wystawa rozwija pomysł dotyczący zagadnień związanych z pamięcią miejsc i osób z tymi miejscami związanymi. Podejmuje temat przechowywania wspomnień i ich „odpamiętywnia”, przywoływania w pamięci.

Wystawa składa się ze starych czarno-białych fotografii portretowych, zmodyfikowanych przez artystę, a także dwóch animacji prezentowanych na iPadach. Artysta bazując na „materiale znalezionym” ingeruje w obraz, dodając elementy obce; narusza w pewien sposób autonomiczność obrazu zarejestrowanego przez aparat fotograficzny.

Fotografia jest tu traktowana jako początek tworzenia obrazu, czynnik przywołujący go z pamięci, który w efekcie końcowym dla każdego z nas może być różny, ale też zmienny pod wpływem upływającego czasu. Obraz fotograficzny jako rodzaj pamięci zewnętrznej jest trwały, bardziej niezawodny od obrazu powstającego w naszym umyśle, ponieważ nie podlega procesom prowadzącym do ubytków lub odwrotnie – uzupełnień treści obrazu. Istotną kwestią jest także sposób ekspozycji, podczas której następuje zderzenie mediów nowych ze starymi: klasycznej fotografii na papierze z  animacją wyświetlaną na iPadach. Prace zaprezentowane podczas wystawy to tylko część projektu związanego z pamięcią, będzie on rozwijany w dalszych realizacjach artysty.

Patrik Kovačovský jest słowackim artystą, który przyjechał do Poznania w lipcu 2012 na zaproszenie Stowarzyszenia Nastawnia. Pozostanie w Poznaniu przez trzy miesiące działając w ramach Międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych. Na co dzień wykłada na Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie, będąc dyrektorem Pracowni Rzeźby w Architekturze. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. podczas X Documenta w Kassel, Expo 2000 w Hanowerze jak również Film Biennale w Paryżu w 2000 roku.

Patrik Kovačovský
Recalling and Forgetting.
Przywołując i zapominając.
Wspólny projekt na wystawie indywidualnej.
Współpraca kuratorska: Mariusz Urban i Agata  Walas

miejsce: Kolektyw 1a, ul. Św. Wojciech 1a,
wernisaż: 16.08.2012 godz.18:00

Projekt dofinansowany przez: Urząd Miasta Poznania, Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki

Organizator: Stowarzyszenie Nastawnia w ramach Międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych

Współpraca: Galeria Miejska Arsenał, Kolektyw 1a
Patronat medialny: Arteon, Czas Kultury, Wydawnictwo Miejskie IKS, Radio Merkury, Radio Afera, e.czaskultury.pl, Podotykaj sobie Poznań, O.pl, MiejskaLornetka.pl, e.Splot.pl
Patronat honorowy: Instytut Słowacki w Warszawie, Honorowy Konsulat Republiki Słowackiej w Poznaniu

Więcej informacji na: www.m-pra.org oraz na portalu Facebook

Źródło: Stowarzyszenie Nastawnia
Daty wydarzeń:

16.8.2012 - 30.8.2012

Autor wpisu: Adrian Kuciński

Stowarzyszenie Nastawnia
województwo: wielkopolskie, powiat: m. Poznań
61-509 Poznań, ul. Madalińskiego 11/12
office@nastawnia.com.pl, 602111874
http://www.nastawnia.com.pl/
Liczba odsłon: 907
12.08.2012