Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

EtnoPraga: Transylwania

Dom Kultury Tu Praga zaprasza na transylwańską odsłonę EtnoPragi. W programie m.in. koncerty zespołów Danaga i Palatka Gypsy Band, filmy animowane oraz bezpłatne warsztaty taneczne, wokalne, kulinarne, plastyczne, specjalny program dla dzieci. EtnoPraga – Muzyka od Kuchni stanowi kontynuację dobrze znanej serii koncertów muzyki świata oraz działań promujących wielokulturowość na Pradze Północ.

Kolejny EtnoPraski weekend to spotkanie zainspirowane tradycyjną kulturą transylwańskich górali.

Między 20 a 22 lipca na Pradze zagoszczą artyści ze Stowarzyszenia Uzinaduzina z Kluż i zespół Palatka Gypsy Band, proponujący spędzenie czasu w atmosferze tradycyjnej rumuńskiej biesiady góralskiej.

 

Plac Hallera jest niezwykłym, choć przez wielu jeszcze mało znanym, miejscem na mapie Warszawy. Razem z przestrzenią Snu Pszczoły przemienią się w miejsce spotkań warszawiaków z muzycznymi, kulinarnymi i artystycznymi tradycjami południa Rumunii.

 

W piątek i sobotę, 20 i 21 lipca, spotykamy się na Placu Hallera, w atmosferze sąsiedzkiego pikniku. Tutaj odbędą się m.in. warsztaty tańca palatka, tradycyjnego rękodzieła i grafiki z artystką Marią Brudască, gotowanie transylwańskich przysmaków, specjalny program dla dzieci.

 

Na zakończenie dnia, w klubie Sen Pszczoły o godzinie 22:00 odbędzie się także koncert zespołu Dadanga, który utwory typowo elektroniczne łączy z dawnymi pieśniami rumuńskimi, czego wynikiem są wyjątkowe brzmienia na granicy stylów muzycznych. Wizualizacje przygotuje VJ Pribeag.

 

Z kolei w sobotę, na Placu Hallera o godzinie 19:30 zagra Palatka Gypsy Band, tworzony przez ludowych muzyków z transylwańskiej wsi Pălatca.

 

Niedzielne popołudnie spędzamy w całości w Śnie Pszczoły. W programie m.in. spotkanie z Michałem Kruszoną poświęcone Rumunii, pokaz współczesnych animacji rumuńskich, specjalny program gier i zabaw dla dzieci.

 

Wśród propozycji dla dzieci znalazły się m.in. zabawy integracyjne na chuście Klanzy, bazujące na kolorystyce flagi rumuńskiej (niebieski, żółty, czerwony). Ponadto, berek-wampir, w trakcie którego uczestnicy poznają też historię transylwańskiego księcia Draculi. Podczas zajęć plastycznych dzieci stworzą m.in. makietę kraju, portrety Draculi, papierowe flagi Rumunii.

 

Transylwania – program dla dzieci:

  • 20 lipca, piątek, godz. 18-20, Plac Hallera
  • 21 lipca, sobota, godz. 15-19, Plac Hallera
  • 22 lipca, niedziela, godz. 16-18, klub Sen Pszczoły, ul. Inżynierska 3

 

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Kontakt: Anna Mamińska: tel. 665 411 889, a.maminska@dkpraga.pl

Szczegółowy program i materiały graficzne: www.etnopraga.pl

 

Patroni: Rumuński Instytut Kultury w Warszawie i Włoski Instytut Kultury w Warszawie

Organizator: Dom Kultury TUPraga.

Partnerzy projektu: Associazione Culturale Progetto Skaddia, Stowarzyszenie Uzinaduzina, Stowarzyszenie Sztuki Etnicznej Transetnika, Stowarzyszenie Barwy Kultury.

Wydarzenie finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: EtnoPraga
Daty wydarzeń:

20.7.2012 - 22.7.2012

Autor wpisu: EtnoPraga

Dom Kultury Tu Praga
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
Warszawa, Pl. Hallera
sekretariat@dkpraga.pl, (22) 618 41 51
www.etnopraga.pl
Liczba odsłon: 1059
20.07.2012