Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Pierwsza otwarta lekcja internetowa Muzeum Auschwitz

„Auschwitz obóz koncentracyjny i zagłady” lekcja internetowa przybliżająca najważniejsze tematy z historii niemieckiego nazistowskiego obozu dostępna jest na stronie internetowej Muzeum. Muzeum Auschwitz jest pionierem e-learningu w placówkach tego typu w Polsce.

Chcieliśmy stworzyć kompendium wiedzy dotyczące podstawowych zagadnień z historii obozu. Użytkownik znajdzie w lekcji nie tylko najważniejsze fakty i daty, ale także tekstowe, dźwiękowe i filmowe relacje, współczesne i historyczne fotografie, multimedialne mapy, schematy oraz ćwiczenia dydaktyczne powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka, kierownik Sekcji E-learningu w Centrum Edukacji.

Autorami lekcji są specjaliści z Działu Naukowego Muzeum: dr Jacek Lachendro oraz dr Piotr Setkiewicz. Staraliśmy się w przystępny sposób przedstawić skomplikowaną historię niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, który z biegiem czasu stał się ogromnym kompleksem obozów i ośrodkiem natychmiastowej zagłady Żydów w komorach gazowych powiedział kierownik Działu Naukowego Muzeum dr Piotr Setkiewicz.

Dzięki możliwościom, jakie daje Internet, historyczny wykład można było wzbogacić wieloma multimedialnymi i wizualnymi elementami, a także relacjami świadków. To bardzo ważne, ponieważ w ten sposób całość staje się interesującą, często bardzo osobistą opowieścią o tym strasznym miejscu dodał.

Lekcja składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy Auschwitz jako obozu koncentracyjnego jego założenia, rozbudowy i funkcjonowania, a także różnych grup więźniów. Wśród poruszanych tematów są m.in. wyżywienie i odzież, warunki mieszkaniowe, praca w obozie, kary, egzekucje, jak również pseudomedyczne eksperymenty. Część druga dotyczy masowej zagłady Żydów w Auschwitz. Podzielona jest ona na kilkanaście rozdziałów dotyczących nie tylko budowy i funkcjonowania komór gazowych i krematoriów, ale także więźniów Sonderkommando, maskowania zbrodni, kwestii bombardowania obozu oraz liczby ofiar.

Na razie lekcja dostępna jest po polsku, jednak już niedługo zostanie ona przetłumaczona na inne języki. Internet do doskonały sposób na dotarcie do osób, które chcą poznać historię Auschwitz, ale nie mogą odwiedzić Miejsca Pamięci chociażby ze względu dużą odległość. Taka lekcja może służyć także np. nauczycielom do przygotowania swoich uczniów do wizyty w byłym obozie. Rozpoczęliśmy już prace nad angielską wersją lekcji, ale docelowo będzie ona dostępna w kilku językach powiedziała Agnieszka Juskowiak-Sawicka.

Lekcja „Auschwitz obóz koncentracyjny i zagłady” dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych. Oprócz tego Muzeum organizuje kursy internetowe przy użyciu specjalistycznej platformy e-learningowej. Prowadzone są one w dwóch blokach tematycznych poświęconych historii Holokaustu oraz historii Auschwitz. Najbliższa edycja kursów planowana jest na wrzesień 2012 r.

LINK DO LEKCJI: http://pl.auschwitz.org/lekcja/1/

Źródło: Muzeum Auschwitz
Daty wydarzeń:

1.1.1970 godz. 2:01 - 2:01

Pierwsza otwarta lekcja internetowa Muzeum Auschwitz

Pierwsza otwarta lekcja internetowa Muzeum Auschwitz Pierwsza otwarta lekcja internetowa Muzeum Auschwitz Pierwsza otwarta lekcja internetowa Muzeum Auschwitz

Autor wpisu: Agnieszka Juskowiak-Sawicka

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau
województwo: małopolskie, powiat: oświęcimski
32-600, Oświęcim, Więźniów Oświęcimia 20
e-learning@auschwitz.org, (+48) 33 844 8068
www.auschwitz.org
Liczba odsłon: 1596
22.07.2012