Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wrośnij w to!

Chcą zarazić swoją pasją innych, chcą podzielić się swoimi umiejętnościami i warsztatem aktorskim z ludźmi, którzy takich możliwości nie mają. W lipcu rusza projekt "Wrośnij w to!" przygotowany przez grupę teatralną Skrupcie się, działającą przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

Projekt „Wrośnij w to!” powstał w wyniku pracy teatralnej z gimnazjalną grupą „Skrupcie się” na co dzień działającej przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Projekt rodził się z intensywnych dyskusji i potrzeb młodych ludzi, pasjonatów teatralnych. Po rozmowach i dyskusjach doszli do wniosku, że chcą zarazić swoją pasją innych, chcą podzielić się swoimi umiejętnościami i warsztatem aktorskim z ludźmi, którzy takich możliwości jak oni nie mają, którzy mają mniejsze szanse rozwoju z racji  mieszkania na wsi.

Wspólnie, ja – instruktor teatralny i oni – młodzi i pełni zapału - zastanawialiśmy się, jak zarazić pasją teatralną dzieci i młodzież na wsi i wtedy przypomniał nam się tekst Jana Dormana: "aby ludzie przychodzili do Teatru – Teatr powinien przychodzić do ludzi".

Dlatego chcemy podjąć, podczas wakacji, samodzielną, niezależną od miejsca, gdzie pracujemy na co dzień, akcję artystyczną „Wrośnij w to!” w wybranych wioskach województwa warmińsko – mazurskiego.Mówiła Edyta Machul, instruktor teatralny w CSE "Światowid".

Spróbują zarazić pasją teatralną, ale w akcji dotkną również innych dziedzin artystycznych. Poprzez projekt „Wrośnij w to!” chcą pokazać, że warto wrosnąć w sztukę.

Głównym miejscem działań będzie piękna malowniczo położona wieś Oleśno.

 

Plan działań:

14 lipca – 21 lipca 2012
inicjatywy artystyczne i warsztatowe w przestrzeni wiejskiej Oleśna

Młodzież z grupy "Skrupcie się” spędzi we wsi dziewięć dni, ucząc się samodzielności i odpowiedzialności za siebie, nocując w stodole, jedząc wspólne posiłki, prowadząc warsztaty  dla mieszkańców i równocześnie wraz z mieszkańcami uczestnicząc w warsztatach prowadzonych przez artystów.

Dzień I

Przyjazd grupy teatralnej „Skrupcie się” do Oleśna. Akcja happeningowa zapraszająca mieszkańców na wieczorny spektakl plenerowy „Złodziejka snów” oraz na warsztaty artystyczne zaplanowane na kolejne dni. Plenerowy spektakl „Złodziejka snów” w reż. Edyty Machul – to spektakl w wykonaniu grupy „Skrupcie się”.

Dzień II

To dzień działań z mieszkańcami, młodzieżą z Oleśna, która przyjdzie na warsztaty. Tego dnia odbędą się cztery rodzaje warsztatów: integracyjne, z zakresu arteterapii oraz szczudlarskie i robienia baniek.

Warsztaty integracyjne - podczas tych warsztatów grupa „Skrupcie się” będzie się integrowała i poznawała mieszkańców Oleśna.
Kolejnym krokiem będą warsztaty z zakresu arteterapii. Tematem przewodnim będą marzenia. A na koniec dnia grupa „Skrupcie się” będzie się mogła podzielić swoim doświadczeniem i poprowadzi warsztaty chodzenia na szczudłach i warsztaty robienia baniek
 

Dzień III

Kolejny dzień rozpocznie się warsztatami teatralnymi, podczas których grupa „Skrupcie się” będzie uczyła się odpowiedzialności za uczestników warsztatów i będzie się dzieliła swoim warsztatem teatralnym z młodzieżą z Oleśna. Będzie również czas na kontynuację warsztatów szczudlarskich i warsztaty baniek mydlanych. Są to umiejętności, które będą wykorzystane w działaniach projektowych np. podczas happeningów.

 Trzeciego dnia uczestnicy również pochylą się nad tematem marzeń. Podczas warsztatów z artystą plastykiem będą mogli namalować swoje marzenia na ścianach stodoły.  Dla dzieci i młodzieży będzie to szansa na wyrażenie siebie, szansa ekspresji twórczej poprzez działania plastyczne. Ponadto świadomość, iż jest to praca, która zostanie na dłużej i ubarwi przestrzeń wsi Oleśno będzie dla nich dodatkową motywacją, a po zakończeniu pracy, będzie źródłem satysfakcji.

Na koniec dnia spotkają się ze specjalistą białego śpiewu, który nauczy ich technik uwalniania głosu, a podczas cyklu warsztatów nauczy ich tradycyjnych pieśni, które zaprezentują ostatniego dnia warsztatów.  Ta umiejętność może być również wykorzystana w spektaklu końcowym lub w akcjach happeningowych.

Dzień IV

Oprócz kontynuacji warsztatów szczudlarskich i baniek, oprócz białego śpiewu, młodzież będzie miała szansę zmienić przestrzeń i wygląd wsi dzięki warsztatom instalacji przestrzennych. Tu również motywem przewodnim są marzenia. Zadaniem młodych ludzi będzie stworzyć instalacje artystyczne w różnych przestrzeniach wsi, tak by zaskoczyć niczego niespodziewajacych się przechodniów.

Tego dnia zaczyna się też okres już bardziej wytężonej i odpowiedzialnej pracy dla młodych ludzi. Rozpoczyna się cykl warsztatów teatru tańca i praca nad spektaklem.        

Dzień V

Kontynuacja warsztatów, ale ze świadomością celu – pracujemy, żeby ostatniego dnia pobytu w Oleśnie pokazać efekty pracy. Piątego dnia odbywają się warsztaty: instalacji przestrzennych, teatr tańca, biały śpiew.

Dzień VI

Warsztaty przygotowujące do spektaklu: teatr tańca, biały śpiew, szczudła i bańki.
Dodatkowo odbywają się warsztaty animacji poklatkowej. Warsztaty polegające na stworzeniu animacji na podstawie klatek, będących zdjęciami. Do zrobienia każdej klatki nieznacznie przekształca się obiekty lub przesuwa postacie. Po połączeniu około 2500 klatek animowane obiekty wyświetlane w formie filmu sprawiają wrażenie ruchu. Motywem przewodnim będą marzenia.

Dzień VII

Trwają warsztaty teatru tańca - przygotowania  do spektaklu oraz warsztaty białego  śpiewu. Tego dnia ruszają, których celem jest przygotowanie kostiumów i scenografii na spektakl. Uczestnicy dzielą się na grupy, jedni pracują nad etiudami do spektaklu, a inni budują koncepcje kostiumowo – scenograficzne. Dzięki temu mieszkańcy Oleśna uczą się od podstaw, jak wyglądają przygotowania do spektaklu.

Dzień VIII

Trwają warsztaty i przygotowania do wieczoru podsumowującego, warsztaty kostiumowo – scenograficzne, teatru tańca, białego śpiewu.

22 lipca
Wieczór artystyczny podsumowujący kilkudniową pracę

W ciągu dnia trwają warsztaty przygotowujące do wieczornego pokazu. Uczestnicy przygotowują akcję happeningową , dzięki której zaproszą mieszkańców na wieczór artystyczny. Podczas wieczoru mieszkańcy zobaczą:
- instalacje przestrzenne mówiące o marzeniach, a umiejscowione w wiosce, w wybranych przez uczestników projektu, miejscach, np. przy drodze do stodoły, miejsca wieczoru artystycznego
- spotkanie artystyczne w stodole i prezentacja fotografii dokumentujących pracę uczestników projektu
- prezentacja etiudy, która powstała na warsztatach animacji poklatkowej
- prezentacja pieśni, których uczestnicy nauczyli się podczas warsztatów białego śpiewu
 - spektakl plenerowy z elementami teatru tańca, który powstał podczas warsztatów
- puszczenie w niebo lampionów, na których uczestnicy i mieszkańcy Oleśna napiszą o swoich marzeniach
- na zakończenie koncert

23 lipca - 30 sierpnia
Prezentacja spektaklu w 4 wybranych wioskach powiatu elbląskiego i powiatów ościennych

wrzesień
Spotkanie we wrześniu w Oleśnie

Prezentacja dokumentu filmowego, który powstał podczas projektu.

Źródło: CSE "Światowid"
Daty wydarzeń:

14.7.2012 godz. 3:01 - 22.7.2012 godz. 3:01

Wrośnij w to!
Autor zdjęć: Jakub Kasin

Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to! Wrośnij w to!

Autor wpisu: Edyta Jasiukiewicz

Centrum Spotkań Europejskich
województwo: warmińsko-mazurskie, powiat: elbląski
82-300, Elbląg, Pl. Jagiellończyka 1
info@swiatowid.elblag.pl, 55 611 20 50
www.swiatowid.elblag.pl
Liczba odsłon: 1515
20.07.2012