Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim

Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim jest prężnie działającą placówką, zajmującą się tworzeniem i upowszechnianiem kultury. Ośrodek prowadzi wszechstronną działalność, kierując bogatą ofertę kulturalną do mieszkańców miasta i powiatu mińskiego.

Naszym podstawowym zadaniem jest edukacja poprzez sztukę, którą realizujemy zapewniając kontakt z wybitnymi zjawiskami kultury oraz wyspecjalizowane formy edukacji artystycznej.

Cyklicznie organizujemy wystawy malarstwa, spektakle teatralne dla dzieci i dorosłych, opery i operetki, koncerty, pokazy filmów, prelekcje historyczne. Nasze imprezy organizujemy nie tylko w sali kameralnej zabytkowego Pałacu Dernałowiczów, który jest siedzibą MDK, ale również w pałacowym amfiteatrze, dziedzińcu oraz w Parku Miejskim. W sezonie letnim odbywają się tam np. festiwale muzyczne, koncerty operowe i operetkowe, festyny, koncerty zespołów młodzieżowych i inne.

Miejski Dom Kultury jest organizatorem konkursów:

 • Zmagania o Pałacową Maskę (teatralny dla dzieci i młodzieży),
 • Warszawska Syrenka (recytatorski dla dzieci i młodzieży),
 • na ozdoby wielkanocne i bożonarodzeniowe (plastyczne),
 • Tęczowe Nutki (piosenka przedszkolna),
 • im. Kornela Makuszyńskiego (recytatorski),
 • Michaliny Chełmońskiej Szczepankowskiej (recytatorski),
 • Festiwal Zespołów Młodzieżowych

 

Najbardziej prestiżowymi wydarzeniami są Festiwal im. Jana Himilsbacha oraz Przegląd Piosenki Poetyckiej im. Piotra Skrzyneckiego. Imprezy od lat zajmują ważne miejsce na kulturalnej mapie Polski. Z pierwszą z nich związany jest Konkurs Absolutnie Frywolnych Etiud Literackich KAFEL, który ma charakter ogólnopolski oraz plebiscyt na najpopularniejszego aktora amatora - MONIDŁO. W ramach Festiwalu organizujemy także ogólnopolski konkursowy przegląd filmów niezależnych (Festiwal Offowego Kina Amatorskiego – FOKA). Natomiast Przegląd Piosenki Poetyckiej jest ogólnopolską, jedyną w kraju imprezą poświęconą pamięci Piotra Skrzyneckiego. Jej założeniem jest kształtowanie wrażliwości literackiej i muzycznej oraz popularyzacja piosenki poetyckiej i autorskiej. Program przeglądu obejmuje warsztaty wokalne, wystawy, przedstawienia teatralne, pokaz filmów, część konkursową oraz galę finałową połączoną z występem artystów Piwnicy pod Baranami. 

 

Ponadto jesteśmy organizatorami i współorganizatorami innych prestiżowych wydarzeń kulturalnych, m.in.:

 • Mazowieckiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych,
 • Festiwalu 4 M – Mińsk Mazowiecki Miastem Muzyki,
 • Nadsrebrzańskiej Nocy Świętojańskiej - Wianki
 • Pikniku profilaktycznego Mlekopije
 • Letniego Festiwalu Orkiestr Dętych.

 

Współorganizujemy obchody świąt państwowych oraz Dni Mińska Mazowieckiego. Współpracujemy z Miejską Biblioteką Publiczną i Muzeum Ziemi Mińskiej oraz z placówkami kultury i oświaty w regionie. Organizujemy również wiele imprez kulturalnych wspólnie ze stowarzyszeniami, m.in. Stowarzyszeniem Radość Trzeciego Wieku, Mińskim Towarzystwem Muzycznym, Towarzystwem Przyjaciół Mińska Mazowieckiego, Niezależną inicjatywą Kulturalną oraz Stowarzyszeniem Ścieki Nieskończoności i innymi.  

Do zadań MDK należy również edukacja kulturalna i artystyczna dzieci i młodzieży, wychowanie przez sztukę, a także tworzenie warunków do rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego oraz pobudzanie zainteresowania wiedzą i sztuką.
Zadania te realizujemy poprzez organizację warsztatów artystycznych. Miejski Dom Kultury prowadzi m.in. zajęcia baletowe, gry na instrumentach, plastyczne, decoupage, gimnastyczne, wokalne, taneczne, szachowe, fotograficzne, ceramiczne, modelarskie, teatralne, tańca hip-hop. Z myślą o dzieciach każdego roku organizujemy Zimowe i Wakacyjne pojedynki z nudą – dwutygodniowe zajęcia artystyczno – rekreacyjne, festyn na Dzień Dziecka oraz festyn Mikołaje są wśród nas.

Podczas organizowanych przez nas imprez artystycznych oraz kulturalno-edukacyjnych promujemy twórców z różnych dziedzin sztuki, lokalny dorobek artystyczny i zachęcamy do aktywnego udziału w tworzeniu kultury, co wpływa na integrację społeczności lokalnej.

 

Numery telefonów:

dyrekcja (25) 759-63-38

sekretariat, księgowość i zespół promocji (25) 758-39-17

pracownia plastyczna (25) 758-52-08 

Źródło: MDK Mińsk Mazowiecki

Autor wpisu: MDK Mińsk Mazowiecki

Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim
województwo: mazowieckie, powiat: miński
05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Warszawska 173
mdk@mdkmm.pl, (25) 758-39-17
http://mdkmm.pl
Liczba odsłon: 2073
22.07.2012