Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" im. prof. W. Dynowskiego, Warszawa

Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” (SPE) prowadzi działania lokalne, skierowane do mieszkańców Warszawy, oraz projekty ogólnopolskie, międzynarodowe i internetowe. Od 2010 roku współtworzy niezależne centrum kultury - Pracownia Duży Pokój. Projekt zgłoszony do Dorocznej Nagrody FRDL 2012 r.

SPE realizuje projekty z zakresu popularyzacji, badania i dokumentowania dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu lokalnego, w tym dziedzictwa, historii i tradycji Warszawy.
SPE powstało, by budować postawy otwartości i tolerancji, rozumienia własnej kultury, przełamywania stereotypów i umiejętności odczytywania kodów kulturowych i posługiwania się nimi, by wspierać pielęgnowanie dziedzictwa kulturowego, by pobudzać i wspierać twórcze inicjatywy lokalne mające na celu komunikację społeczną oraz by wspierać i uwrażliwiać na odbiór zjawisk kulturowych.
W 2011 SPE podejmowało działania, które wzmacniały więzi lokalne w Warszawie, zwiększały wiedzę warszawiaków na temat ich miasta, a pośrednio także pozytywnie kształtowały warszawską tożsamość.
Jedno z działań, popularyzacja wilanowskiego stroju ludowego, miało zwiększyć wiedzę na temat ludowych tradycji stolicy oraz stworzyć nową więź z miastem. Audioprzewodniki oprowadzające po mieście poprzez zwiększanie wiedzy o Warszawie i jej historii i mieszkańcach, zwiększają poczucie tożsamości lokalnej warszawiaków. Podobne cele były realizowane poprzez warsztaty dla uczniów w ramach których wzmacniana była ich wieź z Warszawą. SPE ma świadomość, że wiedza o miejscu zamieszkania, zwiększa zaangażowanie w sprawy lokalne, czyli kształtuje społeczeństwo obywatelskie, które dba o swoje najbliższe otoczenie. Jednocześnie wszystkie podejmowana działania mają wymiar działań wspólnotowych – dzięki temu kształtowane są indywidualne więzi między warszawiakami.

Efekty programu:

W ramach podejmowanych działań 200 osób obejrzało na żywo wilanowski strój ludowy, a 100 000 czytelników „Gazety Stołecznej” przeczytało o nim artykuł. 600 osób promuje haft wilanowski nosząc bawełnianą torbę z jego nadrukiem. To działanie zmieniło postrzeganie sztuki ludowej z elementu folkloru, na coś co ma związek ze współczesnością, nowoczesnością i atrakcyjnością, co jest wciąż modne i ciekawe.
Około 800 uczniów wzięło udział w warsztatach „Poszukiwacze warszawskich tradycji”, dzięki czemu zwiększyło swoją wiedzę o miejscu zamieszkania, a pośrednio także umocniło to więź z nim. Zostało przygotowanych 40 przewodników po warszawskich dzielnicach. Wszystkie one są do obejrzenia w internecie.
W przypadku audioprzewodników przez okres dwóch miesięcy 4000 osób skorzystało z możliwości ściągnięcia plików. We wspólnych spacerach organizowanych zimą wzięło udział 150 warszawiaków, ale w najbliższym czasie będą one kontynuowane. Adres „miejskasciezka.pl” cieszył się ogromną popularnością na Facebooku.

Działania prowadzone przez SPE pozwalają mieszkańcom w nowy sposób spojrzeć na Warszawę. Uczniowie nie tylko odkrywają tajemnice swojego miasta, ale też mają możliwość zobaczyć wartość miejsc sobie znanych, a często niedocenianych. Poprzez promocję haftu wilanowskiego SPE przywraca pamięć o ludowych tradycjach stolicy. Dzięki realizacji projektu, warszawiacy i warszawianki wiedzą o istnieniu stroju wilanowskiego. Możliwe, że pomoże to stworzyć nowy symbol stolicy, który w twórczy sposób można przetwarzać i wykorzystywać. Audioprzewodniki w nowy sposób angażują warszawiaków w poznawanie swojego miasta, a w przyszłości, przy pracy nad kolejnymi ścieżkami pozwolą zaangażować się w taki sposób, który pozwoli im na prezentację własnych historii.

Działania podejmowane przez SPE są związane ze współprowadzeniem niezależnego centrum kultury Pracownia Duży Pokój. Jest to przestrzeń, która jest nieodpłatnie udostępniana warszawiakom na realizację ich własnych inicjatyw społeczno-kulturalnych. By ułatwić realizację własnych inicjatyw, SPE wydało publikację „Akademia Rozwoju Animacyjnej Aktywności” i konsultuje różne inicjatywy społeczne. W 2011 roku w Dużym Pokoju odbyło się niemal 500 różnych inicjatyw. Konkretne projekty podejmowane przez SPE także wzmacniają lokalne aktywności. Uczniowie biorący udział w warsztatach są zachęcani do dalszych działań związanych z poznawaniem lokalnej historii, a warszawiacy sami skrzykują się, by zwiedzać miasto z audioprzewodnikami.

Źródło: Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" im. prof. W. Dynowskiego
Daty wydarzeń:

8.8.2012 godz. 10:38 - 10:38

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego

Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. prof. W. Dynowskiego
Stowarzyszenie "Pracownia Etnograficzna" im. prof. W. Dynowskiego
województwo: mazowieckie
Warszawa, ul. Żurawia 4
pracowniaetnograficzna@gmail.com, 0-22-621-10
http://etnograficzna.pl
Liczba odsłon: 1414
08.08.2012