Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu

Muzeum Guzików w Łowiczu, założone przez J. Rutkowskiego w 1997 r., przy pomocy guzików zapisuje zarówno znaczące wydarzenia historyczne jak i epizody z dziejów Polski i Europy. Projekt wyróżniony przez komisję Dorocznej Nagrody FRDL 2012 r.

Liczy się człowiek i jego guzik. Muzeum pozyskuje unikalne pamiątki związane z historycznymi i współczesnymi, wybitnymi postaciami nauki, kultury, polityki, sportu i innych dziedzin życia. Istotą działania muzeum oprócz rozbudowy kolekcji jest praca na rzecz popularyzacji muzealnictwa, kolekcjonerstwa i szeroko pojętej ochrony dóbr kultury. Muzeum nie prowadzi działalności zarobkowej, jego zbiory udostępniane są bezpłatnie. Wspiera przedsięwzięcia kulturalne, współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego, szkołami, placówkami kultury. Główne cele działalności Muzeum Guzików określa statut opracowany w 1999 r. Muzeum gromadzi, przechowuje, konserwuje i udostępnia dobra kultury polskiej i obcej w postaci guzików i przedmiotów z nimi związanych w zakresie: sztuki zdobniczej, technologii wyrobu, historii, rysunku, grafiki, malarstwa, literatury, etnografii i kultury masowej. Jacek Rutkowski za cel postawił sobie również pomoc innym muzeom w pozyskiwaniu eksponatów, zgodnie z ich profilem zbiorów. W niekonwencjonalny sposób łączy walory, a także unikalność kolekcji z dorobkiem kulturowym regionu, dzięki czemu wzmacnia poczucie lokalnej tożsamości.

Efekty projektu:

Wzrost popularności Łowicza, kojarzonego dotychczas przede wszystkim z kulturą ludową, to również efekty 15-letniej działalności Muzeum Guzików w Łowiczu. Dzięki podejmowanym inicjatywom gości ono na łamach prasy lokalnej i ogólnopolskiej, na portalach internetowych i w telewizji. Zainteresowanie kolekcją przekłada się również na wzrost liczby eksponatów, a także na udział w przedsięwzięciach coraz większej liczby uczestników.
MG jest bardzo popularne w Łowiczu i na terenie Ziemi Łowickiej, w jego działalność aktywnie angażuje się wielu mieszkańców miasta i regionu. Liczne publikacje ilustrujące działalność Muzeum, ukazujące się na bieżąco w mediach, są powodem do dumy lokalnej społeczności i motywują ją do współpracy z placówką. Podstawą rosnącego autorytetu MG jest m.in. konsekwencja działania, realizacja imprez cyklicznych, a także zaangażowanie w wiele przedsięwzięć kulturalnych, adresowanych do różnych grup wiekowych. Trwałym owocem działania nominowanego jest wykreowanie cyklicznej imprezy masowej „Noc Muzeów”, a także Dnia Guzika kojarzonego z Łowiczem i znajdującymi się w mieście zbiorami, gromadzonymi od lat przez Jacka Rutkowskiego.

Całokształt działalności nominowanego został wyróżniony Honorową Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2011 r. Starostwo Powiatowe w Łowiczu nadało Jackowi Rutkowskiemu Nagrodę im. Władysława Grabskiego za działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Działalność muzeum inspiruje lokalną społeczność do podejmowania różnego typu przedsięwzięć kulturalnych, o czym świadczy szerokie zaangażowanie m.in. w organizację Dnia Guzika. Obecność Muzeum Guzików w Łowiczu stanowi ważny punkt na mapie turystycznej kraju, co bezpośrednio przekłada się także na rozwój turystyki. Placówka znalazła się wśród trzech głównych atrakcji turystycznych województwa, wymienionych w książce pt. „Super Polska – Vademecum rekordów i ciekawostek" (wyd. Carta Blanca, 2010). Z perspektywy 15 lat działań nominowanego na tym polu, należy podkreślić jego osobiste zaangażowanie, konsekwencję działania, a także znaczenie MG dla lokalnej społeczności.

Działania nominowanego w zakresie inicjatyw podejmowanych przez Muzeum Guzików w Łowiczu mają znaczący wpływ na pobudzenie świadomości regionalnej, zainteresowanie historią i udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach kulturalnych. Firmowane przez MG działania są zachętą do czynnego uczestnictwa nie tylko w wystawach i pokazach, ale również w konkursach, wykładach oraz koncertach. Ważnym elementem działalności Muzeum są prowadzone cykle lekcji muzealnych i warsztatów, które cieszą się coraz większą popularnością, a także prowadzona przez Jacka Rutkowskiego działalność wydawnicza.

Źródło: Muzeum Guzików w Łowiczu
Daty wydarzeń:

1.8.2012 godz. 10:27 - 10:27

Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu

Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu Działalność Muzeum Guzików w Łowiczu

Autor wpisu: Jacek Rutkowski

Muzeum Guzików w Łowiczu
województwo: łódzkie
Łowicz, ul. Podrzeczna 18
mglowicz@poczta.onet.pl, 505799505
www.guzikowo.pl
Liczba odsłon: 1995
01.08.2012