Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie

Projekt skupiony wokół ratowania zniszczonego buldożerami na początku lat 70-tych zabytkowego starego cmentarza poniemieckiego z XIX wieku w Węgorzewie Koszalińskim na Pomorzu. Wyróżniony przez komisję Dorocznej Nagrody FRDL 2012 r.

Głównym celem przedsięwzięcia była budowa lapidarium i doprowadzenie do pojednania polskich i niemieckich mieszkańców, którzy związani są z Węgorzewem i do tej pory podchodzili do siebie nieufnie.
Aby ten cel wykroczył poza formuły oficjalnych pojednań realizowanych odgórnie, należało zaangażować do działań jak największą grupę miejscowych wolontariuszy, bo tylko to pozwalało na przełamanie stereotypu, „że co niemieckie to nie nasze”.
Dodatkowym celem było odblokowanie świadomości o historii swej „małej ojczyzny”, która na Ziemiach Odzyskanych w znikomym stopniu utożsamia się z dokonaniami mieszkańców przed 1945r. I przywrócenie miejscu pochówku należnej rangi.
Zintegrowanie mieszkańców niezależnie od pochodzenia i czasu zamieszkania w Węgorzewie.

Efekty projektu:

Uratowane zostały stare pomniki, a cmentarz został uporządkowany. Umożliwiło to powstanie Lapidarium, które jest najbardziej widocznym na zewnątrz, choć nie najważniejszym, elementem pracy wolontariuszy.
Najważniejszym rezultatem jest masowy wolontariat mieszkańców, który zintegrował różne generacje (młodzież i starszych), a także doprowadził do współpracy starych „wiejskich” mieszkańców - byłych rolników, z nowymi „miastowymi” mieszkańcami, którzy wybudowali się na wsi.
Ważne jest też i to, że w zbiórce publicznej uczestniczyły solidarnie wszystkie węgorzewskie domy.

Przez tę pracę udało się doprowadzić do prawdziwego pojednania Polaków i Niemców z Węgorzewa, którzy dotąd byli sobie nieznani i nieufni. Widocznym znakiem tego pojednania były łzy wzruszenia jednej i drugiej strony, podczas wspólnego świętowania.
Można powiedzieć, że "Ich" historia stała się częścią "Naszej" historii, cmentarz poniemiecki i cmentarz polski, stały się jednym cmentarzem. Pojawiała się szansa na zaleczenie ran, które zadała wojna jednej i drugiej stronie.
Węgorzewo pokazało innym miejscowościom jaką siłą jest wolontariat, który nawet bez posiadania funduszy pomaga realizować duże projekty w oparciu o własne siły. Co może być przyczynkiem do podobnych działań w wielu pomorskich wsiach, gdzie znajdują się zdewastowane stare cmentarze.
Cieszy to, że pojawiły się w Węgorzewie niemieckie autokary, które przywożą ludzi, którzy usłyszeli o naszej inicjatywie, co dowodzi, że to pojednanie nie było tylko incydentem.

Wspólne prace przy lapidarium zbliżyły różnych ludzi i dzięki temu umocniło się poczucie lokalnej wspólnoty. Pojawiły się nowe inicjatywy:
-młodzież chce reaktywować zespół piłkarski i odtworzyć boisko nie używane od 10 lat,
-mieszkańcy szykują się do rekultywacji zarośniętego stawu wiejskiego, wokół którego ma powstać park centralny,
-nowe osoby zgłosiły się do węgorzewskiego zespołu śpiewaczego „Złoty Dukat”.

Źródło: Aktywne Węgorzewo Koszalińskie
Daty wydarzeń:

27.7.2012 godz. 10:13 - 10:13

Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie

Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie Wspólne Pomorze, Węgorzewo Koszalińskie
Aktywne Węgorzewo - grupa wolontariuszy
województwo: zachodniopomorskie
Węgorzewo Koszalińskie, Węgorzewo 9
orsobruno@wp.pl, 606731741
http://aktywnewegorzewo.pl/
Liczba odsłon: 1478
27.07.2012