Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Multimedialna Izba Tradycji w Garbowie

Multimedialna Izba Tradycji w Garbowie powstała po to, aby wyszukiwać i pozyskiwać cenne i unikatowe eksponaty z terenu gminy i kraju świadczące o bogactwie i walorach oraz tożsamości Garbowszczyzny, a także stworzyć miejsce przeznaczone do gromadzenia i ekspozycji zbiorów.  Laureat Dorocznej Nagrody FRDL 2012r.

Izba ma ocalać ciekawe przedmioty i dokumenty znajdowanych u osób które nie znały wartości posiadanych rzeczy, katalogować, opisywać i inwentaryzować pozyskane eksponaty, ale też popularyzować i udostępniać społeczności lokalnej i gościom zgromadzone zasoby. Do zadań instytucji należą również edukacja reginalna, historyczna i przyrodnicza uczniów z terenu gminyi okolic, oraz dorosłych i turystów.

W zamierzeniu powstanie Multimedialnej Izby Tradycji w Garbowie ma przyczynić się do podniesienia świadomości lokalnej społeczności na temat bogactwa i walorów historycznych, kulturowych i przyrodniczych okolic Garbowa, uchronić przed zniszczeniem cenne pamiątki, opisać i udokumentować wiele mało znanych wydarzeń, postaci, dokumentów. Inicjatywa jest punktem wyjścia do dalszej działalności w sferze zachowania i pielęgnacji tradycji ludowej i dziedzictwa kulturowego Garbowszczyzny i okolic. Dzięki niej stworzone zostało miejsce na prezentację wyrobów rękodzieła Kół Gospodyń Wiejskich i zintegrowanych zostało wiele środowisk, zaś integracją najcenniejszą jest międzypokoleniowy dialog młodzieży i seniorów.

Efekty projektu:

Powstanie Izby Tradycji w Garbowie jest bardzo ważne dla lokalnego środowiska. Miejsce to - mimo, że nie posiada statusu prawnego muzeum - faktycznie stało się taką instytucją: tworzoną nadal przez pasjonatów, ale przy udziale zwykłych mieszkańców. Wysoki poziom i efekty pracy wolontariuszy MIT przede wszystkim Michała potwierdzają profesjonaliści: etnograf, pracownicy Muzeum Lubelskiego na Zamku, konserwatorzy muzealni, odwiedzający to miejsce. Goście odwiedzający MIT wpisujący się do księgi pamiątkowej są pełni uznania dla tej inicjatywy. Odzywają się do MIT-u ludzie z całego kraju, dzięki założonej stronie internetowej.

W tworzenie MIT i zbieranie eksponatów Michał zaangażował różne grupy społeczne i wiekowe: uczniów szkól, emerytów , koła gospodyń, księży, radnych, sołtysów, strażaków, urzędników samorządowych, nauczycieli, organizacje pozarządowe.
Efektem ożywienia lokalnego przy realizacji tej inicjatywy było założenie nowej organizacji- Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Inicjatyw Lokalnych i Oświatowych WEKTOR w Garbowie. Nastąpiła współpraca w nowych obszarach pomiędzy szkołami, parafią a samorządem.

Dzięki pomysłowi i inicjatywie młodego Garbowianina realizowane są zadania własne gminy w nowy, atrakcyjny i innowacyjny sposób, który łączy mieszkańców wokół wspólnych wartości. Nowa inicjatywa obywatelska ziściła się z pomysłu i zapału bardzo młodego człowieka, który upowszechnił i promuje dziedzictwo i rozwój kultury lokalnej.

Źródło: Multimedialna Izba Tradycji
Daty wydarzeń:

18.7.2012 godz. 15:45 - 15:45

Multimedialna Izba Tradycji

Multimedialna Izba Tradycji Multimedialna Izba Tradycji Multimedialna Izba Tradycji Multimedialna Izba Tradycji Multimedialna Izba Tradycji Multimedialna Izba Tradycji Multimedialna Izba Tradycji Multimedialna Izba Tradycji Multimedialna Izba Tradycji Multimedialna Izba Tradycji Multimedialna Izba Tradycji

Autor wpisu: Michał Wylaź

Multimedialna Izba Tradycji
województwo: lubelskie
Garbów, Garbów 28
http://mit.garbow.pl/
Liczba odsłon: 1887
17.07.2012