Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę!
Miasteczko Dobrej Energii to projekt, którego finał 3 VI będzie wyjątkowym wydarzeniem polegającym na rozmieszczeniu w parku wokół CSW artystycznych namiotów jako „działów sztuki” będących zarówno terenem akcji artystycznych, jak i interaktywną ekspozycją obiektów powstałych przy udziale publiczności, pod kierunkiem artystów i animatorów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki współczesnej.
W niedzielę 3 czerwca 2012r. od 11 do 17 w parku przed Zamkiem Ujazdowskim odbędzie się kilkanaście akcji.
Autorzy działań:
- Anna Bargiel i Cecylia Malik Rezerwat przyrody – miasto
- Jacek Bąkowski Linia mojego losu
- Grzegorz Borkowski Samoorganizacja – samorealizacja
- Janusz Byszewski Okupuj sztukę!
- Monika Drożyńska Wyhaftuj się
- Leszek Karczewski, Barbara Kaczorowska, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk Daj się okupować!
- Małgorzata Niedzielko Słońce w słoikach
- Maria Parczewska Układanka
- Jarosław Perszko i Paweł Dudko Oddech
- Dorota Podlaska Flower Power
- Jadwiga Sawicka Wytwarzanie formy
- Agata Tecl i Szymon Kobylarz Światło – zrób to sam
Od lat w pobliżu Zamku Ujazdowskiego powstają miasteczka protestu. Ulice wypełniają namioty, powiewają flagi i transparenty, słychać okrzyki, hasła, swoistą muzykę manifestacji. Każdy protest ma własną strukturę, wytwarza swoiste rytuały, język, gramatykę zachowań. Bunt, niezgoda, oburzenie, żądania, eskalacja agresji. Sytuacje, którymi żywią się i politycy, i media.
Zaanektowane przez wojnę słowo okupuj – ma jednak i inne konotacje. Okupowanie – to po prostu zajmowanie miejsca, wypełnianie.Znaczy też: urzędować, używać, zamieszkiwać, pozostawać i obejmować w posiadanie.
Projekt Miasteczko Dobrej Energii poprzez hasło okupuj sztukę wykorzystuje właśnie to odwrotne do potocznego znaczenie - sytuację wykorzystania społecznej przestrzeni do artystycznych, pozytywnych spotkań, wyzwalania dobrych emocji, kreatywności, refleksji i współdziałania.
Projekt realizowany jest przez Fundację Sztuka i Współczesność we współpracy z LET CSW i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Anna Bargiel i Cecylia Malik Rezerwat przyrody – miasto
Potraktowałyśmy miasto, a szczególnie teren wokół CSW jako rezerwat przyrody z określonymi gatunkami roślin i zwierząt. Powstało centrum badawcze jako połączenie gabinetu osobliwości z galerią sztuki. Wraz z publicznością doceniliśmy park wokół Zamku.
Jacek Bąkowski Linia mojego losu
To próba graficznego przedstawienia tego, co w naszym życiu dzieje się za sprawą przypadku – stąd udział przypadkowych przechodniów i wyciąganie przez nich kamieni z koszyka.
Owe kamienie ponumerowane parami pozwalają wyznaczyć kolejne punkty łączone linią.
Grzegorz Borkowski Samoorganizacja – samorealizacja
Autorskie transparenty stały się materiałem do tworzenia własnych, często zaskakujących
wypowiedzi, będących kompilacja słów użytych w rozwieszonych w przestrzeni parku banerów.
Janusz Byszewski Okupuj sztukę
Ogólne hasło okupowania sztuki nabiera sensu poprzez odpowiedzi uczestników akcji na pytanie – czym jest dla nich sztuka?
Monika Drożyńska Wyhaftuj się
Cykliczna akcja w trakcie której powstaje tkanina, której współautorem jest publiczność. Każdy haftuje na niej swoje frustracje i złości. Praca będzie gotowa, gdy słowa zaczną tracić swoją czytelność, stając się abstrakcyjnym gobelinem.
Leszek Karczewski, Barbara Kaczorowska, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk Daj się okupować
Akcja odtwarza cztery historyczne działania sztuki współczesnej, w których obecny jest element dobrowolnej okupacji artysty przez sztukę. Poświecenie czasu sztuce odbywa się na zasadzie totalnego oddania: to sztuka decyduje za człowieka, ile wymaga uwagi. Inspiracje: John Cage, 4`33``, 1952
Jackson Pollock, Drip painting, 1940-1956
Joseph Beuys, W jaki sposób wyjaśnić obrazy martwemu zającowi, 1965
John Lennon i Yoko Ono, Bed-In for Peace, 1969.
Małgorzata Niedzielko Słońce w słoikach
Spiżarnia pełna różnorodnych marzeń, smaków i zapachów. Zamknięte w słoikach fantazje o wakacjach, podróżach, ważnych sprawach.
Maria Parczewska Układanka
Akcja odwołuje się do naszych refleksji dotyczących domu, które przybrały formę ogromnych puzzli. Pojawiła się szansa połączenia indywidualnych, wielopokoleniowych głosów w przestrzenną całość.
Jarosław Perszko, Paweł Dudko Oddech
Wydech każdej osoby zamknięty w pojedynczym woreczku i opatrzony numerem unosi się pod sufitem dzięki torebce z helem. Kolejny numer wynika z odliczania po jednym od ogólnej liczby Polaków (dane z ostatniego spisu powszechnego) Nastrój stanu nieważkości dzięki lustrzanej podłodze i kolekcji oddechów w ”stanie zawieszenia.”
Dorota Podlaska Flower Power
Kwiaty niosą ze sobą wiele znaczeń symbolicznych i pozytywnej energii. Kwiat wetknięty w lufę karabinu przyniósł zjawisko „flower power“, stał się symbolem pokojowego oporu wobec militarnej siły. Kwiaty pomagają wyrazić uczucia i zawsze odgrywały wielką rolę w kontaktach międzyludzkich. Warsztat przypomni zapomnianą już „mowę kwiatów“, popularny sposób wyrażania emocji i przekazywania sekretnych wiadomości, szczególnie w czasach wiktoriańskich.
Jadwiga Sawicka Wytwarzanie formy
Opakowanie małych przedmiotów - znalezionych, przynoszonych – i opatrywanie ich naklejką z cytatem z Gombrowicza, nadaje im jednolita formę. Przedmioty tracą indywidualność za cenę włączenia w obszar sztuki.
Agata Tecl, Szymon Kobylarz Światlo – zrób to sam
Zainspirowani projektami typu "Zrób to sam", chcielibyśmy stworzyć
instalację świetlną bez użycia prądu. Istnieje możliwość stworzenia "baterii z ziemi", co udowodniliśmy wraz z uczestnikami działania.
3.6.2012 godz. 2:00 - 2:00
Autor wpisu: Janusz Byszewslki
województwo: mazowieckie
Warszawa, Jazdów 2
let@csw.art.pl
http://csw.art.pl