Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę!

Miasteczko Dobrej Energii to projekt, którego finał 3 VI będzie wyjątkowym wydarzeniem polegającym na rozmieszczeniu w parku wokół CSW artystycznych namiotów jako „działów sztuki” będących zarówno terenem akcji artystycznych, jak i interaktywną ekspozycją obiektów powstałych przy udziale publiczności, pod kierunkiem artystów i animatorów reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki współczesnej.

 

W niedzielę 3 czerwca 2012r. od 11 do 17 w parku przed Zamkiem Ujazdowskim odbędzie się kilkanaście akcji.

Autorzy działań:

 • Anna Bargiel i Cecylia Malik Rezerwat przyrody – miasto
 • Jacek Bąkowski Linia mojego losu
 • Grzegorz Borkowski Samoorganizacja – samorealizacja
 • Janusz Byszewski Okupuj sztukę!
 • Monika Drożyńska Wyhaftuj się
 • Leszek Karczewski, Barbara Kaczorowska, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk Daj się okupować!
 • Małgorzata Niedzielko Słońce w słoikach
 • Maria Parczewska Układanka
 • Jarosław Perszko i Paweł Dudko Oddech
 • Dorota Podlaska Flower Power
 • Jadwiga Sawicka Wytwarzanie formy
 • Agata Tecl i Szymon Kobylarz Światło – zrób to sam

 Od lat w pobliżu Zamku Ujazdowskiego powstają miasteczka protestu. Ulice wypełniają namioty, powiewają flagi i transparenty, słychać okrzyki, hasła, swoistą muzykę manifestacji. Każdy protest ma własną strukturę, wytwarza swoiste rytuały, język, gramatykę zachowań. Bunt, niezgoda, oburzenie, żądania, eskalacja agresji. Sytuacje, którymi żywią się i politycy, i media.

Zaanektowane przez wojnę słowo okupuj – ma jednak i inne konotacje. Okupowanie – to po prostu zajmowanie miejsca, wypełnianie.Znaczy też: urzędować, używać, zamieszkiwać, pozostawać i obejmować w posiadanie.

Projekt Miasteczko Dobrej Energii poprzez hasło okupuj sztukę wykorzystuje właśnie to odwrotne do potocznego znaczenie - sytuację wykorzystania społecznej przestrzeni do artystycznych, pozytywnych spotkań, wyzwalania dobrych emocji, kreatywności, refleksji i współdziałania.

Projekt realizowany jest przez Fundację Sztuka i Współczesność we współpracy z LET CSW i finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Anna Bargiel i Cecylia Malik Rezerwat przyrody – miasto
Potraktowałyśmy miasto, a szczególnie teren wokół CSW jako rezerwat przyrody z określonymi gatunkami roślin i zwierząt. Powstało centrum badawcze jako połączenie gabinetu osobliwości z galerią sztuki. Wraz z publicznością doceniliśmy park wokół Zamku.

Jacek Bąkowski Linia mojego losu
To próba graficznego przedstawienia tego, co w naszym życiu dzieje się za sprawą przypadku – stąd udział przypadkowych przechodniów i wyciąganie przez nich kamieni z koszyka.
Owe kamienie ponumerowane parami pozwalają wyznaczyć kolejne punkty łączone linią.

Grzegorz Borkowski Samoorganizacja – samorealizacja
Autorskie transparenty stały się materiałem do tworzenia własnych, często zaskakujących
wypowiedzi, będących kompilacja słów użytych w rozwieszonych w przestrzeni parku banerów.

Janusz Byszewski Okupuj sztukę
Ogólne hasło okupowania sztuki nabiera sensu poprzez odpowiedzi uczestników akcji na pytanie – czym jest dla nich sztuka?

Monika Drożyńska Wyhaftuj się
Cykliczna akcja w trakcie której powstaje tkanina, której współautorem jest publiczność. Każdy haftuje na niej swoje frustracje i złości. Praca będzie gotowa, gdy słowa zaczną tracić swoją czytelność, stając się abstrakcyjnym gobelinem.

Leszek Karczewski, Barbara Kaczorowska, Katarzyna Mądrzycka-Adamczyk  Daj się okupować
Akcja odtwarza cztery historyczne działania sztuki współczesnej, w których obecny jest element dobrowolnej okupacji artysty przez sztukę. Poświecenie czasu sztuce odbywa się na zasadzie totalnego oddania: to sztuka decyduje za człowieka, ile wymaga uwagi. Inspiracje: John Cage, 4`33``, 1952
Jackson Pollock, Drip painting, 1940-1956
Joseph Beuys, W jaki sposób wyjaśnić obrazy martwemu zającowi, 1965
John Lennon i Yoko Ono, Bed-In for Peace, 1969.

Małgorzata Niedzielko Słońce w słoikach
Spiżarnia pełna różnorodnych marzeń, smaków i zapachów. Zamknięte w słoikach fantazje o wakacjach, podróżach, ważnych sprawach.

Maria Parczewska Układanka
Akcja odwołuje się do naszych refleksji dotyczących domu, które przybrały formę ogromnych puzzli. Pojawiła się szansa połączenia indywidualnych, wielopokoleniowych głosów w przestrzenną całość.

Jarosław Perszko, Paweł Dudko Oddech
Wydech każdej osoby zamknięty w pojedynczym woreczku i opatrzony numerem unosi się pod sufitem dzięki torebce z helem. Kolejny numer wynika z odliczania po jednym od ogólnej liczby Polaków (dane z ostatniego spisu powszechnego) Nastrój stanu nieważkości dzięki lustrzanej podłodze i kolekcji oddechów w ”stanie zawieszenia.”

Dorota Podlaska Flower Power
Kwiaty niosą ze sobą wiele znaczeń symbolicznych i pozytywnej energii. Kwiat wetknięty w lufę karabinu przyniósł zjawisko „flower power“, stał się symbolem pokojowego oporu wobec militarnej siły. Kwiaty pomagają wyrazić uczucia i zawsze odgrywały wielką rolę w kontaktach międzyludzkich. Warsztat przypomni zapomnianą już „mowę kwiatów“, popularny sposób wyrażania emocji i przekazywania sekretnych wiadomości, szczególnie w czasach wiktoriańskich.

Jadwiga Sawicka Wytwarzanie formy
Opakowanie małych przedmiotów - znalezionych, przynoszonych – i opatrywanie ich naklejką z cytatem z Gombrowicza, nadaje im jednolita formę. Przedmioty tracą indywidualność za cenę włączenia w obszar sztuki.

Agata Tecl, Szymon Kobylarz Światlo – zrób to sam
Zainspirowani projektami typu "Zrób to sam", chcielibyśmy stworzyć
instalację świetlną bez użycia prądu. Istnieje możliwość stworzenia "baterii z ziemi", co udowodniliśmy wraz z uczestnikami działania.

Źródło: Laboratorium Edukacji Twórczej
Daty wydarzeń:

3.6.2012 godz. 2:00 - 2:00

Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę! Miasteczko Dobrej Energii

Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę! Miasteczko Dobrej Energii Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę! Miasteczko Dobrej Energii Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę! Miasteczko Dobrej Energii Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę! Miasteczko Dobrej Energii Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę! Miasteczko Dobrej Energii Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę! Miasteczko Dobrej Energii Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę! Miasteczko Dobrej Energii Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę! Miasteczko Dobrej Energii Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę! Miasteczko Dobrej Energii Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę! Miasteczko Dobrej Energii Miasteczko Dobrej Energii. Okupuj sztukę! Miasteczko Dobrej Energii

Autor wpisu: Janusz Byszewslki

Laboratorium Edukacji Twórczej Centrum Sztuki Współczesnej
województwo: mazowieckie
Warszawa, Jazdów 2
let@csw.art.pl
http://csw.art.pl
Liczba odsłon: 1771
25.05.2012