Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Dziecięca Estrada Folkloru, Kielce

Przegląd od lat organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach jest konfrontacją dziecięcych zespołów folklorystycznych. Ma za zadanie przedstawienie folkloru jako ciekawej formy edukacji i zabawy. Celem przedsięwzięcia jest rozbudzenie u dzieci zainteresowania regionalnymi tradycjami ludowymi.

W zabawie mogą brać udział zespoły, które w swoim repertuarze mają tańce i przyśpiewki ludowe, zespoły śpiewacze wykonujące śpiewki świętokrzyskie oraz soliści. Impreza skierowana jest też do zespołów obrzędowych, które prezentują obrzędy i zwyczaje naszego regionu oraz szkolnych zespołów teatralnych odtwarzających w formie widowiska ludowe zwyczaje i zabawy dziecięce.

Tematyka prezentowanych scenek sięga zawsze do bogatej obrzędowości ludowej, w której występują dzieci. Mogą prezentować tradycyjnych kolędników, przedstawiać topienie marzanny czy zwyczaje andrzejkowe. Kanwą widowisk mogą być także prace gospodarskie, w polu, domu i zagrodzie, w których znaczący udział pełniły dzieci. Widowiska mogą pokazywać również gry i zabawy dziecięce. Strój i rekwizyty na scenie służyć mają odtworzeniu realiów przeszłości. W widowiskach tych niezwykle ważna jest warstwa słowna, wyjaśniająca sens zachowań naszych przodków. Istotna jest również rola tańców w obrzędach.

Na Dziecięcą Estradę Folkloru zapraszamy w niedzielę, 22 kwietna, o godz. 10.00 do sali koncertowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Źródło: Portal Informacji Kulturalnej woj. świętokrzyskiego
Daty wydarzeń:

31.3.2012 godz. 2:00 - 1.4.2012 godz. 2:00

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego
województwo: świętokrzyskie, powiat:
Kielce, ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
wdk@wdk-kielce.pl, (041) 365 51 00
www.wdk-kielce.pl
Liczba odsłon: 699
20.04.2012

Zobacz także:

Warsztaty rodzinne - Galeria Zachęta, Warszawa

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki zaprasza na warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie "Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904-1944". Odbędą się one w najbliższą niedzielę z podziałem na trzy grupy wiekowe.

Szkolenie: Jak animować przestrzeń społeczną seniorów?, Wrocław

Instytut Edukacji Społecznej zaprasza osoby pracujące z seniorami: pracowników organizacji pozarządowych, trenerów, animatorów, pedagogów, wolontariuszy na bezpłatne szkolenie realizowane w ramach Dolnośląskiego Programu Profesjonalizacji Wolontariatu: "Jak animować przestrzeń społeczną seniorów? Jak promować wolontariat wśród seniorów i jak pracować z grupami 60+?". Zajęcia odbędą się w dniach 18 - 20 czerwca 2012 we Wrocławiu.

Otwarte warsztaty Grupy Literackiej Sylaba, Kraków

Grupa literacka SYLABA skupia ponad 25 osób. Są w niej m.in. architekt, prawnicy,nauczyciele,romanistka, kulturoznawca,studenci UJ, AGH, Uniwersytetu Pedagogicznego, a także młodzież I, III i XII LO. Piszą wiersze, literacką prozę, a na comiesięcznych warsztatach w każdy 3.czwartek miesiąca dyskutują o wierszach własnych oraz zjawiskach ,fascynacjach i wydarzeniach literackich.