Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Dziecięca Estrada Folkloru, Kielce

Przegląd od lat organizowany przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach jest konfrontacją dziecięcych zespołów folklorystycznych. Ma za zadanie przedstawienie folkloru jako ciekawej formy edukacji i zabawy. Celem przedsięwzięcia jest rozbudzenie u dzieci zainteresowania regionalnymi tradycjami ludowymi.

W zabawie mogą brać udział zespoły, które w swoim repertuarze mają tańce i przyśpiewki ludowe, zespoły śpiewacze wykonujące śpiewki świętokrzyskie oraz soliści. Impreza skierowana jest też do zespołów obrzędowych, które prezentują obrzędy i zwyczaje naszego regionu oraz szkolnych zespołów teatralnych odtwarzających w formie widowiska ludowe zwyczaje i zabawy dziecięce.

Tematyka prezentowanych scenek sięga zawsze do bogatej obrzędowości ludowej, w której występują dzieci. Mogą prezentować tradycyjnych kolędników, przedstawiać topienie marzanny czy zwyczaje andrzejkowe. Kanwą widowisk mogą być także prace gospodarskie, w polu, domu i zagrodzie, w których znaczący udział pełniły dzieci. Widowiska mogą pokazywać również gry i zabawy dziecięce. Strój i rekwizyty na scenie służyć mają odtworzeniu realiów przeszłości. W widowiskach tych niezwykle ważna jest warstwa słowna, wyjaśniająca sens zachowań naszych przodków. Istotna jest również rola tańców w obrzędach.

Na Dziecięcą Estradę Folkloru zapraszamy w niedzielę, 22 kwietna, o godz. 10.00 do sali koncertowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach.

Źródło: Portal Informacji Kulturalnej woj. świętokrzyskiego
Daty wydarzeń:

31.3.2012 godz. 2:00 - 1.4.2012 godz. 2:00

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego
województwo: świętokrzyskie, powiat:
Kielce, ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
wdk@wdk-kielce.pl, (041) 365 51 00
www.wdk-kielce.pl
Liczba odsłon: 730
20.04.2012

Zobacz także:

Świętokrzyski Kongres Organizacji Pozarządowych 2015

Serdecznie zapraszamy na Świętokrzyski Kongres Organizacji Pozarządowych 2015 organizowany w ramach projektu pt. „Świętokrzyskie organizacje pozarządowe w sieci współpracy”, który odbędzie się dnia 18 czerwca br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Projekt realizowany jest w partnerstwie, którego liderem jest Stowarzyszenie Integracja i Rozwój a partnerami Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu i Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg”. Kongres pod nazwą „Czy organizacje mogą działać efektywniej?” jest podsumowaniem działań projektu. Do udziału zapraszamy liderów i przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu województwa oraz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego i samorządów lokalnych. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 czerwca.

 

Nowy wymiar Questingu

Początki questinqu w Polsce datuje się na 2007 rok – wówczas powstały pierwsze ścieżki z zagadkami, które czerpiąc z rodzimych podchodów szybko zyskały uznanie w kręgach ośrodków turystycznych. Po ponad ośmiu latach tworzenia ścieżek, rozwijania teorii questingu i opisywania sposobów jego tworzenia, wreszcie zaczęto sięgać po rozwiązania, które zapewniają nowe technologie.

Ludowa Akademia Dziedzictwa

Ludowa Akademia Dziedzictwa to program mający na celu twórcze wykorzystanie oraz upowszechnianie dorobku kultury ludowej, przede wszystkim sztuki, za pomocą nowoczesnych środków.