Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

ABC Gallery

ABC Gallery działa od 1992 roku. Zajmujemy się sztuką współczesną. W kręgu zainteresowań galerii leży zarówno klasyka współczesności (szczególnie ci artyści, którzy debiutowali w czasie bliskim I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w 1948 roku), jak i odkrycia i osiągnięcia twórców młodego pokolenia.

ABC Gallery działa od 1992 roku. Zajmujemy się sztuką współczesną. W kręgu zainteresowań galerii leży zarówno klasyka współczesności (szczególnie ci artyści, którzy debiutowali w czasie bliskim I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w 1948 roku), jak i odkrycia i osiągnięcia twórców młodego pokolenia. Dlatego też działania galerii koncentrują się na realizacji dwóch równolegle prowadzonych projektów.

 

Pierwszy z nich to cykl Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego. Składają się na niego retrospektywne prezentacje wybitnych osobowości polskiej sztuki ostatniego 50-lecia. Każda ekspozycja obejmuje od 100 - 250 dzieł artysty, od prac bardzo wczesnych do obrazów z ostatnich lat. Staramy się pozyskiwać zarówno najsłynniejsze dzieła, wiele razy eksponowane na wystawach w Polsce i zagranicą, jak i mniej znane prace, niejednokrotnie pokazywane po raz pierwszy od lat. Obrazy artystów prezentowanych w ramach cyklu znajdują się również w stałej ofercie galerii. Dotychczas w cyklu „Mistrzowie…” prezentowani byli m.in.: Jan Tarasin, Jerzy Tchórzewski, Janina Kraupe, Kazimierz Mikulski, Mariusz Kruk, Andrzej Bednarczyk.

Towarzyszące wystawom monograficzne albumy zawierają wybór ok.100 - 120 reprodukcji, teksty krytyczne oraz szczegółową notę biograficzną i bibliograficzną w wersji polskiej i angielskiej. Albumy są w stałej sprzedaży w siedzibie ABC Gallery, w internetowym sklepie magazynu Art&Business, oraz w wybranych księgarniach (m.in. Zachęta w Warszawie, Muzea Narodowe w Krakowie i Poznaniu). W 2001 r. cykl został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury RP.

 

Drugi z realizowanych w ABC Gallery projektów to promocja artystów młodego pokolenia. W ramach tego cyklu każdego roku zapraszamy do współpracy kilku wybranych twórców, których prace są odtąd regularnie prezentowane na wystawach i publikowanych przez galerię katalogach. W ABC Gallery debiutowali artyści o znaczącym i uznanym dziś dorobku, m.in. Ignacy Czwartos, Wojciech Głogowski.

 

Od kilku lat ABC Gallery realizuje też cykl problemowych wystaw zbiorowych, poruszających – w szerokim kontekście wypowiedzi artystów różnych pokoleń – dylematy i pytania, jakie niesie współczesność. Ostatnie takie realizacje to wystawa „Fantomy i fetysze” (2009) i „Silence, please!” (2011) z udziałem A. Bednarczyka, S. Brzoski, M. Chlandy, S. Gierowskiego, W. Łazarczyka, Koji Kamoji, J. Sempolińskiego i S. Sobczaka, pokazywana w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie i w ABC Gallery w Poznaniu.

W 2011 roku ABC Gallery przeniosła swoją siedzibę na ul. Koszalińską 15, nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu. Zmiana lokalizacji umożliwia rozszerzenie działalności galerii o projekty związane z rezydencjami artystów, plenerami i warsztatami z zakresu różnych dziedzin sztuk wizualnych (video-art, fotografia, malarstwo, działania przestrzenne) adresowanych do szerokiego grona kreatywnych odbiorców.

W 2002 roku ABC Galery zajęła II miejsce w ogólnopolskim rankingu galerii tygodnika "Polityka",
w kategorii galerie prywatne.

Źródło: ABC Gallery
ABC Gallery
Autor zdjęć: ABC Gallery

ABC Gallery ABC Gallery ABC Gallery ABC Gallery

Autor wpisu: ABC Gallery

ABC Gallery
województwo: wielkopolskie, powiat: , gmina: Poznań
60-480, Poznań, ul.Koszalińska 15
galeria@abcgallery.pl, 605 446 182
www.abcgallery.pl
Liczba odsłon: 1110
11.04.2012