Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Zaproś kawałek świata do swego domu

Od 20 czerwca do 3 lipca we Wrocławiu i Szczecinie odbędzie się spotkanie artystycznych grup dziecięcych z całego świata w ramach Brave Kids. Jest to już trzecia edycja tego przedsięwzięcia i tak jak w latach ubiegłych organizatorzy poszukują wolontariuszy chętnych ugościć dzieci w swoich domach, w których młodzi artyści spędzą czas pomiędzy warsztatami. W tym roku zaproszonych jest 18 grup z różnych części świata m.in. z Gruzji, Chin, Zimbabwe, Ugandy, Tanzanii, Norwegii i Czech.

Brave Kids powstał inspirowany wrocławskim „Brave Festival – Przeciw wypędzeniom z kultury”. Festiwal ten prezentuje artystów ginących kultur - dając im głos, przyczynia się do ich przetrwania. Idea edukacyjnego projektu Brave Kids jest równie szlachetna. Artystycznie zaangażowane dzieci zapraszane są z różnych części świata, z tych ubogich, targanych klęskami żywiołowymi, tragicznymi doświadczeniami historyczno-społecznymi, ale też z tych wysoko rozwiniętych - borykających się z problemami samotności, wykluczenia społecznego i niskim poczuciem własnej wartości. Pomysłodawcy wierzą, że sztuka potrafi przełamywać i przezwyciężyć traumatyczne przeżycia i wyzwolić z niszczących ograniczeń.

„Założeniem warsztatów Brave Kids jest zasada „Kids teach Kids” (dzieci uczą dzieci)” – mówi Anastazja Korczak, pomysłodawczyni i dyrektor programu edukacyjnego Brave Kids. „W ten sposób uczniowie stają się nauczycielami - muszą poukładać i pogrupować swoje umiejętności, rozłożyć je na elementy możliwe do przekazania innym. Rok temu przyjechały do nas dzieci romskie z Czech, swoją umiejętność tańca i śpiewu traktowały  jak coś zupełnie pospolitego. Dopiero w  kontaktach z innymi uświadomili sobie, że posiadają niezwykłe poczucie rytmu i dar, który mogą przekazać innym. Pomogło im to, zbudować poczucie własnej wyjątkowości i wartości. Artystyczni liderzy-pedagodzy prowadzący warsztaty” – dodaje – „jedynie umiejętnie stymulują proces wymiany umiejętności i dbają aby przebiegał on spójnie”.  

Jednym z najważniejszych elementów Brave Kids jest animacja lokalnego środowiska. Przed przyjazdem dzieci odbywają się szkolenia z komunikacji międzykulturowej dla wolontariuszy chcących ugościć małych brave’owiczów. Sam fakt ich trzynastodniowego (20.06-03.07) pobytu u rodzin stanowi lekcję szczodrości, cierpliwości i praktycznej nauki dialogu pełnego tolerancji, możliwości realnego zetknięcia i skonfrontowania swoich przyzwyczajeń i postaw w obcowaniu z żywym przedstawicielem kultur świata. Organizatorzy szukają odpowiedzialnych ludzi, którzy chcieliby stać się tzw. „rodziną Brave Kids” i pokazać dzieciom polską gościnność. Brave Kids można także wspomóc finansując dzieciom wizy lub paszporty, a także organizując im wizyty dentystyczne lub okulistyczne.

„W tym roku zaprosiliśmy znacznie więcej dzieci niż w latach ubiegłych, dlatego zmieniła się formuła warsztatów” – mówi Iwona Frydryszak, koordynatorka Brave Kids. „Na początku dzieci zostaną rozdzielone na trzy grupy tak, by proces pracy był najbardziej efektywny. Przez pierwsze trzynaście dni energia Brave Kids rozleje się na trzy lokalne społeczności Wrocławia i Szczecina. Warsztaty wraz ze spektaklem, w którym zaprezentowani zostaną przedstawiciele każdego uczestniczącego państwa, odbywać się będą we wrocławskim klubie Formaty na Muchoborze Wielkim i w namiocie cyrkowym rozstawionym na Brochowie. Równolegle pięć grup dziecięcych powędruje aż do budynków Inkubatora Kultury w Szczecinie”.

Następnie ponad 130 uczestników przeniesie się do dolnośląskich Krośnic, gdzie przygotuje spektakl finałowy. Zostanie on zaprezentowany podczas finału 8 edycji Brave Festival.

„Krośniccy mieszkańcy nie mają możliwości obcowania z ludźmi innych kultur, znają ich jedynie z telewizji” – twierdzi dyrektor CETSu Joanna Monasterska – „przyjazd tylu dzieci różnych narodowości może sprawić, że mieszkańcy przestaną myśleć stereotypowo. Takie spotkanie to najlepsza lekcja międzykulturowości i tolerancji, jaką mogę sobie wyobrazić”.

„Brave Kids umożliwia spotkanie dzieciom z najróżniejszych części świata, które będzie niezapomnianym przeżyciem ich dzieciństwa” – reasumuje Anastazja Korczak. „Równocześnie stanowi okazję dla Polaków, by zaprosić kawałek świata do swojego domu. Gorąco zachęcam do skorzystania z tej wyjątkowej okazji”.    

Więcej: www.bravekids.eu

Źródło: Brave Kids
Daty wydarzeń:

11.4.2012 godz. 3:01 - 30.5.2012 godz. 3:01

Brave Kids 2010 - spektakl finałowy
Autor zdjęć: Joanna Stoga

Brave Kids 2010 - spektakl finałowy Brave Kids 2010 - spektakl finałowy Brave Kids 2010 - spektakl finałowy Brave Kids 2010 - spektakl finałowy Brave Kids 2010 - spektakl finałowy Brave Kids 2010 - spektakl finałowy Brave Kids 2010 - spektakl finałowy
Brave Kids
Autor zdjęć: John Kenny

Autor wpisu: Karol Gołaj

Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła
województwo: dolnośląskie, powiat:
50-155 Wrocław, Pukrynieg 1
www.bravefestival.pl/kids
Liczba odsłon: 1601
11.04.2012