Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Inspirator obywatelski 2.0 czyli pracowniczy wolontariat kompetencji z wykorzystaniem internetu

Kontynuując pomysł promowania idei i narzędzi nieformalnej edukacji obywatelskiej, który Instytut Spraw Publicznych zaczął realizować, wydając w 2011 roku pierwszą edycję Inspiratora obywatelskiego (poradnika nieformalnej edukacji obywatelskiej dedykowanego bibliotekom publicznym), tym razem postanowiliśmy poświęcić uwagę wolontariatowi. A dokładniej rzecz ujmując, jego specyficznej odmianie – pracowniczemu wolontariatowi kompetencji. Tego właśnie dotyczy Inspirator 2.0.

U podstaw tego podręcznika leży przekonanie, że poprzez połączenie dwóch idei – wolontariatu i społecznego zaangażowania biznesu, można skutecznie uczyć obywatelskości. Jednocześnie, Inspirator 2.0 ma na celu zasygnalizowanie, że wolontariat pracowniczy nie musi się realizować li tylko poprzez jednorazowe akcje pomocy na rzecz wybranej organizacji pozarządowej, społeczności, czy wyjazdy integracyjne w trakcie których spełniane są różnego rodzaju dobre uczynki. Firmy i ich pracownicy mogą zaoferować coś więcej – swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte w pracy w biznesie. Na tym polega właśnie pracowniczy
wolontariat kompetencji.

Podkreślmy przy tym jeszcze jeden ważny aspekt – Internet. Pracowniczy wolontariat kompetencji, z różnych względów (braku świadomości firm, że w ten sposób mogłyby skutecznie budować swój potencjał, czy ograniczonych możliwości zaangażowania samych pracowników, którzy mogliby dzielić się swoimi kompetencjami) jest najsłabiej rozwiniętym w Polsce typem wolontariatu. Jednak dzięki wykorzystaniu e-narzędzi – mobilnych aplikacji na smartfony, komunikatorów, internetowych, forów, czy blogów, etc. można stymulować rozwój tego rodzaju aktywności.


Inspirator 2.0 ma zatem ambicje wypełnić co najmniej kilka funkcji. Jego celem jest opisanie, czym jest w istocie pracowniczy wolontariat kompetencji i jakie ma znaczenie w kontekście kształtowania postaw obywatelskich; ukazanie uwarunkowań jego rozwoju w Polsce (zarówno barier, jak i aspektów sprzyjających) oraz zachęcenie inicjatorów i beneficjentów tego rodzaju aktywności do pełniejszego wykorzystania jej potencjału.

Ze Słowa wstępnego Grzegorza Makowskiego

 

SPIS TREŚCI

  1. Słowo wstępne 4
  2. W stronę zakorzenionego społecznie pracowniczego wolontariatu kompetencji 6
  3. Lista ekspertów uczestniczących w okrągłych stołach nt. pracowniczego wolontariatu kompetencji 19
  4. Jak zorganizować program pracowniczego wolontariatu kompetencji? 20
  5. Inspirowanie do wolontariatu pracowniczego 30
  6. Pracowniczy wolontariat kompetencji a Internet – przykłady konkretnych działań 38
  7. Programy pracowniczego wolontariatu kompetencji wypracowane przez uczestników okrągłych stołów 50
  8. Chcesz dowiedzieć się więcej – internetowe źródła dalszych informacji 56

 

Źródło: Instytut Spraw Publicznych
www.isp.org.pl/inspirator/
red. Filip Pazderski
Instytut Spraw Publicznych, 2012
Inspirator obywatelski 2.0 - PDF publikacji
Liczba odsłon: 1574
05.04.2012