Akcja Sztuki > Nowe
AKCJA SZTUKI > NOWE to festiwal nowej sztuki. Pole swoistej artystycznej konfrontacji wielopokoleniowego środowiska twórczego tyszan z dziełami polskiej sztuki nowoczesnej, z pracami uznanych przez krytykę sztuki artystów, znanych nie tylko w kraju, ale także szeroko poza jego granicami. Odbywała się w Tychach od 01.12.2010 do 31.01.2011.
Ekspozycje zrealizowane w ramach projektu łączyły dzieła sztuki najnowszej z dziełami klasyków awangardy. Udostępnione prace reprezentowały różne nurty artystyczne w sztuce ostatnich stu lat. Ich autorzy uczestniczyli i uczestniczą w najważniejszych światowych pokazach sztuki (Biennale w Wenecji), są zapraszani do renomowanych galerii sztuki nowoczesnej (MoMA).
Każde prezentowane dzieło było ważnym punktem odniesienia i drogowskazem w dżungli sztuki najnowszej.
PUBLICZNOŚĆ
Poprzez Akcję Sztuki> Nowe sztuka najnowsza (alei i nowa w przeszłości) zaistniała w Tychach - publiczność zareagowała na artystyczne propozycje i została dopuszczona do głosu. Były dyskusje i polemiki, ich uczestnicy przekonali się, że o sztuce można i warto rozmawiać.
Wydarzenia przygotowywały widzów do świadomego i aktywnego uczestnictwa w kulturze, dostarczały narzędzi rozumienia i krytycznego osądu sztuki, stymulowały gotowość podejmowania rozmowy i polemiki, a bezpośredni kontakt z twórcami umożliwiał uzyskiwanie odpowiedzi na pytania jakie prowokowały dzieła.
NOWE > MIASTO
„Poszczególne prace, gdy znajdują się w jednej przestrzeni, z natury rzeczy korespondują z sobą, wchodzą w relacje, zazębiają, oddziałują wzajemnie na siebie. Ich relacja może być antagonistyczna bądź komplementarna, gdyż mimo iż dzielą (łączą) jedną przestrzeń, każda z prac prezentuje przecież swoją indywidualność.”[1] Pokazywane w obiektach modernistycznego (socjalistycznego) miasta uzmysławiały widzom, że równoczesność i równoważność zjawisk jest cechą naszych czasów. Obiekty stare współistnieją z nowoczesnymi, a NOWE bezceremonialnie posługuje się starym nie tylko w obrębie własnej kultury, ale także importując wzorce.
Projekt przypomina o tyskiej plastyce, o kolekcjach sztuki w palcówkach edukacyjnych i „zielonej osi” – unikatowej przestrzeni publicznej (www.zielona-os.tychy.pl).
Wydarzenia projektu rozbudziły artystyczne potrzeby wielu widzów. Większość widzów po raz pierwszy miała bezpośredni kontakt ze sztuką najnowszą. Formuła KOEGZYSTENCJI uprzystępniła wydarzenia, pozwoliła pokazać istotę różnic pomiędzy tym, co klasyczne i nowe, promować tyszan poza Tychami, innych artystów w Tychach (wystawy połączone – tyszanie i nie-tyszanie).
Artyści przeniknęli do świadomości odbiorców. Projekt jest dla nich poligonem doświadczalnym.
Trzy pola uczestnictwa w Akcji Sztuki >Nowe:
Działania społeczne.
Jednym z celów projektu jest integracja wielopokoleniowego środowiska twórczego Tychów oraz integracja twórców z mieszkańcami miasta, a także włączenie młodzieży tyskich szkół w działania związane z organizacją wystawy.
Działania artystyczne.
To dwa miesiące dobrej sztuki w tyskich galeriach sztuki, instytucjach kultury i innych miejscach. Część prac prezentowanych podczas projektu stanie się częścią kolekcji Muzeum Miejskiego w Tychach, inne zaś na stałe pozostaną w przestrzeni miejskiej miasta.
Działania edukacyjne
- Edukacja artystyczna i estetyczna. Artyści uczestniczący w projekcie zapoznają odbiorców ze swoim warsztatem, z metodami i artystycznymi motywacjami. Wystawom towarzyszyły publikacje pozwalające odbiorcom sztuki poszerzyć wiedzę o sztuce, oraz rozwinąć własne umiejętności artystyczne. Głównym celem edukacji przez sztukę jest tworzenie warunków, które stymulują odbiorcę do poznawania, przeżywania i przetwarzania świata po to, aby tworzyć własny system wartości.
- Edukacja ekonomiczna – to struktura projektu i wzorce promowane przez Akcję Sztuki > Nowe, metody i środki kreowania wartości ekonomicznej w oparciu o sztukę, sposoby wykorzystywania potencjału artystów biorących w udział w projekcie i ich sztuki z korzyścią dla wszystkich stron.
- Edukacja medialna – miała formę warsztatów dziennikarskich. Ich uczestnicy wykonywali zadania biura prasowego Akcji Sztuki.
Koordynator: Beata Wąsowska, www.beatawasowska.pl
Czas trwania: 2 miesiące [01.12.2010 - 31.01.2011]: łącznie 61. tygodni, (wystawy były otwierane co pięć dni 1; 5; 10 itd. Każdego miesiąca, były dostępne w tym samym czasie w różnych punktach miasta i przestrzeniach wystawienniczych).
AKCJONARIUSZE
- Artyści: czołówka polskich artystów młodego i średniego pokolenia, klasycy polskiej sztuki
- Goście: wybitni przedstawiciele nauki i kultury (min. Krzysztof Siwczyk, Maciej Melecki, dr Łukasz Guzek, dr Piotr Zawojski i inni).
WYSTAWY
- MUZEUM SZTUKI ZDEPONOWANEJ – Robert Kuśmirowski.
- KARTONTEKA – Bogdan Korczowski, Tadeusz Kantor.
- NOWE RZECZY – Bogdan Kosak, Gabriela Kiełczewska-Słowikowska;
- WIDZENIE - Bartosz Palej.
- KSIĄŻKA POMIĘDZY KSIĄŻKAMI – Anna Czech.
- PRZEKRACZANIE [Nie bez Kozyry]– Beata Wąsowska.
- ARCHINOTATNIK – Janusz A. Włodarczyk.
- SIGNUM TEMPORIS:
- KrewPoety –Lech Majewski.
- Klasycy współczesności: Jerzy Bereś, Jan Berdyszak, Edward Dwurnik, Andrzej Gieraga, Edward Hantulik, Tadeusz Kantor, Piotr C. Kowalski, Natalia lach-Lachowicz, Zenon Moskwa, Adam Myjak, Jerzy Nowosielski, Maria Pinińska-Bereś, Jacek Rykała, Zygmunt Stuchlik, Andrzej Szczepaniec, Andrzej Urbanowicz, Ryszard Winiarski.
- OD NOWA PRZESTRZENI – kurator Łukasz Guzek. Anna Kutera, Adam Klimczak, Sławomir Sobczak.
- OKA-LECZENIE - Liberatura – Katarzyna Bazarnik, Zenon Fajfer oraz Maciej Melecki, Krzysztof Siwczyk, Krzysztof Bartnicki.
- NOWE POKOLENIE TYSKICH ARCHITEKTÓW - Robert Skitek oraz Szymon Bańka, Maciej Dyląg, Marta Hausman, Łukasz Łyduch, Robert Wilczok.
WARSZTATY
Warsztaty artystyczne
Uczestnicy warsztatów poznali w sposób praktyczny nowe techniki artystyczne oraz współczesny warsztat artysty plastyka. Podczas trwania II edycji projektu odbyły się następujące warsztaty przybliżające ich uczestnikom zagadnienia sztuki najnowszej, oraz twórczość zaproszonych artystów:
- OBIEKTY NIEMOŻLIWE - warsztaty inspirowane pracami Tadeusza Kantora - prowadzenie Monika Targiel, Galeria Sztuki Miriam.
- KARTONTEKA - warsztaty inspirowane „Kartonteką” Bogdana Korczowskiego – spotkanie z artystą - Galeria Sztuki Miriam.
- NOWE RZECZY – dzień otwarty w studio ceramiki artystycznej Gabrieli Kiełczewskiej-Słowikowskej.
- NOWE we wnętrzu użyteczności publicznej – prowadzenie Paweł Dulski, galeria SEMAR.
- SZTUKA KOLAŻU – prowadzenie Helena Golda-Błahut, klub osiedlowy ORION.
- INFORMEL czyli sztuka i przypadek - prowadzenie Agnieszka Czyżewska, MUZEUM MIEJSKIE.
- SIGNUM TEMPORIS - oprowadzanie po wystawie, Beata Wąsowska, MUZEUM MIEJSKIE.
Warsztaty dziennikarskie
I LO Im. L. Kruczkowskiego w Tychach, pod kierunkiem Małgorzaty Młynarczyk.
Warsztaty dziennikarskie to równocześnie biuro prasowe Akcji. Prowadzili je dziennikarze, artyści i nauczyciele akademiccy. W kilkuosobowych zespołach przygotowywano notatki o wydarzeniach ASN. Wybrane i sprawdzone teksty publikowano na stronach www. Tematy spotkań:
- INFORMACJA A PUBLICYSTYKA - prowadzenie Magdalena Ślawska.
- TERMINATOR - Słowa i frazy kluczowe sztuki współczesnej - prowadzenie Beata Wąsowska .
- WYWIAD - prowadzenie Magdalena Ślawska
- SZTUKA MÓWIENIA O SZTUCE, dziennikarstwo radiowe – prowadzenie Ewa Niewiadomska, szefowa redakcji kultury Radio Katowice
- FELIETON – prowadzenie Jarosław Jędrysik, redaktor naczelny Tygodnika Echo.
- RECENZJA – prowadzenie Arkadiusz Trzebuniak.
Prócz warsztatów odbyły się trzy przeglądy filmowe i dwa panele dyskusyjne:
KINO>NOWE Przegląd pokazywał rezultaty łączenia porządków: plastycznego z filmowym, dynamicznego ze statycznym, myślenia filmowego z zapleczem intelektualnym tradycyjnie rozumianej sztuki. Poszukiwania filmowców, którzy nie poprzestają na popularnej formie kinowej. Kino to dziś zaledwie przystanek na drodze medium filmowego i choć ciemne, wyciszone pomieszczenia i wygodne fotele sprzyjają skupieniu na ruchomych obrazach bardziej niż huczące zapętlonymi obrazami sale wystawiennicze, kino nie wyczerpuje potencjału filmu. Z publicznością rozmawiali: dr Agnieszka Nieracka, dr hab. Piotr Zawojski. Spotkanie przygotowała i prowadziła Agnieszka Wąsowska.
Źródło: Miejskie Centrum Kultury1.12.2010 godz. 2:01 - 31.1.2011 godz. 2:01


























































































































































Autor wpisu: Beata Wąsowska
województwo: śląskie, powiat: , gmina: Tychy
43-100 Tychy, Boh. Warszawy 26
mck@umtychy.pl, 32 327 02 90
www.kultura.tychy.pl, www.akcjasztuki.pl