Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Piper-Jasiński: „Śledztwo" w historii

Zrealizowany w 2010 roku na terenie miasteczka Kowal na Kujawach projekt miał być próbą dotarcia do prawdziwych losów jego okupacyjnego burmistrza Niemca Ottomara Pipera-Jasińskiego, a za jego sprawą dać początek spotkaniu z historią w ogóle, zmierzenia się z odciętymi i pozostawionymi w Kowalu sprawami lokalnej świadomości historycznej i różnorodności etnicznej, a także pomóc zniwelować negatywne stereotypy, ciągle jeszcze krążące wokół Niemców.

Przedwojenny Kowal nie różnił się od wielu innych polskich miasteczek – stanowił mieszankę ludności polskiej, żydowskiej i niemieckiej. Dziś po dawnych mniejszościach narodowych pozostał jedynie zapomniany cmentarz niemiecki, resztki kirkutu i wspomnienia najstarszych mieszkańców miejscowości. W kolejnym projekcie, który fundacja Ari Ari zrealizowała na terenie Kowala, postanowiono dotrzeć do tych właśnie opowieści – przede wszystkim po to, by dowiedzieć się czegoś o Ottomarze Piperze.


Do współpracy zaproszono przede wszystkim ludzi młodych – uczniów szkół średnich i studentów. Pod kierownictwem miejscowego historyka Jerzego Giergielewicza przygotowywali oni kwerendy na podstawie materiałów z archiwów naukowych i domowych zbiorów kowalan, a także przeprowadzali wywiady z mieszkańcami miasteczka. Zwieńczeniem tych działań jest wydana przez Fundację Ari Ari książka pt. Piper-Jasiński. „Śledztwo w historii”, w której znalazły się m.in. przeprowadzone wywiady. Na temat dawnego burmistrza Kowala został także stworzony film edukacyjny.


Postać Ottomara Pipera-Jasińskiego stała się kołem zamachowym przywracania pamięci o zbiorowości niemieckiej, widzianej nie tylko przez pryzmat hitleryzmu. Dodatkowe działania obejmowały także wielką renowacją niemieckiego cmentarza ewangelickiego, dokonaną przez mieszkańców Kowala i okolic.


Projektowi towarzyszył cały szereg warsztatów adresowanych do wszystkich mieszkańców Kowala:

  • warsztaty języka niemieckiego
  • lekcje protestantyzmu
  • warsztaty tkackie
  • warsztaty fotograficzne
  • zajęcia dające praktyczne wskazówki jak przeprowadzić wywiad lub odnowić starą fotografię

 

Dla najmłodszych została także zorganizowana gra terenowa „Śladami Ottomara Pipera”, a młodzież na zakończenie projektu stworzyła własną wystawę fotograficzną, której towarzyszyła muzyka gitarowa i emisja powstałego filmu dokumentalnego. Na rynku w Kowalu została utworzona także druga wystawa – w całości skonstruowana z zebranych przedwojennych zdjęć.


Projekt Piper-Jasińki był ważnym, choć nie pierwszym głosem w dyskusji o tożsamości historycznej w Kowalu. Fundacja Ari Ari już wcześniej organizowała akcje na terenie miasteczka (m.in. I nastała cisza… Rakutowo na Kujawach czy 1300. Żydzi w Kowalu) i wracała do niego także po zakończeniu projektu poświęconego mniejszości niemieckiej. Obecnie realizowany jest kolejny projekt pt. Kurenda –teatr z rąk do rąk, którego pierwszym owocem jest wystawienie w Galerii Kujawskiej w Kowalu przedstawienia Puste Noce.


Projekt Piper-Jasiński. „Śledztwo” w historii stanowił także część ogólnopolskiego programu Seniorzy w akcji, zrealizowanego przy pomocy Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Źródło: Fundacja Ari Ari
Daty wydarzeń:

1.5.2010 - 31.12.2010

Piper / Jasiński

Piper / Jasiński Piper / Jasiński Piper / Jasiński Piper / Jasiński Piper / Jasiński Piper / Jasiński Piper / Jasiński Piper / Jasiński

Autor wpisu: Justyna Marcinkowska

Fundacja Ari Ari
województwo: kujawsko-pomorskie, powiat: m. Bydgoszcz
85-858 Bydgoszcz, T. Boya-Żeleńskiego 6/77
ariari@ariari.org, 668 28 99 15
http://www.ariari.org
Liczba odsłon: 1867
14.02.2012