Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"Sielce architektów" - wystawa i debata, Warszawa

30 stycznia br. o godz. 19.00 w hallu głównym budynku Agory zostanie otwarta wystawa wieńcząca projekt „Sielce Architektów”. Na ekspozycję składają się plansze z propozycjami rozwiązań przestrzeni publicznych Dolnego Mokotowa – Sielc oraz efekty równolegle prowadzonych warsztatów z mieszkańcami. Wystawie towarzyszyć będzie debata dotycząca partycypacji społecznej w procesie kształtowania przestrzeni miejskich.

„Sielce Architektów” to pierwszy tego typu projekt realizowany w obrębie jednej dzielnicy Warszawy. Organizatorami są: Pracownia Kompozycji Urbanistycznej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Partnerstwo dla Mokotowa „Moje Sielce” oraz Stowarzyszenie Twórcze Zderzenia. Wystawa oraz debata ma zachęcić do wspólnego dialogu, zwrócić uwagę na udział społeczności lokalnej w procesie kreowania przestrzeni miejskiej.

Autorami prac są studenci ostatniego roku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którzy po konsultacjach z mieszkańcami zinwentaryzowali i zaprojektowali przestrzeń publiczną dzielnicy. Młodzi architekci wzięli udział w spotkaniu z varsavianistką – specjalistką od historii Sielc oraz lokalnymi działaczami, którzy wprowadzili ich w kontekst społeczny dzielnicy. W ten sposób zebrali informacje o specyfice miejsca i jego mieszkańców. Równolegle odbyły się warsztaty kreatywne pt.: „Indywidualna przestrzeń publiczna”, podczas których mieszkańcy mieli możliwość sformułować osobiste oczekiwania wobec ich ulubionych miejsc na Sielcach, a zarazem skonfrontować się z projektami studentów.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie debata zatytułowana „Przepisy na przestrzeń publiczną” skupiona wokół pytania: jak mieszkańcy mogą wpływać na przestrzeń dzielnicy? Punktem wyjścia do dyskusji będzie projekt „Sielce Architektów” jako spotkanie doświadczeń mieszkańców z wizją architektów. Konfrontacja wzajemnych oczekiwań będzie wstępem do szerszej dyskusji o potrzebach przestrzennych miasta. W debacie wezmą udział eksperci stykający się z materią stołecznej przestrzeni publicznej na co dzień. Zaproszeni goście przedstawią pozytywne przykłady rozwiązań w kontekście projektowania urbanistycznego, inicjatyw oddolnych i praw mieszkańców. Następnie odbędzie się otwarta dyskusja.

Obecnie w Polsce programy nauczania na wydziałach architektonicznych i planowania przestrzennego nie uwzględniają konsultacji społecznych. Projekt ma na celu upowszechnienie idei partycypacji społecznej jako niezbędnego etapu projektowania jak najlepszych rozwiązań przestrzennych, adekwatnych do potrzeb lokalnej społeczności.

Debata odbędzie się 4 lutego w godz. 12.00-14.30 w siedzibie Teatru Baza na ul. Podchorążych 39.

Debacie towarzyszą warsztaty architektoniczne dla najmłodszych o godz.10.00.

Wystawa w hallu Agory na ul. Czerskiej 8/10 potrwa do 12 lutego.


Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.

 

Źródło: Moje Sielce
Daty wydarzeń:

30.1.2012 godz. 1:00 - 12.2.2012 godz. 1:00

Sielce Architektów

Sielce Architektów Sielce Architektów Sielce Architektów Sielce Architektów Sielce Architektów
Pracownia Kompozycji Urbanistycznej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Partnerstwo dla Mokotowa „Moje Sielce", Stowarzyszenie Twórcze Zderzenia
województwo: mazowieckie, powiat: m. st. Warszawa
Warszawa, ul. Czerska 8/10
karolina.witowska@gmail.com, 609 494 311
www.mojesielce.pl
Liczba odsłon: 1483
19.01.2012