Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

"Historia mówiona" - program i archiwum Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN"

W archiwum Programu „Historia Mówiona” Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” znajdują się wspomnienia 1 350 osób. To unikatowy zbiór relacji mówionych dotyczących Lublina i Lubelszczyzny od dwudziestolecia międzywojennego po czasy współczesne. Główne tematy poruszane w trakcie rozmów to: życie codzienne, szkolnictwo, wielokulturowość, II wojna światowa, Holokaust, stosunki polsko-żydowskie w okresie II wojny światowej, opozycja polityczna i niezależny ruch wydawniczy w PRL, życie kulturalne.

W dotychczasowej internetowej bazie relacji mówionych www.tnn.pl/himow.php dostępnych jest obecnie ponad 5 700 fragmentów relacji (tekstowych, audio i wideo). Relacje te przenoszone są obecnie ze starej bazy, działającej od 1998 roku, do Biblioteki Multimedialnej Ośrodka funkcjonującej w systemie dLibra biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/collectiondescription?dirids=198 Każda relacja opisana jest zgodnie ze standardem metadanych Dublin Core. Pliki tekstowe prezentowane są w postaci wygodnych dla czytelników PDF-ów. Jest to działanie bez precedensu. Nikt wcześniej nie próbował na taką skalę wykorzystywać dLibry i Dublin Core do opisywania zbiorów oral history. Należy podkreślić, iż migrowane relacje są największą tego typu kolekcją udostępnioną w internecie w Polsce.

W bibliotece cyfrowej dostępne będą nie tylko fragmenty relacji, ale również fotografie świadków historii, ich biogramy i streszczenia relacji mówionych, a także materiały konograficzne ze zbiorów świadków historii, niepublikowane wspomnienia, pamiętniki, itp. Warto zaznaczyć, iż system dLibra umożliwia kompleksowe udostępnianie informacji o nagraniu, a internauta będzie mógł zorientować się na jaki temat jest dana relacja poprzez system słów kluczowych, i dotrzeć do innych podobnych.

Relacje mówione w Bibliotece Multimedialnej Ośrodka będą także dostępne w wyszukiwarce Federacji Bibliotek Cyfrowych (fbc.pionier.net.pl) – skupiającej polskie biblioteki cyfrowe oraz w portalu Europeana (www.europeana.eu), umożliwiającym dostęp do europejskich zbiorów bibliotecznych i archiwalnych.

Więcej na temat Programu Historia Mówiona www.historiamowiona.tnn.pl

Kontakt:

Tomasz Czajkowski Program "Historia Mówiona"

Źródło: kultura.lublin.eu
Daty wydarzeń:

16.1.2012 godz. 15:02 - 15:02

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
województwo: lubelskie, powiat: m. Lublin
20-112 Lublin, ul. Grodzka 21
tomekcz@tnn.lublin.pl, (081) 532 58 67
www.historiamowiona.tnn.pl
Liczba odsłon: 2205
16.01.2012