Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Warsztaty "Podziel kwadrat"

Warsztaty projektowe (II etap konkursu architektonicznego "Podziel kwadrat") odbędą się w Domu Kultury INSPIRO w Podłężu w dniach 14 i 15 stycznia 2012.

Uczestnicy zakwalifikowani do tego etapu będą razem z codziennymi użytkownikami domu kultury eksplorować przestrzeń budynku. Pod okiem specjalistów – zaproszonych tutorów postarają się poczuć, poznać i zmierzyć wnętrze budynku.

Warsztaty mają stać się urzeczywistnieniem idei partycypacji społecznej w projektowaniu architektonicznym. Niewielka skala projektu pozwala na czynne zaangażowanie w myślenie o przyszłości INSPIRO osób, które z tego miejsca korzystają. Współuczestnictwo ma stać się początkiem dla wytworzenia poczucia odpowiedzialności za wspólnie tworzoną „przestrzeń dla kultury”.

PROGRAM WARSZTATÓW


14 stycznia 2012 – dzień pierwszy


POCZUJ PRZESTRZEŃ I
warsztat dla młodzieży i dorosłych oraz zaproszonych projektantów
godz. 14.00 – 15.30

Podczas warsztatów spróbujemy odnaleźć się w przestrzeni, w której stworzone zostaną niecodzienne warunki utrudniające poruszanie się i naturalne zachowania. Przestrzeń, którą pozornie znamy na pamięć, stanie się zaskakującym miejscem, trudnym i nieznanym. Postaramy się na nowo zbudować w nim płaszczyznę komunikacji. Wspólnie postaramy się odnaleźć drogę dla przekazywanej informacji i porozumieć się w niecodziennych, utrudnionych warunkach.

Warsztat poprowadzą Edyta Ołdak i Magda Jurek ze Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie” i grupy projektowej GANG Design.


DLACZEGO CHIŃCZYCY LUBIĄ KWADRATY? PIKTOGRAMY I TANGRAMY.
warsztat dla dzieci 5-6 lat (warsztat towarzyszący)
godz. 14.00 – 16.00

Uwaga mali odkrywcy! Stary Chińczyk wysłał do Inspiro sekretną wiadomość. Możemy zdradzić tylko tyle, że poszukuje odważnych dzieci, które nie boją się wyruszyć w tajemniczą i pełną niespodzianek podróż w poszukiwaniu chińskiego skarbu. Jeśli nie boicie się chińskiego strażnika, biegacie szybciej niż wschodni wiatr, a jedzenie pałeczkami to dla was łatwizna zapraszamy na warsztaty Dlaczego Chińczycy lubią kwadraty? Piktogramy i Tangramy.

W świat tangramowej zabawy zaprasza bardzo chińska duszą grupa NOBO design.


LE PETIT CABANON – CZYLI JAK POMIEŚCIĆ CAŁY DOM NA 13m²?
warsztat dla dzieci 7-11 lat (warsztat towarzyszący)
godz. 14.00 – 16.00

Narysuj na podłodze kwadrat o boku 3,66 m. A teraz wejdź do środka i wyobraź sobie, że to jest całe Twoje mieszkanie. Mieszkanie, nie pokój. Musisz tu pomieścić kuchnię, łazienkę, miejsce do spania i do nauki… Na warsztatach zmierzymy się z trudnym zadaniem zaprojektowania wnętrza „Le Petit Cabanon”. Zobaczymy również przykłady innych domów w wersji XXS.

Warsztat poprowadzi Anna Komorowska (pracownia k.)


POZNAJ PRZESTRZEŃ
warsztat dla rodzin i zaproszonych projektantów
godz. 16.00 – 17.30

Na warsztaty badania przestrzeni oprócz wybranych projektantów zapraszamy dzieci i rodziców. Wspólnie spróbujemy odkryć na nowo nasz dom kultury, znaleźć w nim swoje ulubione miejsce, wydzielić swój własny kawałek podłogi INSPIRO. Pomóż nam poznać przestrzeń!

Warsztat poprowadzi architekt Karol Langie.


POCZUJ PRZESTRZEŃ II
warsztat dla instruktorów INSPIRO i zaproszonych projektantów
18.00 – 19.30

Podczas warsztatów spróbujemy zdefiniować indywidualne i wspólne potrzeby i odczucia uczestników względem przestrzeni. Stworzymy kod, za pomocą którego będziemy określać, wykreślać i dzielić dany nam obszar penetracji. Potraktujemy przestrzeń INSPIRO jak poligon doświadczalny, pole starć, negocjacji i kompromisów. Spróbujemy wytyczyć granice prywatne i odnaleźć podzbiory miejsc wspólnych. Wszystko to za pomocą koloru i zespołowego działania.

Warsztat poprowadzą Edyta Ołdak i Magda Jurek ze Stowarzyszenia „Z Siedzibą w Warszawie” i grupy projektowej GANG Design.


15 stycznia 2012 – dzień drugi


POZNAJ PRZESTRZEŃ
Warsztat dla dzieci 5-6 lat i zaproszonych projektantów
Godz. 10.00 – 11.30

Poszukiwani architekci i urbaniści!
Na warsztaty budowania miasta we wnętrzu naszego domu kultury zapraszamy dzieci oraz projektantów. Razem podejmiemy próbę rozplanowania tkanki urbanistycznej, wyznaczenia kwartałów i ulic. Zbuduj z nami INSPIROwy Babilon!

Warsztat poprowadzi architekt Karol Langie.


ZBUDUJ PRZESTRZEŃ
Warsztat dla rodzin i zaproszonych projektantów
Godz. 12.00 -14.00

System pracy warsztatowej jest w projektowaniu architektonicznym często wykorzystywany. Do wspólnego szukania możliwości zmian w przestrzeni INSPIRO zapraszamy dzieci, rodziców i projektantów, aby wspólnie zastanowić się nad pierwszymi koncepcjami aranżacji naszego domu kultury. Zapraszamy do zmierzenia się z pracą na makiecie INSPIRO. Zbuduj przestrzeń domu kultury!


ZBUDUJ PRZESTRZEŃ II
Warsztaty dla zaproszonych projektantów / ewaluacja
Godz. 14.00 – 18.00

Warsztaty z projektantami rozpocznie podsumowanie warsztatów rodzinnych i omówienie przemyśleń z wspólnej pracy z użytkownikami Inspiro. Na bazie wyłonionych rozwiązań i pomysłów projektanci w podgrupach spróbują bardziej szczegółowo opracować poszczególne zagadnienia – strefy funkcjonalne. Wszystkie rozwiązania zostaną pokazane w jednej makiecie – efekcie warsztatów, który nie będzie oczywiście stanowił spójnej koncepcji i konkretnej projektowej propozycji, a jedynie kompilację różnych sposobów myślenia i odpowiedź na funkcjonalne potrzeby użytkowników.

Warsztaty WWAA poprowadzą Natalia Paszkowska, Marcin Mostafa, Boris Kudlička

Źródło: Podziel kwadrat
Daty wydarzeń:

14.1.2012 godz. 1:00 - 15.1.2012 godz. 1:00

Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych INSPIRO
województwo: małopolskie, powiat: wielicki
32-003 Podłęże, Podłęże 160
bohdan@inspiro.org, 698 700 901
www.podzielkwadrat.pl
Liczba odsłon: 1686
09.01.2012