Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Podziel kwadrat

„Podziel kwadrat” to konkurs architektoniczny, w którym wnętrze niezwykłego miejsca - Domu Kultury INSPIRO w Podłężu - projektować będą wspólnie profesjonaliści i lokalna społeczność.

W większości konkursów architektonicznych architekci nigdy nie spotykają ludzi, dla których przygotowują projekty budynków i przestrzeni. W projekcie „Podziel kwadrat” takie spotkanie jest najważniejszym elementem całego przedsięwzięcia.

Zespoły projektowe wyłonione w pierwszym etapie konkursu zaprosimy wraz ze znakomitymi tutorami do Podłęża na warsztaty, w których wezmą udział także dzieci, rodzice i inni codzienni uczestnicy życia naszego domu kultury - mówi Beata Kwiecińska, dyrektorka Domu Kultury INSPIRO.

W Polsce idee partycypacji w projektowaniu dopiero raczkują. Ale przecież to ludzie codziennie korzystają z przestrzeni, obserwują ją i żyją w niej. Dlatego chcą i mogą ją kształtować. Stąd pomysł wspólnych warsztatów z profesjonalistami - mówi Beata Kwiecińska.

W Podłężu, miejscowości liczącej mniej niż dwa i pół tysiąca mieszkańców, na zajęcia i inne wydarzenia w Domu Kultury INSPIRO przychodzi tygodniowo prawie 400 osób. To prawdopodobnie pierwszy gminny dom kultury prowadzony przez organizację pozarządową - Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych INSPIRO.

Stowarzyszenie zaopiekowało się skostniałym i zaniedbanym domem kultury w październiku 2009 roku i od tego czasu pokazuje, że można - jeśli w ludziach jest moc. Swoje miejsce w INSPIRO znajdują zarówno pięcio- i sześciolatki, które na warsztatach uczą się o architekturze czy robotyce, gimnazjalne grupy teatralne i taneczne, a także studenci i dorośli biorący udział w projektach edukacyjnych przygotowywanych przez DK Inspiro wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, czy krakowskim Muzeum Narodowym. Do malutkiego Podłęża przyjeżdżają ludzie z Wieliczki, Niepołomic i Krakowa. Organizując ciekawe, prowadzone przez najlepszych fachowców zajęcia, INSPIRO bez kompleksów małej miejscowości realizuje swą misję wprawiając w zakłopotanie większe, lepiej wyposażone i szczodrzej finansowane instytucje.

Ambicja, entuzjazm i potencjał ludzi tworzących dom kultury to wyzwanie, z którym w ramach konkursu „Podziel kwadrat” zmierzą się projektanci.

Prace wstępne zespoły projektowe mogą wysyłać do 5 stycznia. Warsztaty projektowania partycypacyjnego z udziałem lokalnej społeczności zaplanowane są na 14 i 15 stycznia. Główną nagrodę dla zwycięskiego zespołu projektowego - 5000 złotych - ufundował Urząd Miasta i Gminy Niepołomice.

Partnerem medialnym projektu „Podziel kwadrat” jest serwis Bryla.pl.

Wszystkie informacje i regulamin konkursu na www.podzielkwadrat.pl

Koordynator projektu: Marta Tomasiak - tel. +48 691 555 059, marta@inspiro.org
Kontakt dla mediów: Bohdan Pękacki - tel. +48 698 700 901, bohdan@inspiro.org

Źródło: Podziel kwadrat
Daty wydarzeń:

14.12.2011 godz. 9:52 - 9:52

Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych INSPIRO
województwo: małopolskie, powiat: wielicki
32-003 Podłęże, Podłęże 160
bohdan@inspiro.org, 698 700 901
www.podzielkwadrat.pl
Liczba odsłon: 2633
14.12.2011