Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą Politykę prywatności.

[ Zamknij ]

Decydujmy razem. Udział społeczności lokalnych w podejmowaniu decyzji publicznych

Doświadczenia wielu krajów pokazują, że warunkiem „dobrego rządzenia” jest udział obywateli w procesach decyzyjnych czyli świadome i aktywne uczestnictwo mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących ich gminy, powiatu czy dzielnicy.
Efektywna i skuteczna partycypacja wymaga jednak uruchomienia szczególnego procesu, w którym społeczność lokalna jest nie tylko adresatem, lecz także współtwórcą wypracowywanych rozwiązań.

Współdecydowanie sprawdza się bowiem jedynie w społeczności, która rozumie sens działania na rzecz dobra wspólnego oraz jest gotowa do aktywnego udziału w takim procesie. Z drugiej strony, partycypacja jest domeną władz – otwartych i gotowych na współpracę ze swoimi mieszkańcami.


Jak pokazują m.in. badania CBOS z 2010 roku, 60 proc. Polaków wciąż uważa, że nie ma wpływu na sprawy publiczne na poziomie ogólnokrajowym.


Aż 45 proc. odczuwa brak możliwości decydowania o sprawach swojego miasta i gminy, uznając, że proces podejmowania decyzji jest przede wszystkim zadaniem należącym do władzy. Jednocześnie, to właśnie w decyzjach podejmowanych na poziomie lokalnym, Polacy dostrzegają jeden z najistotniejszych czynników rozwoju lokalnego.


Aż 79 proc. wierzy w sens współpracy z innymi.

 

Publikacja została przygotowana przez Partnerstwo projektu „Decydujmy razem. Wzmocnienie mechanizmów partycypacyjnych w kreowaniu i wdrażaniu polityk publicznych oraz podejmowaniu decyzji publicznych”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: Decydujmy Razem
Fundacja „Fundusz Współpracy", 2011
PDF publikacji
Liczba odsłon: 2061
30.11.2011